השותפות במאגר ישי נגד תוכנית אפרודיטה: "אובדן של מיליארדי שקלים למדינה"

השותפות במאגר ישי - שהוא החלק הישראלי הגולש ממאגר אפרודיטה בקפריסין - פנו לשרי האנרגיה, החוץ, המשפטים והאוצר, בעקבות ההסכם שחתמו השותפות באפרודיטה עם ממשלת קפריסין, המסדיר את תוכנית העבודה למאגר לשנים הבאות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח גז של נובל אנרג'י בקפריסיןצילום: AFP
ערן אזרן

השותפות במאגר ישי - שהוא החלק הגולש ממאגר אפרודיטה בקפריסין לישראל - שיגרו פנייה דחופה לשרי האנרגיה, החוץ, המשפטים והאוצר, בעקבות ההסכם שחתמו השותפות באפרודיטה - דלק קידוחים, נובל אנרג'י ו-Shell - עם ממשלת קפריסין, המסדיר את תוכנית העבודה למאגר בשנים הבאות. השותפות בישי פועלות לאבטחת זכויותיהן בצד הישראלי של המאגר, ככל שאפרודיטה יפותח בעתיד.

"משרד האנרגיה הצהיר כמה פעמים בצורה מפורשת, ובצדק, הן בפנינו והן בתקשורת, כי מדינת ישראל לא תוותר על זכויותיה במאגר (ישי). מנגד, המדיניות שננקטת במו"מ עם קפריסין לא מתיישבת עם הצהרותיו של המשרד. כל עוד תימשך מדיניות 'כפפות של משי' אל מול ממשלת קפריסין - היא תוביל בסופו של תהליך לכך שממשלת ישראל תביא במו ידיה לאובדן מוחלט של זכויותיה במאגר ושל מיליארדי השקלים הצפויים להשתלשל לקופת המדינה ממימוש זכויות אלה. שומה על משרד האנרגיה לחשב מחדש את האסטרטגיה שבה הוא נוקט במו"מ עם קפריסין, מכיוון ששש שנים של מו"מ השרוי במבוי סתום הוכיחו כי היא כשלה", כתבו השותפות בישי.

עוד נכתב כי "חובה על משרד האנרגיה להחליף את הטון והגישה לכאלה שלא ישאירו ברירה לקפריסין, לדלק, לנובל ול-Shell להכיר בזכויותינו, ויפה שעה אחת קודם, לכל המאוחר - לפני תחילת פיתוח המאגר. אין אנו שואבים הנאה מהטחת ביקורת בממשלת ישראל וזוהי כלל איננה מטרתה של פנייה זו. הפנייה היא ניסיון נוסף מצדנו לחדור את מעטה העמימות ולנער את התקיעות השוררים על המו"מ עם קפריסין כבר תקופה ארוכה מדי ופועלים כנגד האינטרסים של כולנו".

ישי הינו אחד מחמשת רישיונות פלאג'יק ההיסטוריים, המשתרעים כ-170 ק"מ מערבית לחיפה וגובלים בתגלית לווייתן ובבלוק 12 בקפריסין. הרישיון - שכולל בתוכו כאמור חלק ממאגר אפרודיטה הגולש למים הטריטוריאליים של ישראל - מוחזק כיום על ידי נאמאקס אויל אנד גז של המיליארדר בני שטיינמץ (63%), שותפות הזדמנות ישראלית (21%) אדן אנרגיה (11%) והמפעילה הנורווגית AGR (כ-5%).

בשלהי 2012, בוצע בשטחי ישי קידוח ראשון, בעלות כוללת של כ-103 מיליון דולר. בקידוח נמצאו סימני גז משמעותיים, והשותפות הכריזו על הרישיון כתגלית. אלא שכמות הגז שנמצאה היתה זניחה, ולא הצדיקה פיתוח כלכלי עצמאי, שעלותו נאמדת במיליארדי דולרים. השותפות בישי פועלות לנצל את העובדה שמאגר אפרודיטה גולש לישי, כדי להשתתף בהכנסות של הפרויקט השכן.

ההחלטה על אפרודיטה - רק בעוד כמה שנים

ביום חמישי הודיעו נובל, דלק ו-Shell כי חתמו על תיקון להסכם הזיכיון מול ממשלת קפריסין, המקנה זכויות לביצוע פעולות חיפושים, הערכה, פיתוח והפקה של נפט וגז בשטח בלוק 12 - שבשטחו נמצא מאגר אפרודיטה. עם זאת, חרף התגלית לפני כשמונה שנים - עדיין לא בטוח כי המאגר יגיע לידי פיתוח.

במסגרת הסכם הזיכיון המעודכן, התחייבו השותפות באפרודיטה לבצע קידוח הערכה (Appraisal) בתוך שנתיים, ועל בסיסו הכנת תכנון הנדסי מפורט (FEED). כמו כן, השותפות התחייבו לקבל החלטת השקעה (FID) אם לפתח את המאגר בתוך ארבע שנים (ניתן להאריך בשנתיים בכפוף לעמידה באבני הדרך של תוכנית העבודה). לשותפות הוענק רישיון הפקה לתקופה של 25 שנה, עם אפשרות הארכה עד 10 שנים נוספות.

מאגר אפרודיטה, שממוקם כ-160 ק"מ דרומית ללימסול, מכיל כ-129 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי - כשליש מכמות הגז שהתגלתה במאגר תמר. תוכנית הפיתוח למאגר, שעדיין אינה סופית, כוללת הקמת מתקן הפקה ימי צף (FPSO) בשטח מאגר אפרודיטה, בעל יכולת הפקה מקסימלית משוערת של MMCF 800 ליום, באמצעות חמש בארות מפיקות בשלב הראשון.

בכוונת השותפות לחבר את אפרודיטה למתקן ההנזלה של Shell במצרים - ומשם למכור גז לאירופה ולאסיה באמצעות שינוע באוניות. העלות המשוערת של תוכנית הפיתוח, ללא עלות בניית הצנרות אל שווקי היעד (מצרים), מוערכת ב-3.5-2.5 מיליארד דולר. התקציב המוערך לתוכנית העבודה עד למועד קבלת החלטת השקעה סופית (FID) הוא 200-150 מיליון דולר לכלל השותפות. אלה עלויות גבוהות - שמעמידות את הכדאיות הכלכלית של פיתוח המאגר בספק.

השותפות באפרודיטה ציינו כי מועד תחילת אספקת הגז הטבעי מהמאגר עשוי לחול במהלך 2025. ואולם תוכנית הפיתוח כפופה עדיין לתנאים מתלים רבים - ובהם ביצוע קידוח הערכה/פיתוח נוסף, גיבוש התוכנית ההנדסית (FEED), גיבוש הסדרים מסחריים לפיתוח הצנרות, חתימה על הסכמים לאספקת גז והתקיימות התנאים המתלים באותם הסכמים, אישורים רגולטוריים וכן ביצוע הסדרים מימוניים.

עו"ד זוהר לנדה ממשרד עו"ד ברנע, ג'פה, לנדה ושות', המייצג חלק מבעלי הזכויות במאגר ישי, מסר: "ללא הסדרת חלקה של מדינת ישראל ביחס לזכויותיה מול קפריסין במאגר יהווה הדבר, בין היתר, גזל של נכס לאומי ישראלי ופגיעה בגורמים המחזיקים בזכויות בלעדיות במאגר ישי. שומה על מדינת ישראל לפעול להגנת משאביה הטבעיים ולהבטחת התמלוגים להם היא עשויה להיות זכאית".

ממשרד האנרגיה נמסר: "המשרד ימשיך לעמוד על זכויות מדינת ישראל במאגרי הגז הטבעי, והוא פועל בנושא מאגרי ישי ואפרודיטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker