לאחר מכירת הפניקס: דלק השלימה עסקת שברון בכ-2.3 מיליארד דולר; האג"ח נופלות

במסגרת העסקה רכשה איתקה עשרה נכסי גז ונפט מפיקים בים הצפוני, תשתית הולכה ואחסון הכוללת צנרת, אסדות קידוח וצוות מקצועי שעבד בחברת שברון ■ דלק המשיכה להתמנף בעסקה ונטלה גם הלוואה של כ-200 מיליון דולר מ-BNP PARIBA

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסי ברטפלד ויצחק תשובה
אסי ברטפלד ויצחק תשובהצילום: מוטי קמחי

עם השלמת עסקת הפניקס, קבוצת דלק בשליטתו של יצחק תשובה, הודיעה היום (ראשון), כי השלימה בסוף השבוע את עסקת שברון. במסגרת העסקה רכשה איתקה, חברה בבעלותה המלאה של דלק (100%), את מלוא הזכויות בחברת שברון הים הצפוני (Chevron North Sea Limited), בעסקה בשווי כולל של כ-2.3 מיליארד דולר.

במסגרת העסקה רכשה איתקה עשרה נכסי גז ונפט מפיקים בים הצפוני (אזור הפעילות של איתקה), תשתית הולכה ואחסון הכוללת צנרת ואסדות קידוח וצוות מקצועי שעבד בחברת שברון. נכסי הגז והנפט בעלי כושר הפקה יומי ממוצע של מעל ל-60 אלף חביות ליום, ורזרבות מוכחות להפקה (2P) של כ-131 מיליון חביות שווה ערך נפט, ופוטנציאל רזרבות נוסף (2C) של 45 מיליון חביות.

איגרות החוב של קבוצת דלק יורדות בכ-1% בתגובה לדיווח על השלמת העסקה, והתשואה על הסדרות הארוכות עולה ל-6.1%-6.5%. מניית קבוצת דלק עולה ב-0.8%.

העסקה נעשתה כאמור בתמורה לסכום אפקטיבי של כ-2.3 מיליארד דולר (כולל מחזור החוב שביצעה איתקה, כחלק מהעסקה). מתוך הסכום נוכו כ-450 מיליון דולר - התזרים שהצטבר בקופת שברון מ-1 בינואר 2019 ועד למועד הסגירה, ופיקדון של 50 מיליון דולר שניתן במועד החתימה הראשונית, והועבר לשברון מאיתקה.

בנוסף, מימון העסקה מתבסס על הלוואות RBL (הלוואה בנקאית כנגד עתודות הנפט)  בסך של 1.1 מיליארד דולר, מתוכו סך של כ-600 מיליון דולר שימש לפירעון ומחזור חוב קיים של איתקה; איגרות חוב שהנפיקה איתקה בכ-500 מיליון דולר, בריבית של 9.25%; הלוואה של כ- 200 מיליון דולר ל-BNP PARIBA שהועמדה לחברה בת בבעלות מלאה של קבוצת דלק (DKL Limited Energy). לפי דלק, ההלוואה צפויה להיפרע במועד המוקדם מבין הנפקת איתקה או בתוך 18 חודש.

אסדה להפקת גז
אסדה להפקת גז טבעיצילום: מארק ישראל סלם

בנוסף הועמד סכום של כ-50 מיליון דולר כהון חוזר. היתרה הושלמה ממקורותיהן העצמאיים של איתקה ודלק – שכללו בין היתר ערבות נוספות בסך 150 מיליון דולר, שהעמידה קבוצת דלק במועד החתימה הראשוני לעסקה. כנגד ההון העצמי שהמידה דלק לטובת העסקה, בוטלה ערבות שהייתה קיימת לקבוצת דלק לטובת איתקה בסכום של כ- 300 מיליון דולר.

"יכולת ההפקה של איתקה תגדל ב-300%"

בדלק ציינו כי השלמת העסקה תגדיל משמעותית את יכולת ההפקה היומית הנוכחית של איתקה בכ- 300%, מהיקף ממוצע של כ- 20,000 חביות ליום, להיקף הפקה ממוצע של כ- 80,000 חביות ליום וכן תגדיל בכ- 150% את כמות הרזרבות המוכחות של החברה לכ- 225 מיליון חביות שווה ערך נפט. איתקה תשמש כמפעיל (Operator) בארבעה נכסים מתוך עשרת הנכסים הנרכשים.

בד בבד, עם השלמת העסקה חתמה איתקה על הסכם שיווק והפצה ביחס לנכסי שברון הנרכשים עם ענקית האנרגיה הבינלאומית BP לתקופה של חמש שנים. דלק ואיתקה מסרו כי הן ממשיכות לנהל משא ומתן עם משקיעים פוטנציאליים, כחלק ממהלך טרום-הנפקה שהקבוצה ואיתקה מתכוונות לקדם בבורסה בלונדון, ביחס לפעילותן המאוחדת של איתקה ושברון.

כחלק מההכנות של קבוצת דלק ואיתקה להשלמת העסקה, ביצעו החברות, עוד לפני השלמתה, עסקות גידור למחיר הנפט לפי מחיר ממוצע של כ-65 דולר לחבית נפט (על חלק מעתודות הנפט), וזאת כדי להבטיח את ההכנסות הצפויות מהמאגרים, בהתאם למחירי הנפט נכון למועד ביצוע העסקה, וזאת גם במקרה שמחיר הנפט ירד מתחת למחיר ממוצע של כ-65 דולר לחבית.

דלק ציינה כי המאגרים הנרכשים צפויים להניב לאיתקה רווח תפעולי תזרימי (EBIDTA) מוערך של כ- 3 מיליארד דולר בשלוש השנים הקרובות, וכן תזרים משמעותי מאחר ולאיתקה קיים נכס מס. על בסיס התחזית והתוכנית האסטרטגית, נכס המס יאפשר לה במהלך השנים הקרובות פירעון מואץ של מסגרות המימון שנלקחו לטובת ביצוע העסקה, כמו גם חלוקת דיווידנד לבעלי מניותיה.

עוד ציינו בדלק כי לאחר השלמת העסקה בכוונת הקבוצה לקדם את הנפקתה של איתקה המאוחדת, הכוללת את הפעילות הקיימת של איתקה ואת הפעילות החדשה הנרכשת משברון, בבורסה הראשית של לונדון.

אסי ברטפלד, מנכ"ל קבוצת דלק: "השלמת עסקת שברון, במקביל להשלמת מכירת הפניקס הינם שני מהלכים חשובים ומשמעותיים באסטרטגיה של הקבוצה, להפוך מחברה מקומית לחברת אנרגיה בינלאומית מובילה. עם השלמת עסקת שברון פנינו להנפקת איתקה בבורסה בלונדון, תוך השאת ערך מקסימלי למשקיעים ומקסום התועלות בנכסים הקיימים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker