כוס קפה בסביון: על מה דיברו איילת שקד ואיש העסקים מוטי בן משה בפגישה הבוקר?

השניים שוחחו במשך יותר משעה ■ בן משה הוא בעל השליטה באלון רבוע כחול ■ שקד ובן משה מסרו תגובה כמעט זהה: "מדובר בשיחת המלצה לבקשתו של עובד לשעבר"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
איילת שקד ומוטי בן משה בפגישה
איילת שקד ומוטי בן משה בפגישה

בבית הקפה המקומי בסביון, ביתא סביון, נפגשו היום (ה') מוטי בן משה, אחד מאנשי העסקים החזקים במשק, וח"כ איילת שקד, שרת המשפטים לשעבר. הפגישה ארכה יותר משעה.

למי שתהה על מה דיברו השניים, התגובות הזהות שלהם מספקות אולי תשובה. מבן משה נמסר: "נושא הפגישה היה המלצה על עובד לשעבר של שקד שביקש להתקבל לעבודה". מאיילת שקד נמסר בתגובה: "מדובר בשיחת המלצה לבקשתו של עובד לשעבר שלי".

איילת שקד מתמודדת בימים אלו עם חוסר ודאות בנוגע לעתידה הפוליטי. מיד לאחר הבחירות של חודש ספטמבר התפצלו היא ושותפה נפתלי בנט יחד עם מתן כהנא ממפלגת ימינה - אותה היא הובילה בבחירות של חודש ספטמבר. במידה ותיערך מערכת בחירות נוספת לא ברור עדיין באיזו מסגרת היא תתמודד: הימין החדש או הבית היהודי. בזמן ששותפה נפתלי בנט מתקרב בשבועות האחרונים לראש הממשלה בנימין נתניהו, שקד נותרה מוקצה בסביבת ראש הממשלה. מיד אחרי מערכת הבחירות של חודש אפריל, שאחריה היא מצאה את עצמה מחוץ לכנסת, ניהלה שקד מגעים עם איש העסקים ברק רוזן שהציע לה את תפקיד יו"ר חברת הקנאביס בה הוא שולט – קאנביט.

מוטי בן משה השתלט לפני כשלוש שנים על אלון רבוע כחול (100%) הפועלת בעצמה ובאמצעות כמה חברות בנות - בהן רבוע כחול נדל"ן (57.4%), דור אלון (70.9%), תחנת כוח בבאר טוביה (כ-19%) ונעמן, בתחומי נדל"ן, אנרגיה וקמעונות. בן משה השקיע בסך הכל בעסקת ההשתלטות - כולל תשלומים לקבוצת אלון, החברה האם לשעבר של אלון רבוע כחול - 413 מיליון שקל. מאז הוא מורווח על השקעה זו ביותר ממיליארד שקל.

אחת הפעולות המפורסמות של בן משה - שהפכה אותו מטייקון אלמוני שהרוויח כספים מעסקי האנרגיה בגרמניה, לאחד הטייקונים המפורסמים בישראל - היא השקעתו הכושלת בקונצרן אי.די.בי. בן משה רכש את השליטה בקונצרן אי.די.בי יחד עם בעל השליטה הנוכחי אדוארדו אלשטיין. השניים הצליחו לגבור על בעל השליטה המיתולוגי בקונצרן – נוחי דנקנר – שכיום מרצה את עונשו בכלא בגין הרשעתו בפרשת הרצת המניות של אי.די.בי. לאחר כשנה וחצי כשותפים, החליט בן משה לקבע לעצמו הפסד ונטש את השותפות עם הפסד עצום של 550 מיליון שקל. אלשטיין עדיין מופסד על השקעתו בכ-3 מיליארד שקל.

בעת שכיהנה כשרת המשפטים, הגיעה לשולחנה של שקד בקשה לשנות את הפירצה הקיימת בחוק הריכוזיות, שתמנע מאלשטיין לבצע עסקת בעלי עניין שהונדסה לעמוד בתנאי החוק. אלשטיין קיבל הלוואת מוכר בסך 1.7 מיליארד שקל מחברת אי.די.בי פיתוח, ורכש את דיסקונט השקעות - וכך הפך את שתי החברות לחברות אחריות, והכל במטרה לעמוד בחוק הריכוזיות. שקד, שידעה שהעסקה עומדת לצאת לפועל – לא ששה לשנות את החוק ולעצור אותו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker