מנדלביט אישר - אך אמסלם עדיין לא חתם על היתר השליטה בבזק: "שיקולים לא ענייניים"

בי-קום, המחזיקה בכ-26% מבזק: "סיכון עצום לציבור ולשוק התקשורת במידה שתהליך היתר השליטה לא יושלם" ■ העסקה אמורה לשפר מאוד את מצבם של בעלי האג"ח של בי-קום, ולהעניק תספורת של 50% למחזיקי אג"ח של אינטרנט זהב

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דוד אמסלם במליאת הכנסת
מחכה ליועץ המשפטי לממשלה. שר התקשורת, דוד אמסלםצילום: אוליבייה פיטוסי

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר לשר התקשורת, דודי אמסלם לחתום על היתר השליטה בחברת בזק - כך עידכנה אחר הצהריים חברת בי-קום לאחר פנייה ללשכת היועץ המשפטי.

עמי ברלב, מנכ"ל בי־קום
מנכ"ל בי-קום, עמי ברלבצילום: סטודיו עדיגיטל

אולם, בי-קום טרם קיבלה את ברכת השר להיתר להיתר השליטה, ולכן הוציאה פנייה דחופה נוספת בנושא זה לאמסלם: "איננו רואים סיבה עניינית להינעות מחתימה על ההיתר בעת הזו, ואסור ששיקולים לא ענייניים יגרמו לנזק פיננסי נוסף לאזרחי מדינת ישראל... לאור האמור ולאור החשיבות האדירה של קבלת היתר השליטה לפני סוף השבוע, נודה לקבלת היתר השליטה החתום על ידך עוד היום".

מוקדם יותר היום, פנה עמי ברלב, מנכ"ל בי-קום, במכתב לאמסלם ולאביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה: "מכתבנו האחרון נשלח בכאב רב, ומתוך דאגה כנה למיליארדי שקלים של כספי ציבור קופות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות של אלפי אזרחים וציבור מודאג במדינת ישראל", כתב ברלב. "אנו מקבלים מאות פניות מצד משקיעים מודאגים אשר נותרו ללא מענה. הסיכון העצום לציבור ולשוק התקשורת במידה שתהליך היתר השליטה לא יושלם - ברור מובהק וממשי... אנו מלאי דאגה, אך מקווים כי התהליך יושלם במהלך היום. זו חובת האמונים של כולם, של חברתנו ושל כל המכותבים, חובת אמונים לציבור עבורו אנו פועלים". 

אם האישור לא יינתן השבוע, קרן סרצ'לייט - שמנסה לרכוש את השליטה בבזק יחד עם דוד פורר - הודיעה כי ב-24 לחודש תיסוג מההסדר ולא תבצע את העסקה. המכתב הנוכחי אמור להציג בפני שר התקשורת את עיקר הטענות שאותן ביקום מתכננת להגיש בתביעה כנגדו, אם לגרסתה, "יפר את חובת האמונים שהיא חלק בלתי נפרד מתפקידו".

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט
מחכים למוצא פיו. היועמ"ש, אביחי מנדלבליטצילום: אמיל סלמן

החוק לא מחייב

בסוף יוני חתמו קרן ההשקעות האמריקאית, סרצ'לייט ודוד פורר, בעל שליטה בחברת ניאופרם ובעל המניות הגדול בכלכלית ירושלים, על עסקה במסגרת הסדר חוב לרכישת השליטה בחברת בי-קום - המחזיקה ב-26.3% מבזק.

במסגרת ההסדר, צפויים סרצ'לייט ופורר להשקיע סכום מצטבר של 640 מיליון שקל. ואולם, לפי שעה הרוכשים לא קיבלו היתר שליטה בבזק ובבי-קום ממשרד התקשורת. כל עוד ההיתר לא יתקבל, לא ניתן יהיה להשלים את העסקה, שאמורה לשפר מאוד את מצבם של בעלי האג"ח של בי-קום (שלהם החברה חייבת 2 מיליארד שקל), ולהעניק תספורת של 50% למחזיקי אג"ח של אינטרנט זהב (החברה האם של בי-קום), שהחברה חייבת להם 730 מיליון שקל.

שר התקשורת סירב לחתום על ההיתר ללא אישורו של היועץ המשפטי לממשלה - אישור שאותו הוא לא נדרש לקבל על פי החוק. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker