רשות ני"ע פירסמה נייר עמדה נגד הערכות השווי המנופחות בענף הקנאביס

כתב העמדה לא נוקב בשמות חברות, אך הדוגמאות מדיווחים שלהן מאפשרות לשייך כל הערה לחברה ■ מרבית ההערות קשורות לחברת אילן ביו, שכשלה בניסיונות המיזוג של פעילותה לשלד הבורסאי PLT ■ גם בהערכות השווי של שיח, פארמוקן פאנקסיה ואינטליקנה נמצאו כשלים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קטיף קנאביס
קטיף קנאביסצילום: Matilde Campodonico/אי־פי

ליקויים וכשלים מהותיים שמצאו אנשי רשות ניירות ערך ביחס לאומדנים ולהנחות שעמדו בבסיס הערכות השווי של חברות קנאביס – הובילו את מחלקת התאגידים ברשות לפרסם כתב עמדה שיבהיר לחברות מהן הדרישות מהנהלת החברות ומעריכי השווי הפועלים בתחום.

מטרת כתב העמדה היא לנטרל את השפעת הפעילים בתחום הקנאביס הרפואי והקנאביס לצורכי פנאי, ולהוביל לכך שבעתיד יפורסמו אך ורק הערכות שווי המבוססות על ראיות משכנעות ומבוססות על הנחות בעלות יכולת התממשות ברמה סבירה.כתב העמדה אינו נוקב בשמות של חברות, אך הדוגמאות מדיווחים שהוציאו החברות בשנה וחצי האחרונות מאפשרות לשייך כל הערה לחברה.

ברשות מדגישים כי פערים משמעותיים בין תחזית שפורסמה במסגרת הערכת שווי לבין השווי בפועל במימוש יובילו לפתיחת הליכים מולה. כך גם במקרים שבהם החברות לא יצרפו חוות דעת הוגנת באשר לנאותות העסקה, כנדרש בתקנות.

חלק מהתקלות שמצאה הרשות פורסמו כבר בדיווחים המיידים של החברות. הממצא הראשון נמצא בפרשת תפן, aאליה מוזגה פעילות חברת הקנאביס אינטליקנה. החברה היוונה פעילות בראשית דרכה בשיעורי היוון נמוכים של 11.3%, תוך שהיא היא התבססה על שני הסכמים מהותיים למכירת קנאביס אצל לקוחות, שאחד מהם הובטח מראש.

ואולם, אופן שיעור חישוב ההיוון העלה קושי בקרב אנשי הרשות, שגרסו כי קיימת אי-ודאות בנוגע לאסדרה הרגולטורית בתחום הקנאביס, ובפרט בהליכי היצוא. בנוסף, לחברה לא היה רישיון לפעול בתחום הקנאביס תחת ההסדרה החדשה, והליך הקמת החממות לגידול קנאביס היה בשלב התחלתי. לאחר התערבות הרשות, החברה העלתה באופן משמעותי את שיעורי ההיוון לכ-20%.

הערכות שווי לפעילות שלא החלה עדיין

המקרה השני של היעדר ביסוס מספק של תחזיות קשור לחברת שיח שריד. הערכת השווי שלה קבעה שווי מוערך של כ-430 מיליון שקל, מתוכם 159 מיליון שקל שיוחסו לפעילות החברה ביוון - פעילות שהיתה בחיתוליה.

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

ברשות מציינים כי כשמבצעים הערכת שווי לחברה בראשית דרכה, שטרם הוקמה בפועל ונכון למועד הערכת השווי חתמה על מזכר הבנות לא מחייב, יש לשקול בכובד ראש את סבירות האומדים ביחס לפעילות ואת רכיבי הסיכון הגלומים בה. בעקבות התערבות הרשות, השווי המעודכן של פעילות שיח שריד ביוון ירד ל-111 מיליון שקל.

הרשות הציגה דוגמאות המיוחסות גם לחברת אילן ביו, שכשלה בניסיון להיכנס לשלד הבורסאי של PLT -  וכיום ממשיך להתנהל סביבה סכסוך ער של בעלי המניות. החברה העריכה שתוכל לייצא מישראל שתילים, כשבפועל עדיין קיים איסור לבצע כל יצוא של מוצרי קנאביס.

בעקבות התערבות הרשות, אילן ביו נאלצה לבטל את הערכת היצוא, שהפחיתה משמעותית את שווי פעילותה. בנוסף, הרשות מצאה כי החברה לא ביססה את התחזית שלה למכירות בארה"ב – שם העריכה החברה כי תוכל למכור קנאביס במדינת קליפורניה - פעילות אותה העריכה בשווי 42 מיליון דולר.

הרשות העירה למעריכי השווי של אילן ביו כי עיקר מכירות החברה הסתמכו על לקוח מרכזי שעזב והחל לייצר באופן עצמאי, ולכן הערכות השווי לאחר עזיבתו אינה מבוססת ומסתמכת על תחזית לגידול משמעותי שלא תלוי ביחס של נתח השוק של החברה בפועל.

הערה נוספת שקיבלה אילן ביו היה הסתמכותה על שיטת היוון תזרימי מזומנים. החברה העריכה את שווי הפעילות על סמך שיטת DCF בשווי של 100 מיליון דולר, ולא הסתמכה על עסקה בהיקף של כ-35 מיליון דולר, שלגרסת הרשות היתה מדד מהימן יותר לקביעת שווי הפעילות. לאחר התערבות הרשות, הדירקטוריון חזר בו והסתמך על השווי הנמוך יותר.

גם התנהלותה של חברת פאנקיסה הוזכרה בעקיפין בכתב העמדה, בכל הנוגע להיעדר גילוי מספיק של נתונים שביססו את החברה, לצד מעריך שווי בעייתי. בעניין זה היה כישלון רוחבי של מרבית החברות הפועלות בתחום הקנאביס. פערי הגילוי היו קשורים להיעדר גילוי על מדינות היעד שאליהן החברה מתכוונת בהערכת השווי והרגולציה הקיימת בכל מדינה. זאת, לצד התייחסות לאומדנים הנוגעים לכמויות מכירה בעתיד מבלי להתייחס לגודל השוק הרלוונטי ולנתח עמו הוא צפוי לעבוד.

החברות לא התייחסו לכניסת מתחרים והשפעת התחרות על תחום הקנאביס, ולא נתנו גילוי מפורט אודות סך ההשקעות הנדרשות מההקמה ועד למועד הכנת הערכת השווי.

הרשות התייחסה גם לפרשת פארמוקן, שבו פירסמה החברה דו"ח לאישור הכנסת פעילותה לשלד מבלי לצרף לדו"ח חוות דעת הוגנות הנוגעות לעסקה, על כך שהעסקה כדאית והוגנת עבור בעלי המניות של החברה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker