אלטשולר השקיע 100 מיליון שקל בפוקס - והוא המחזיק הגדול בעזריאלי ומליסרון

חרף האיום מצד המסחר המקוון וכניסת אמזון לישראל, באלטשולר שחם פתחו פוזיציה משמעותית במניית פוקס - והגיעו לאחזקה של 6% ■ בית ההשקעות גם מחזיק 9% במליסרון ו-4.25% בעזריאלי ■ גילעד אלטשולר: "ויזל הוא מנוע צמיחה עם רוח יזמית יוצאת דופן"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מרכז מסחרי
מרכז מסחריצילום: עופר וקנין

שעה שענקית המסחר המקוון אמזון מעמיקה את פעילותה בישראל, והחשש לביצועי הקניונים וחברות האופנה המקומיות עולה מדרגה - בבית ההשקעות אלטשולר שחם דווקא שוחים נגד הזרם. חברת האופנה פוקס דיווחה שלשום כי בית ההשקעות, בניהולו של גילעד אלטשולר, נהפך בעל עניין עם אחזקה של 6% בחברה. שווי האחזקה הוא 110 מיליון שקל.

הפוזיציה שפתח אלטשולר שחם בפוקס היא חדשה וטרייה יחסית. מהנתונים הרבעוניים שהגופים המוסדיים מפרסמים עולה כי נכון לסוף יוני 2019, באלטשולר החזיקו ב-0.6% בלבד מפוקס, וגם זה דרך קרנות הסמארט בטא (שזו השקעה פסיבית). כלומר, בתוך חודשים ספורים אלטשולר בנה פוזיציה של יותר מ-100 מיליון שקל בפוקס, באמצעות איסוף מניות בשוק.

מניית פוקס הניבה ב-12 החודשים האחרונים תשואה של כמעט 100%. שווייה של פוקס הוא 1.8 מיליארד שקל - הגבוה מבין חברות האופנה בבורסה. חלקה של החברה הוא 72% מסך שווי מגזר האופנה בבורסה - 2.6 מיליארד שקל. בצד פוקס, מגזר האופנה כולל את קבוצת קסטרו-הודיס (שווי של 471 מיליון שקל), גולף (125 מיליון שקל), המשביר (96 מיליון שקל) ובריל (33 מיליון שקל).

במקביל לפוזיציה בפוקס, באלטשולר בחרו שלא לצמצם את החשיפה לחברות הקניונים הגדולות בישראל, חרף האיום המתהווה של המסחר המקוון. מנתוני יוני (המועד האחרון עם נתונים פומביים), אלטשולר הוא המחזיק הגדול בחברת הקניונים מליסרון, עם אחזקה 9% (מניות בשווי של 850 מיליון שקל); וגם בעזריאלי, עם אחזקה של 4.25% (מניות בשווי של 1.37 מיליארד שקל).

אלטשולר: "מאמינים בהראל ויזל"

בתחילת 2019 התגברו החששות כי כניסתה של אמזון לישראל תשפיע לרעה על חברות הקניונים, חברות הנדל"ן המסחרי ורשתות אופנה המקומיות. החשש היה כי גידול בנפח המסחר המקוון בישראל עלול להביא לירידה במספר המבקרים בקניונים, מה שיפגע בפדיון - ובסופו של דבר יחלחל גם לשכר הדירה; ובמקביל יגרום להעמקת המשבר ברשתות האופנה, החבוטות ממילא.

גילעד אלטשולר
גילעד אלטשולרצילום: אייל טואג

בעקבות החששות, מניות הקניונים נסחרו בירידות באפריל ובמאי השנה. ואולם, לאחר מכן המניות שבו לטפס, מחקו את כל הירידות, והחלו ברצף עליות ארוך. שינוי הכיוון מיוחס בעיקר להפחתות הריבית וירידת התשואות בשוק ההון, שתומכת בחברות הנדל"ן בשתי צורות: ראשית, היא מביאה לעלייה בשווי הנכסים בשל ירידת ריבית ההיוון; והשנייה - היא מקטינה את עלויות המימון לחברות.

"פוקס היא באמת אחזקה טרייה יחסית אצלנו", אמר אתמול גילעד אלטשולר ל-TheMarker: "הרוח החיה בפוקס היא הראל ויזל (המנכ"ל; ע"א). ויזל הוא מנוע צמיחה שמייצר רעיוניות, כפי שראינו עד עכשיו. הוא יודע להוביל את החברה, וזו הסיבה שאנחנו שם. אנחנו מעריכים שלחברה יש הזדמנויות מאוד מעניינות. היא נכנסה לתחומים חדשים, יש לה מותגים בינלאומיים חזקים, והיא חזקה גם בעולם הספורט.

"זה נכון שהמסחר המקוון עלול לפגוע בפוקס, וזה בסדר; אבל גם בפוקס נכנסו למסחר באינטרנט באמצעות טרמינל X, שמתפתח מאוד יפה. הם עובדים על הנושא. מצד שני, יש שם רוח יזמית יוצאת דופן, שאנחנו מאוד מעריכים אותה, וחושבים שתתרום להתפתחות החברה כלפי מעלה. זו הסיבה שמבין רשתות האופנה המקומיות אנחנו מחזיקים בארץ רק במניית פוקס.

"פוקס חזקה מאוד בתחום הספורט - וזה יתרון משמעותי (באמצעות הזיכיון לנייקי ולפוט לוקר בישראל ובחו"ל; ע"א). העיסוק בספורט ותרבות הספורט הם ב'בום' מטורף בכל העולם. להערכתנו, זה לא יעצור אלא רק יתגבר. לכן, בטווח הארוך לזיכיון של נייקי יש פוטנציאל עצום. זו גם הסיבה שאנחנו באלטשולר מחזיקים במניית נייקי בחו"ל כבר שנים.

"אנחנו מאוד מאמינים בתרבות הפנאי והספורט. על בסיס אותו היגיון יש לנו פוזיציה קטנה ברשת מועדוני הכושר הולמס פלייס בישראל, אבל הסחירות במניה שם לא גבוהה. השקענו גם ברשת מועדוני כושר באנגליה - The GYM group - שיש לה אותו אופי פעילות".

השינוי במניות פוקס, עזריאלי ומליסרון

ומה לגבי מניות הקניונים?

"עזריאלי היא אחזקה מאוד ותיקה אצלנו, ואנחנו ממשיכים להגדיל את הפוזיציה משום שהיקף הנכסים שלנו גדל כל הזמן. בהחלט יכול להיות ששכר הדירה בקניונים באמת יירד לאט-לאט בשל ההשפעה של המסחר המקוון. יש בזה היגיון. גם הכניסה של אמזון תביא כנראה להפחתת דמי השכירות, כך שהחוזים החדשים יהיו כנראה זולים יותר, וזה בסדר.

"מצד שני, עזריאלי מאוד מגוונת מבחינת פעילותה. בצד הקניונים, היא מחזיקה גם במשרדים, דיור מוגן ומרלו"גים. יש גם את ההשפעה החיובית של הריבית. הריבית הנמוכה בטווחים הארוכים משחקת לטובת חברות הקניונים - כך שההשפעה של האינטרנט מתאזנת. התשואות שנדרשות חברות הקניונים להציג כיום הן נמוכות ביחס לעבר. זו הסיבה שאנחנו ממשיכים להיות במניות הקניונים. אולי תהיה ירידה מסוימת בהכנסות, אך היא מתאזנת מול התשואה לטווח ארוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker