ה"שגריר" של תשובה: עידן וולס גבר על ברק משרקי במרוץ לתפקיד מנכ"ל קבוצת דלק

וולס יחליף את אסי ברטפלד, שצפוי לפרוש מהתפקיד לאחר השלמת עסקת שברון בסוף הרבעון הרביעי ■ וולס, שכיכב בעבר בתוכנית הריאליטי "השגריר", נמצא בקבוצת תשובה כ-15 שנים ומכהן בין היתר כמנכ"ל קבוצת תשובה הפרטית

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עידן וולס
עידן וולסצילום: עופר וקנין

עידן וולס, המשנה למנכ"ל בקבוצת דלק, צפוי להתמנות למנכ"ל קבוצת דלק בסוף השנה - כך לפי הערכות בשוק ההון. וולס, שנחשב ליד ימינו של בעל השליטה יצחק תשובה, התמודד על התפקיד מול ברק משרקי, המשנה למנכ"ל ומנהל הכספים הראשי בדלק. וולס יחליף את אסי ברטפלד, שצפוי לפרוש מהתפקיד לאחר השלמת עסקת שברון בסוף הרבעון הרביעי.

וולס, שכיכב בעבר בתוכנית הריאליטי "השגריר", נמצא בקבוצת תשובה כבר כ-15 שנים והפך לאחד האנשים המקורבים לתשובה. וולס משמש מנכ"ל קבוצת תשובה הפרטית, ונציג הבעלים בחברות הפרטיות, כמו אלעד גרופ, ובקשת (המוחזקת ב-20% בידי תשובה).

וולס ומשרקי נותרו שני המתמודדים המרכזיים לתפקיד מנכ"ל קבוצת דלק. זאת, לאחר שבשנה שעברה מינה תשובה את יעקב אורבך, לשעבר מנהל החטיבה העסקית של בנק הפועלים, לתפקיד מנהל הפיתוח העסקי של דלק. ההערכות היו כי שילובו של אורבך בקבוצה הוא צעד מקדים למינוי למנכ"ל, עם פרישתו של ברטפלד. ואולם, אורבך צימצם משמעותית את מעורבותו בדלק השנה - כנראה לאחר שהבין כי לא ימונה לתפקיד.

יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: גדעון לוין

המשימה העיקרית של וולס תהיה לבסס את מעמדה של דלק כקבוצת אנרגיה בינלאומית. זאת, לאחר שבשנים האחרונות מימשה דלק את אחזקותיה הפיננסיות, ובכללן השלימה השבוע את מכירת הפניקס, לצד אחזקות שאינן בליבת הפעילות. לאחר המימושים, דלק מתמקדת בשוק האנרגיה בשתי זירות: האחת - מזרח הים התיכון באמצעות דלק קידוחים; והשנייה - הים הצפוני באמצעות החברה הבת איתקה.

קבוצת דלק נסחרה בשיא ב-2014 ב-17 מיליארד שקל. ואולם, מאז נחתך מחיר המניה ביותר מ-55% ושווי החברה ירד ל-5.8 מיליארד שקל. הירידות קשורות, בין היתר, לירידה במחירי האנרגיה בעולם והמשבר בענף ב-2015, הגברת התחרות במשק הגז המקומי, והמינוף הגבוה שממשיך להעיק על הקבוצה. הירידות החריפו השנה בעקבות עסקת שברון, שבה דלק תרכוש 10 נכסי גז ונפט מפיקים בים הצפוני בעסקה ממונפת מאוד, בשווי 2.3 מיליארד דולר.

ברטפלד מכהן כמנכ"ל קבוצת דלק מאז 2003. קודם לכן כיהן כסמנכ"ל הכספים של הקבוצה, מנכ"ל חברת דלק השקעות ובשורה של תפקידים בדלק ישראל. למעשה, ברטפלד עובד עם תשובה מאז 1998, השנה שבה השתלט על חברת דלק, והוא נחשב מנהל המקורב לתשובה ואיש אמונו. בניגוד למנהלים בכירים אחרים בשוק ההון, ברטפלד העדיף להישאר כל הקריירה שלו אצל תשובה - ואייש דירקטוריונים של חברות רבות בקבוצה.

ברטפלד הוביל את קבוצת דלק בכל נקודות הציון העסקיות המשמעותיות ביותר - בהן גילוי מאגרי הגז הגדולים תמר ולווייתן; הסדר החוב בדלק נדל"ן; המאבק בוועדת ששינסקי, החתימה על מתווה הגז ב-2015 ועוד. ברטפלד היה גם שותף להשקעות גרועות, שכללו בין היתר השקעות נרחבות בנדל"ן לפני משבר 2008 והשקעה כושלת בגדות ביוכימיה. העבודה אצל תשובה הפכה את ברטפלד לאיש עשיר מאוד כאשר היקף התגמולים שקיבל בעשור האחרון הגיע ל-60-50 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker