"אחד ממנועי הצמיחה בשנים הקרובות": אלקו השלימה רכישת סופרגז ב-820 מיליון שקל

קבוצת אלקו שבשליטת משפחת זלקינד דיווחה כי התקיימו כל התנאים המתלים להשלמת העסקה לרכישת סופרגז, לרבות קבלת אישור הממונה על התחרות ואישור משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מייקי ודני זלקינד
מייקי ודני זלקינדצילום: ישראל הדרי

קבוצת אלקו שבשליטת משפחת זלקינד דיווחה היום (ג') על השלמת העסקה לרכישת חברת שיווק הגז סופרגז המוחזקת במלואה (100%) על ידי גרנית הכרמל, מידי קבוצת עזריאלי. זאת, לאחר שהתקיימו כל התנאים המתלים להשלמת העסקה, לרבות קבלת אישור הממונה על התחרות ואישור משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים.

אלקו ביצעה את העיסקה באמצעות חברת אנרגיה ירוקה, חברה פרטית המוחזקת על ידה בשיעור של 98.75%. במועד ההשלמה שילמה אנרגיה ירוקה לקבוצת עזריאלי - כולל מקדמה בסך 20 מיליון שקל - כ-567 מיליון שקל, מתוך סך התמורה שנקבעה על כ-817 מיליון שקל. יתרת התמורה, שטרם שולמה, תשולם בשבעה תשלומים נדחים לא שווים, מדי 12 חודשים. עם השלמת העסקה, עזריאלי תרשום רווח של 380 מיליון שקל ממכירת גרנית הכרמל.

סופרגז עוסקת בשיווק תחליפי אנרגיה כדוגמת גפ"מ, גז טבעי וגז טבעי דחוס. תחליפי האנרגיה משמשים להפעלת מבערים בתעשייה, להפעלת תנורים, לחימום מוסדות, לחימום לולים בחקלאות וכן לבישול והסקה במשקי בית. במסגרת פעילותה זו מבצעת סופרגז רכישה מקומית, יבוא, אחסון, שיווק והפצה של גפ"מ וגז טבעי לחברות תעשייה וללקוחות עסקיים, מוסדיים וביתיים.

לצורך מימון העסקה, אלקו העמיסה חוב על סופרגז, בנוסף לשימוש במזומנים הקיימים בקופה של אלקו. סופרגז חתמה על הסכמי מימון עם שני בנקים ישראליים, לפיהם יעמידו יחד הלוואה לטווח ארוך בסכום של כ-320 מיליון שקל לחברה - בנוסף למסגרת האשראי לזמן קצר. ההלוואה נמשכה כדיווידנד והועברה למוכרת כחלק ממימון עלות העסקה.

לצד זאת, חברת אנרגיה ירוקה התקשרה בהסכמים עם שני גופים מוסדיים לקבלת הלוואות בסכום כולל של כ-91 מיליון שקל לתקופה של 10 שנים, שיישאו ריבית שנתית בשיעור של 0.5%. הגופים המוסדיים קיבלו כתבי אופציה המאפשרים להם לרכוש עד 20% ממניות מאנרגיה ירוקה או בסופרגז לתקופה של 10 שנים, ובמחיר מימוש השווה לשווי לפיו ביצעה אלקו את השקעתה.

הכנסות סופרגז - שמעסיקה כ-350 עובדים - הסתכמו בכ-556 מיליון שקל ב-2017, ובכ-572 מיליון שקל ב-2018, המהווים כ-20% מהכנסות קבוצת עזריאלי. פעילותה של סופרגז הניבה ב-2018 רווח נקי של 61 מיליון שקל, כלומר העסקה נעשית לפי מכפיל של 13-12 על הרווח הנקי.

דני זלקינד, מבעלי השליטה באלקו, הוביל את העסקה. עורכי הדין שליוו את אלקו היו עוה"ד שרון אמיר, מיטל לדרמן, נועם שועלי ומרב דנור ממשרד נשיץ ברנדס אמיר. את קבוצת עזריאלי ייצגו מיקי ברנע ואילן בלומנפלד ממשרד ברנע ג'פה לנדה ושות'.

אבי ישראלי, סמנכ"ל פיתוח עסקי באלקו, מסר: "ההשקעה בסופרגז תהווה זרוע עסקית חדשה עבור אלקו, לצד האחזקות הקיימות באלקטרה בע"מ, אלקטרה מוצרי צריכה ואלקטרה נדל"ן. אנו רואים פוטנציאל רב בתחום תחליפי האנרגיה, הנהנה מיציבות לטווח ארוך ומנאמנות לקוחות, ובכוונתנו לפעול כדי להרחיב זרוע פעילות זו ולהפכה לאחד ממנועי הצמיחה של אלקו בשנים הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker