פרשת מידע הפנים במובילאיי: ג'יימס שאול צפוי לחתום על הסכם פשרה

שלב איסוף העדויות עבור חקירה שמנהלת רשות ני"ע בארה"ב (SEC) יחל החודש ■ פרטי ההסכם עם שאול, מקורבם של מייסדי מובילאיי, לא נחשפו - אך צפוי שישלם קנס של מאות אלפי דולרים מבלי להודות בעבירות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייסדי מובילאיי זיו אבירם ופרופ' אמנון שעשוע
שלי אפלברג
שלי אפלברג

ב-18 בנובמבר צפוי עו"ד אריק שרבי להתחיל את גביית העדויות ואיסוף הראיות בישראל בפרשת מובילאי - עדויות  שעשויות אולי בעתיד להוביל עד לתביעות בארה"ב של רשות ניירות ערך בארה"ב (SEC) נגד מייסדי החברה, פרופ' אמנון שעשוע וזיו אבירם. 

בספטמבר 2017 הגישה SEC כתב תביעה אזרחית, שבו נטען כי שעשוע ואבירם מסרו לג'יימס שאול, תושב ירושלים שלו יחסים עסקיים וחברתיים עם מייסדי מובילאיי, מידע פנים בנוגע לעסקה שבה נרכשה מובילאיי על ידי אינטל  תמורת 15.3 מיליארד דולר.

על פי התביעה, מידע הפנים הגיע עד לווירגי'ניה, ארה"ב, ביום שבו שאול, פלסטיקאי, סיפק לאחיו, רוג'ר, המתגורר בארה"ב, את המידע הלא פומבי על העסקה. לטענת התביעה, רוג'ר שאול השתמש במידע הפנים כדי לבצע רכישת מניות שגרפו לו רווחים אסורים וחריגים בחשבון שנפתח על שם אדם אחר, לורנס קלף – מהלך שנועד להסתיר את זהותו של רוג'ר.

בפועל, עד כה שמם של אבירם ושעשוע לא הוזכר באופן רשמי בכתבי התביעות, והם מכונים דירקטור A ודירקטור B.

תיק תביעה נוסף בגין שימוש במידע פנים הקשור לעסקת הענק נפתח גם נגד אמיר ולדמן - שעד היום ממשיך לטעון לחפותו. התביעה בארה"ב טוענת כי הוא היה מעורב בדפוס של מסחר חריג ורווחי במניית מובילאיי, בתקופה שבה החל המשא ומתן החשאי בין אינטל למובילאיי. ולדמן רכש אופציות מחוץ לכסף בסיכון גבוה שהביאו לו רווח של יותר מ-1,800% בתוך חמישה שבועות.

לטענת התביעה, ולדמן השיג את המידע על המשא ומתן למכירת החברה באמצעים לא חוקיים, באופן ישיר או עקיף מאנשים מתוך מובילאיי. בינתיים מסתמן שכדי להותיר את הפרשה מאחוריהם, מעדיפים האחים שאול לחתום על הסכם פשרה עם SEC, שפרטיו לא נמסרו לבית המשפט הישראל.

בינתיים, לבית המשפט נמסר כי מסתמן הסדר במסגרתו מהאחים שאול לא ייגבו כל עדויות, והנחקרים היחידים, כפי שהורה השופט אוהד גורן מבית המשפט המחוזי בירושלים, יהיו סוחרי ניירות הערך יוסי אזרזר וזיו שלג. מכתבי הטענות שהוגשו לבית המשפט עולה כי אזרזר היה מיודד עם אנשי פנים במובילאיי ועם ג'יימס שאול, וככל הנראה ביצע רכישות חריגות ומסוכנות של אופציות של מובילאיי לאחר שהחלו צעדים משמעותיים לקראת הכרזת העסקה. שלג, שעבד במשרד משפחתי למסחר בניירות ערך בשם הימאליה פמילי אופיס, נשכר על ידי ולדמן, ולשיטת ה-SEC היתה לו אפשרות לראות חשבונות שבהם הוא סחר בניירות הערך של מובילאיי.

הראיות שאותן מבקש שרבי לאסוף אמורות לשמש את ה-SEC בהליכי המשפט בארה"ב. בין הראיות שהוא מבקש לאסוף נכללות עדויות לתקשורת בכתב ובעל פה בין שלג ואזרזר עם ולדמן בין ספטמבר 2016 למארס 2017 וכן לברר את מהות המסחר שביצע באמצעות הימלאיה פמילי אופיס ואזרזר. עוד ייבחנו תקשורת בכתב ובעל פה בין משרד הפמילי אופיס לבין הדירקטורים המנהלים ועובדי מובילאיי בין ספטמבר 2016 למארס 2017. ועוד פרטי חקירה אחרים.

ג'יימס שאול יידרש להעביר מסמכים הקשורים לפרשה עד 12 בנובמבר. בנוסף, נקבע כי בית המשפט יקבע מועד בפברואר 2020 לשמוע את עדותו של שאול במידת הצורך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker