נתג"ז: מזכר הבנות עם חברות מיוון ואיטליה לבחינת הקמת צינור גז מהים התיכון לאירופה

נתג"ז החלה בצעדים ראשוניים לבחינת הקמת צינור הגז EastMed, שיעבור בעומק הים התיכון ■ יו"ר דירקטוריון נתג"ז, איתן פדן: "הפרויקט הוכר על ידי האיחוד האירופי כ-common interest, וזוכה בשלב זה למימון של מחצית מהוצאות שלב הפיתוח"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האנרגיה, יובל שטייניץ, ומנכ"ל נתג"ז, שמואל תורג'מןצילום: אלבטרוס
ערן אזרן

נתיבי הגז הטבעי לישראל (נתג"ז) החלה בצעדים ראשוניים בפרויקט ה-EastMed - צינור גז תת ימי, שיחבר את אגן הים התיכון המזרחי לאירופה. נתג"ז דיווחה היום (ג') על חתימת מזכר הבנות עם שתי חברות מיוון ומאיטליה להקמת צוותי עבודה משותפים שיבחנו היבטים הנדסיים וכלכליים להקמתו האפשרית של ה-EastMed.

מזכר ההבנות נחתם עם IGI Poseidon, שהיא מיזם משותף, בבעלות שווה, בין החברות DEPA S.A היוונית ו-Edison S.p.A האיטלקית. על מזכר ההבנות חתמו מטעם נתג"ז היו"ר איתן פדן והמנכ"ל שמואל תורג'מן. מטעם IGI Poseidon חתמו היו"ר קוסטאס קסיפאראס והמנכ"ל פייר ורגריו. תוקף מזכר ההבנות הוא לשנתיים - כשכל צד יכול לפרוש ממנו בהתראה של 30 יום.

נתג"ז מסרה כי צוותי העבודה יבצעו אפיון טכני מקדמי לפרויקט - לרבות תוואי, נקודות חיבור עם מערכות ההולכה ומתקנים קיימים, קיבולת ודחיסה; הערכות לתקציב הנדרש לפרויקט, בהן עלויות CAPEX (השקעות הוניות) ו-OPEX (הוצאות תפעוליות שוטפות); דרישות רגולטוריות וחוקיות בישראל, בקפריסין ובאירופה לקבלת הרישוי וההיתרים הדרושים להקמה והפעלה, ולו"ז ותוכנית לקידום הפרויקט וביצועו.

צינור Eastmed הוא פרויקט ארוך טווח המשותף לכמה מדינות במזרח הים התיכון, ובהן ישראל, קפריסין, יוון ואיטליה, וייתכן שגם מצרים ולבנון. הפרויקט מתבסס על הנחת צינור ימי בעלות מוערכת של כ-7 מיליארד דולר. הצינור אמור לייצר מסלול אספקת גז חדש לאירופה - שצפוי לפחית את התלות בגז הרוסי. הפרויקט צבר תאוצה לאחר שטורקיה, צרכנית הגז הגדולה באזור, הפנתה עורף לגז מקפריסין, עמה היא מסוכסכת, וגם לגז מישראל.

יצוא גז ממזרח הים התיכון לאירופה הוא פרויקט שאפתני, שכולל לא מעט אתגרים. האתגר המרכזי הוא הכלכלי: מחירי הגז הנוכחיים בעולם עשויים להקשות על שיווק הגז באירופה במחירים תחרותיים. כלומר, עלות התשתיות, מתקני הטיפול וצנרת ההולכה, מצריכים מכירה של גז במחיר גבוה יחסית - כנראה 9 דולרים ליחידת חום - בעוד מחירי הגז באירופה ירדו ל-5-4 דולרים.

אתגר נוסף הוא הגיאו-פיזי: צינור Eastmed מתוכנן לעבור במים עמוקים מאוד, כ-3 ק"מ מתחת לפני הים, באזור המאופיין בפעילות ססמית ענפה. הנחה של הצינור בתוואי שטח שכזה תקשה על תיקון תקלות, ותגביל את יכולת ההולכה של הצינור. עם זאת, היעדר הלקוחות בישראל ובקפריסין לגז שהתגלה במזרח הים התיכון דוחפים כעת לקידום הפרויקט.

"ככל שהפרויקט יבשיל, מדובר במהלך אסטרטגי חשוב מאין כמותו למשק הגז הישראלי ולחיזוק הקשרים הכלכליים עם השוק האירופי", אמר יו"ר נתג"ז, איתן פדן. "הפרויקט מתוכנן להעביר כ-10 BCM בשנה (בדומה לתצרוכת הגז השנתית בישראל). הוא הוכר על ידי האיחוד האירופי כ-common interest, וככזה הוא זוכה בשלב זה במימון של מחצית מהוצאות שלב הפיתוח".

שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ, מסר: "אני מברך על מזכר ההבנות בין חברת נתג"ז לחברת IGI Poseidon. מזכר ההבנות יאפשר שותפות של נתג"ז כחברה ממשלתית בתכנון מקטע צינור הגז ישראל-אירופה (EastMed)".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker