עסקת סומוטו-בארינבוים קרובה לביטול - כי האנטי וירוס של ווינדוס מתעקש להסיר את התוכנה

באפריל אישר דירקטוריון סומוטו למכור את פעילות החברה לצביקה בארינבוים ומרק זלצמן, בתמורה ל-50-37 מיליון דולר ■ זמן קצר לאחר מכן התברר שתוכנת האנטי וירוס במערכת ווינדוס פועלת להסרת התוכנה של סומוטו בחלק מהמחשבים - והחברה לא מוצאת לבעיה פתרון

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צביקה בארינבויםצילום: עופר וקנין
ערן אזרן

העסקה למכירת פעילותה של חברת הטכנולוגיה סומוטו לידי צביקה בארינבוים מסתבכת - ונראית קרובה מתמיד לביטול. הסיבה לאי-השלמת העסקה קשורה לענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט - זאת, מאחר שתוכנת האנטי וירוס במערכת ההפעלה ווינדוס פועלת להסרת התוכנה שפיתחה סומוטו בחלק מהמחשבים, ועד כה לא הצליחה סומוטו למצוא פתרון לבעיה.

סומוטו, שמנוהלת בידי המנכ"ל אסי יצחיאק, היא חברת תוכנה המתמחה בשיווק באינטרנט. החברה עוסקת בשיווק בווידאו, בשיווק במובייל, ובהפצת אפליקציות במערכות ההפעלה PC ,Android ו-iOS. החברה פועלת בשני מגזרי פעילות עיקריים - תחום הפצת האפליקציות ותחום הפרסום בווידיאו.

באפריל אישר דירקטוריון סומוטו הצעה למכירת פעילות החברה לבארינבוים ושותפו מרק זלצמן, בתמורה ל-50-37 מיליון דולר. כחלק מההסכם נקבע כי בארינבוים ישלם לסומוטו 36.7 מיליון דולר, בתוספת תשלום של 48% מסך הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) בגין אפריל ומאי 2019, אך לא יותר מ-1.5 מיליון דולר. בנוסף, בארינבוים התחייב לתשלום עתידי, על בסיס עמידה ביעדים, של עד 11 מיליון דולר, שישולם לסומוטו בתום שלוש שנים ממועד סגירת העסקה.

משקיעי סומוטו רוויי האכזבות לא זכו לזמן רב של עדנה. כחודש וחצי לאחר ההודעה על ההסכם, הודיעה סומוטו כי תוכנת האנטי וירוס בווינדוס פועלת להסרת התוכנה שלה - כלומר, היא אינה מצליחה "להשתחל" לתוך המחשבים, מבלי שתיחשב כתוכנה זדונית. בשל כך, הודיעה סומוטו כי צפויה פגיעה של 9% ביחס להכנסותיה ב-2018, ובשיעור של 16% ביחס להכנסותיה ברבעון הראשון של 2019.

בעקבות הבעיה, העסקה עם בארינבוים עלתה על שרטון. אמש הודיעה סומוטו כי דירקטוריון החברה הסכים לדחות, שוב, את מועד השלמת העסקה עד ל-18 בדצמבר. כמו כן, ההסכם בין הצדדים תוקן, כך שסומוטו תבטל את העסקה ותשלים עסקה דומה עם צד שלישי במסגרתה היא תשלם לבארינבוים מיליון דולר (במקום 2 מיליון דולר). לחלופין, באם העסקה לא תושלם - תקבל סומוטו את כלל התשלום שהפקיד עד כה בארינבוים כמקדמה - 1.36 מיליון דולר.

ערב העסקה עם בארינבוים נסחרה סומוטו לפי שווי של כ-150 מיליון שקל (44 מיליון דולר). מאז הדיווח על העסקה מניית סומוטו זינקה ממחיר של 1.93 שקלים ל-2.4 שקלים. ואולם, בעקבות ההתפתחויות, מניית החברה נפלה במסחר - כך שכעת היא נסחרת במחיר של 1.4 שקלים בלבד, המגלם לחברה שווי של כ-102 מיליון שקל - מתחת לשוויה באפריל.

חייה הקשים של סומוטו בבורסה

סומוטו הונפקה בבורסה ב-2013, אבל הנפקתה אינה נחשבת לסיפור הצלחה. מאז ההנפקה, חייה של סומוטו כחברה ציבורית היו רוויי תהפוכות - והם כללו בין היתר שינויים במיקוד העסקי, אזהרות רווח, ונפילות ועליות חוזרות במניה. בין ההנפקה הראשונית באוגוסט 2013 למארס 2015 נפלה מניית סומוטו בכ-70%, אך לאחר מכן היא תיקנה את הנפילות. באוגוסט 2017 התחדשו הנפילות במניה, ועד לדצמבר 2017 המניה איבדה שוב כ-30%.

למרות הקשיים בדרך, בשש השנים שלה כחברה ציבורית הצליחה סומוטו להציג שיפור הדרגתי בתוצאותיה - במיוחד בשנתיים האחרונות. מחזור המכירות של החברה גדל בהדרגה מ-3.5 מיליון דולר ב-2013 - ל-54 מיליון דולר ב-2018. במקביל הרווח טיפס עד ל-7.5 מיליון דולר ב-2018. השיפור בשנים האחרונות מיוחס לגידול בהיקפי הפרסום דרך האינטרנט, שמטיב עם סומוטו; ולשורה של מיזוגים ורכישות שביצעה החברה.

אסטרטגיית הצמיחה של סומוטו מבוססת על פעילות אורגנית באמצעות טכנולוגיות חדשניות, ובאמצעות מיזוגים ורכישות. במשך השנים ביצעה החברה כמה רכישות, שכללו את טאבאטו וג'ניו ב-2014, ואת טרסר טיוד ו-Meme Video ב-2016. העסקות נעשו באמצעות תשלומי מזומן, מניות ותשלומים על בסיס עמידה ביעדים. ואולם, כעת החברה שוב נמצאת בנקודת שפל חדשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום