אנרג'יאן: נמצאו 25 BCM של גז בכריש צפון - ממשיכים בשיווק הגז בשוק המקומי והאזורי

חברת האנרגיה היוונית השלימה קידוח הערכה למאגר כריש צפון, שממוקם 5 ק"מ ממאגר כריש ■ המשאבים שנמצאו מצטרפים לכ-68 BCM ו-33 מיליון חביות נוזלים, הכמות המיוחסת למאגרים כריש ותנין

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר כריש
ערן אזרן

אנרג'יאן נפט וגז, הנסחרת בלונדון ובתל אביב, עידכנה הבוקר (ב') על תוצאות קידוח ההערכה בכריש צפון – שהוכרז כ"תגלית" באפריל האחרון. הקידוח אישר הימצאותם של משאבים בהיקף של 25 מיליארד מ"ק (BCM) לפי האומדן הטוב ביותר (Best Estimate), ועוד 34 מיליון חביות נוזלים.

קידוח ההערכה בכריש צפון החל ב-15 במארס והגיע לעומק של 4,880 מטר. תוצאות הקידוח מורות על BCM 36 של גז "In Place" לפי האומדן הטוב ביותר, ובטווח שבין BCM 30-51. משאבים אלה מצטרפים לכ-68 BCM ו-33 מיליון חביות נוזלים, הכמות המיוחסת למאגרים כריש ותנין.

הקידוח מאשר את ההערכות הקודמות לגבי היקף המשאבים שמחזיקה אנרג'יאן בשדות כריש ותנין ביחס לכמות המקורית (לפני הגילוי בכריש צפון). אנרג'יאן מסרה כי "תוצאות קידוח מחזקות את ההיתכנות להבשלת ההסכם עם תחנת הכח IPM באר טוביה לכדי הסכם מחייב. לאחרונה חתמה החברה גם על מזכר הבנות עם MRC, הזוכה בתחנת הכוח אלון תבור, במסגרת המכרז של חברת החשמל".

מאגרי הגז מול חופי ישראל ובמזרח הים התיכון צילום: אנרג'יאן

רכישה של 140 מיליון דולר

תגלית כריש צפון תפותח באמצעות חיבור (Tie Back) לאסדה הצפה של אנרג'יאן, הנבנית בימים אלה בסין ובסינגפור. האסדה תמוקם במרחק של כ-5 ק"מ מכריש צפון, על פי הבאר במאגר כריש – ובמרחק של כ-90 ק"מ מן החוף, מערבית לחיפה. האסדה מסוגלת לטפל בכ-BCM 8 בשנה.

אנרג'יאן רכשה את המאגרים כריש ותנין מקבוצת דלק ונובל אנרג'י באוגוסט 2016 בתמורה לכ-140 מיליון דולר. גם לאחר המכירה, דלק מחזיקה בזכות לתמלוגים מכריש ותנין - 7.5% מההכנסות לפני "היטל ששינסקי", ו-8.25% לאחריו. אנרג'יאן מחזיקה ב-70% מהמאגרים באמצעות אנרג'יאן ישראל, לצד קרן האנרגיה קרוג'ן קפיטל (Kerogen Capital), שמחזיקה ב-30% הנותרים.

עד כה חתמה אנרג'יאן על חוזים למכירה של BCM 4.7 של גז טבעי (שנתי), מה שמשאיר קיבולת פנויה של כ- BCM 3.3 באסדת הטיפול הצפה (FPSO), לטובת הפקה וטיפול יעילים וכלכליים של גז מכריש צפון וממאגרים עתידיים. בחברה ציינו כי הסכמים עתידיים למכירת גז יכוונו לשוק המקומי ולשווקים אזוריים.

מתיוס ריגס, מנכ"ל אנרג'יאן: "זוהי תוצאה מצוינת, המאשרת את ההערכות הראשוניות לגבי כריש צפון ומגדילה את כמות הגז במאגרים ב-BCM 25 ו-34 מיליון חביות נפט; נמשיך בשיווק הגז בשוק המקומי והאזורי. עוד בעתיד הקרוב ימוקדו מאמצי החברה בסגירת העסקה לרכישת פעילות הגז והנפט של אדיסון, זאת במקביל לפיתוח כריש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker