משקיעי קרן הנדל"ן בית וגג לא אישרו הארכת הקרן מעבר למועד המקורי

קרן בית וגג הוקמה ב-2010 בידי אלונה בר און - מבעלי העיתון גלובס, איתי הוז - לשעבר סגן ראש עיריית רמת השרון, ורו"ח גידי מוזס - שעבד בבנק ההשקעות ליהמן ברדרס ■ תוצאות הקרן מאכזבות ורחוקות מאוד מהתחזיות הוורודות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי הוז, גידי מוזס ואלונה בר און
איתי הוז, גידי מוזס, אלונה בר און, אמיר אביב - מייסדי בית וגג

משקיעי קרן הנדל"ן בית וגג לא אישרו הארכת הקרן מעבר למועד המקורי - אפריל 2021. בהצבעה שהתקיימה ביום חמישי, רק 80% מקרב המשקיעים אישרו ההצעה להאריך חיי הקרן עד ל-2023 (הרוב הדרוש הוא 85%). מנהלי הקרן שלחו מכתב בעניין למשקיעים.

במכתב ששלחו מנהלי הקרן נכתב כי: "בתום יום חמישי הסתיימה הצבעת המשקיעים בקשר עם הארכת הקרן. כ-80% מהמשקיעים שהצביעו, תמכו בחלופת הארכת תקופת הקרן, וכ-20% מהם הצביעו נגד. לפי הוראות הסכם השותפות, חלק מהשינויים הנדרשים לתיקון ההסכם דורשים רוב מיוחס (85%) - כך שחסרים היו אחוזים בודדים להעברת ההחלטה. משמעות הדבר היא שאף שההחלטה לא עברה, הרי שקיימת תמיכה מובהקת של מרבית המשקיעים בהארכת פעילות הקרן.

"לאור כל זאת, יבחן השותף הכללי כמה אפשרויות חליפיות, יקיים בהקדם דיונים עם חלק מהמשקיעים ועם משקיעים פוטנציאליים חדשים (שהביעו עניין להשקיע בבית וגג) ויניח במהרה תוכנית מעודכנת בפני משקיעי הקרן להחלטתם. אנו מודים למשקיעי הקרן על הבעת האמון הנרחבת בפעילותנו, ומצהירים כי אנו מחויבים בכל תרחיש לממש את נכסי הקרן באופן המיטבי והרווחי ביותר למשקיעי הקרן על פי כל דין, הוראות הסכם השותפות והחלטות המשקיעים".

קרן בית וגג הוקמה ב-2010 על ידי אלונה בר און, מבעלי העיתון "גלובס"; איתי הוז, לשעבר סגן ראש עיריית רמת השרון; ורו"ח גידי מוזס, שעבד בבנק ההשקעות ליהמן ברדרס. מאוחר יותר הצטרפה גם חברת נוף הרים. להקמת הקרן היו שותפים גם גופים מוסדיים, שכללו, בין היתר, את פועלים שוקי הון, הפניקס השקעות ואקסלנס. הקרן הוקמה כקרן לא סחירה לתקופה של 7 שנים, וביצעה שני סבבים לגיוסי הון: הראשון ב-2011, והשני - שהוא הגדול והעיקרי, בתחילת 2014.

בסך הכל גייסה הקרן 250 מיליון שקל. 70% מההון הושקו בידי גופים מוסדיים, ובראשם הפניקס עם השקעה של 120 מיליון שקל. ב-2017 שקלו בקרן לצאת לגיוס של קרן חדשה בהיקף של 250 מיליון שקל, אך התוכנית נגנזה.

5 שנים מאז הגיוס לבית וגג, ולאחר שסיימה כבר 12 פרויקטים - מחצית מהיקף הפרויקטים שבהם הקרן מעורבת - תוצאותיה של בית וגג מאכזבות ורחוקות מאוד מהתחזיות הוורודות. לפי הדו"ח הכספי שהגיע ל-TheMarker, הקרן הניבה למשקיעיה הפסד מאז 2014. מדובר בהפסד המגלם תשואה פנימית (IRR) שלילית ממוצעת של 1.5%-1% בשנה. ההפסד נרשם בעשור הנדל"ן הטוב ביותר של מדינת ישראל.

פרויקטים של פינוי-בינוי

בית וגג, שמנוהלת על ידי רונן עקביה, מעורבת כיום ב-25 פרויקטים של פינוי-בינוי (תמ"א 38/2 - הריסת המבנים הקיימים ובנייה של פרויקט מגורים חדש) בתל אביב, רמת גן, רמת השרון, רעננה, הרצליה וראשון לציון. מתוך כלל הפרויקטים, 12 כבר הושלמו ואוכלסו, 7 פרויקטים נמצאים בשלבי ביצוע שונים - חלקם מתקדמים יותר, וחלקם בשלבים התחלתיים, ו-6 הנותרים טרם קיבלו היתרי בנייה.

הקרן הגישה באחרונה הצעה יוצאת דופן למשקיעים: הארכת הקרן לתקופה של כשנתיים וחצי, עד לדצמבר 2023. זאת, לאחר שמועד ההבשלה של הקרן כבר הוארך בשנה אחת עד לאפריל 2021, בהתאם לזכות העומדת לחברת הניהול.

בתקופה שבין אפריל 2021 לדצמבר 2023, בבית וגג התכוונו לבצע את 6 הפרויקטים שנותרו בקנה ונמצאים בשלב ההיתרים. באופן זה קיוו בקרן כי יוכלו לשדרג את התשואה הנמוכה למשקיעים.

ביום חמישי התקיימה ההצבעה שבה הוכרע האם לקבל את ההצעה החדשה של מנהלי הקרן. מדובר בהצבעה על הסכם ניהול חדש, שיסדיר, בין היתר, את היכולת של הקרן להשתמש בנכסים הקיימים להשקעות חדשות, השקעה מחדש של העודפים שינבעו עד 2021 מהפרויקטים הקיימים, והעברת הפרויקטים שטרם קיבלו היתרים לקרן ההמשך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker