שלי אפלברג
שלי אפלברג

האם רשות ניירות ערך (ני"ע) בדרך לחיסול זירות הסוחר? היום (א') פירסמה הרשות טיוטה להערת הציבור, הנוגעת לתיקון בתקנות הקשורות למערכת מסחר זו - ולפיה יחויבו זירות הסוחר בפרסום שיעור הלקוחות המפסידים השנתי בהן. כיום, מידע הנוגע להפסדים מועבר רק לרשות ואינו חשוף לציבור. 

המהלך עשוי להדגיש את הסיכונים הקיימים בפעילות בזירות סוחר - ואת העובדה שמרבית הסוחרים מפסידים את כספם ואינם מצליחים לגרוף רווחים. הרשות תדרוש כי הנתון יופיע גם באזהרות שזירות הסוחר מחויבות לכלול בפרסומיהן.

זירות הסוחר מאפשרות למשקיעים לסחור במטבעות תוך שימוש במנופי אשראי גבוהים, וכן לסחור דרכן במניות, מדדי מניות וסחורות כמו נפט וזהב בכל העולם. בגלל המינוף הגבוה שמקבלים הלקוחות הסוחרים (לעתים פי 100 מסכום העסקה) ובגלל האופי קצר הטווח של העסקות (לעתים גם דקות בודדות), רבים רואים בפעילות כזאת סוג של הימורים.

מטרת התיקון היא לחזק את השמירה על ציבור המשקיעים, בכל הנוגע לסיכון הגלום במכשירים הפיננסיים שאותם משווקת זירת הסוחר. הרשות מקווה לצמצם את רמת המינוף של הסוחרים, בהתאם למגמה העולמית. 

התיקונים יאפשרו לצמצם את מספר העסקות הנסגרות באמצעות זירות הסוחר. גם אלה שיבחרו להמשיך לפעול בזירה, יקטינו את הסיכון להפסד בשל המינוף הנמוך יותר. משמעות המינוף המובנה במכשיר פיננסי הנסחר בזירה היא כי לקוח אינו נדרש להפקיד כספים בשווי מלוא ערכן הנקוב של עסקותיו, אלא רק בשיעור מסוים מערכן. ככל שרמות המינוף גבוהות יותר, כך תנודות קטנות יותר בשער נכס הבסיס עלולות לגרום ללקוחות הפסדים מהשקעתם. משכך, המינוף מגדיל את הסיכון ללקוח.

הרשות מבקשת לשנות את רמות המינוף המקסימליות, באופן הבא: במקום 1:100, כנדרש במכשיר פיננסי ברמת סיכון נמוכה, יהיה שיעור המינוף 1:30; במקום 1:40 כנדרש במכשיר פיננסי ברמת סיכון בינונית, יהיה שיעור המינוף 1:20; ובמקום 1:20, כנדרש במכשיר פיננסי ברמת סיכון גבוהה, יהיה שיעור המינוף 1:5.  

בנוסף, מבקשת הרשות להפוך חלק מהמידע הנוגע למאפייני הפעילות בזירות הסוחר למידע פומבי. לפי הרשות, הגברת השקיפות נועדה להעניק לציבור המשקיעים כלים טובים יותר לקבלת החלטות השקעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום