"העיקר שנעבור את 2020 בשלום": האזהרה של היועץ הכלכלי לבנק הפועלים

פרופ' ליאו ליידרמן במפגש אגודת ידידי אוניברסיטת תל אביב: "מלחמת הסחר והריבית השלילית - שתי הטעויות העיקריות שמגדילות את הסיכון למשבר פיננסי גלובלי בשנים הבאות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים, ליאו ליידרמן, הבוקר
ערן אזרן

"מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין והריבית השלילית של גוש היורו ויפן הן שתי הטעויות העיקריות בניהול המדיניות הכלכלית העולמית בעשור הנוכחי. טעויות אלה מגדילות את הסיכון למשבר פיננסי גלובלי בשנים הקרובות", כך אמר בסוף השבוע פרופ' ליאו ליידרמן מבית הספר לכלכלה באוניברסיטת תל אביב, והיועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים. 

לדברי ליידרמן, מלחמת הסחר מקרבת את העולם למיתון. "מלחמה כזאת היא לא הדרך לפתור את הנושאים במחלוקת בין ארה"ב לסין, כך על פי התיאוריה הכלכלית והניסיון ההיסטורי. בינתיים, כל מה שמלחמת הסחר השיגה זה להביא להאטה חדה בהשקעות הריאליות ובסחר הבינלאומי בעולם", אמר ליידרמן, שנאם במפגש הראשון של אגודת ידידי אוניברסיטת תל אביב.

"מדיניות הריבית השלילית, תוך הזרמה מסיבית של נזילות, הביאה לתמחור מנופח ובועתי של נכסים פיננסיים מסוימים", אמר ליידרמן, כשהוא רומז לרצף העליות המתמשך בשוקי האג"ח, שוקי המניות ובחלק משוקי הנדל"ן בעולם מאז המשבר הפיננסי של 2008.

"המדיניות הזאת פוגעת בחיסכון הפרטי והלאומי ומחריפה את הבעיות של מערכות הפנסיה בעולם. מי היה מאמין שנגיע לכך שקרוב ל-20 טריליון דולר של איגרות חוב נסחרים כיום בתשואות לפדיון שליליות. כיצד ייראו הפנסיות של הדור הצעיר עם תשואות כאלה?", תהה ליידרמן.

"מתישהו יגיע המשבר הגלובלי הבא. לנו, הכלכלנים, קושי גדול לחזות את התזמון המדויק של פריצת משבר גדול, כמו זה של 2008, אך אנו כן יכולים להציג נורות אזהרה וגורמי סיכון. יש כאן דמיון לרפואה: גם הקרדיולוגים הכי טובים לא יכולים לחזות האם ומתי יהיה למטופל מסוים אירוע לב. אבל הם כן יכולים להצביע על גורמי הסיכון לאירוע כזה", אמר.

ליידרמן העריך כי המחאות החברתיות בעולם עלולות להחריף ב-2020. לדבריו, "העולם נהפך למקום מאוד לא שקט. המחאות הפוליטיות והחברתיות תופסות תאוצה - הונג קונג, צ'ילה, ברצלונה, לבנון, וכדומה - ויותר מדינות 'נדבקות' מהתופעה. קשה לראות כעת מה עוצר את התהליך הזה. נוסיף לזה את מלחמת הסחר והמתיחות בין ארה"ב לסין, בין יפן לקוריאה, בין בריטניה לאיחוד האירופי, תהליך ההדחה האפשרית של הנשיא טראמפ ועוד. 

"ישראל מושפעת באופן עקיף מההתפתחויות, אך סביבת הצמיחה הריאלית צפויה להישאר בין 2.5% ל-3%, כלומר מעל לצמיחת המשקים המפותחים. דווקא בתקופה של טלטלות גלובליות חשוב שתהיה בישראל ממשלה יציבה עם מדיניות כלכלית וחברתית ברורה תוך טיפול בבעיות המבניות של המשק".

ליידרמן ממליץ לנקוט כיום בגישה דפנסיווית בכל הנוגע לניהול תיק ההשקעות: "2020 תהיה מסוג השנים שעליהן נאמר 'העיקר הוא שנעבור אותה בשלום'. בשנה הבאה נכון לבצע פיזור גדול של החסכונות על פני מגוון רחב של נכסים. אף אחד לא המציא גישה טובה יותר מזאת של דיברסיפיקציה, פיזור גדול ככל האפשר של תיק הנכסים". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker