לב לבייב ישלם 8.25 מיליון שקל - ויקבל פטור מתביעות במסגרת הסדר אפריקה

בנוסף, לבייב ישלם לנושים של אפריקה ישראל 24 מיליון שקל עבור רכישת הזכויות בחברת קוא גז ■ המומחה מטעם בית המשפט: "הסדר הפטור בנוסחו הנוכחי אינו בלתי סביר"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
לב לבייב
לב לבייב צילום: עופר וקנין

לב לבייב מוכן לשלם סכום כולל של 32.25 מיליון שקל, מתוכם כ-8.25 מיליון שקל כדי להכליל את שמו בהסדר הפטור מתביעות במסגרת הסדר לפידות ואלטשולר שחם - כך עולה מחוות דעתו הנוגעת לפטור מתביעות של עמנואל אבנר, רואה חשבון שמונה על ידי נשיא בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין לבחון את הסדר החוב באפריקה, שהוגשה לבית המשפט.

מחוות הדעת עולה עוד כי לבייב מוכן לשלם סכום נוסף של 24 מיליון שקל עבור הרכישה של הזכויות בחברה הבת קוא גז הרוסית, שבבעלותה מתחם תעשייתי בשטח של כ-260 דונם באזור מוסקבה.

מכיוון שללבייב לא היה עניין לרכוש את קוא גז, ומחזיקי איגרות החוב דרשו שעסקת הרכישה תהיה חלק בלתי נפרד מהפטור מתביעות, הוחלט בין הצדדים במשא ומתן שלא ניתן יהיה להפריד את מרכיבי העסקה.

בחוות דעתו כתב אבנר כי "בלוחות הזמנים שעמדו לרשותי, לא יכולתי לבצע הליך מדוקדק של בחינת ראיות בעניין, וממילא להבנתי נושא זה אינו חלק מתפקידי, בהיעדר הוראות מפורשות בעניין מצד בית המשפט".

עוד הסביר אבנר שנציגות מחזיקי איגרות החוב ובאי כוחם לא הביאו לידיעתו מידע אודות פעולות או עסקות המקימות עילות תביעה לאפריקה ישראל או למחזיקי איגרות החוב נגד לבייב. תוך שהוא מזכיר שמאז הסדר החוב הראשון של אפריקה לפני עשור, לא ביצע לבייב עסקות חשודות.

אבנר לא יכול היה להתעלם מהעובדה שלבייב רוכש את הפטור ב-8 מיליון שקל, כשמעל ראשו מתנוססת תביעה נגזרת שאושרה על סך 86 מיליון שקל בגין עניין התביעה הנגזרת בעסקת ז'פרוז'ניה. התביעה הנגזרת נוגעת לעסקה מ-2007 לרכישת מניות של חברה, שהחזיקה ב-46 דונם בעיר ז'פרוז'ניה באוקראינה ב-22 מיליון דולר. התובע טען כי זו היתה למעשה תרמית שנועדה לתעל כספים מאפריקה לכיסו של בעל השליטה, לבייב. בפועל, אף שניסה לשכנע את נציגי מחזיקי איגרות החוב לתמוך בתביעה ולא להעניק ללבייב פטור מתביעות - ניסיונותיו כשלו.

בשעה שהתובעים חושבים שסיכוייהם לנצח בתביעה טובים, הנאמן ומחזיקי איגרות החוב, לצד שורת גורמים שמייצגים אותם ואינם קשורים ללבייב, מחזיקים בדעה שסיכויי הצלחת התביעה נמוכים, כפי שטענו בבית המשפט עורכי דינו של לבייב.

בחוות הדעת כעת קובע אבנר כי לבייב מתחייב לשלם סכום לא מבוטל של 8.25 מיליון שקל במזומן, ומתחייב לסייע בהעברת השליטה בחברה לפי דרישה על אף שיאבד את כל זכויותיו בחברה כבעל מניות. לפיכך, לדעתו הסדר הפטור המלא עדיף על חלופת הפירוק, והוא הגיע למסקנה כי "הסדר הפטור בנוסחו הנוכי אינו בלתי סביר". זאת, על אף שהזכיר כי יש אינדיקציות לכך ששוויה של קוא-גז גבוה יותר ובמימוש מהיר מסתכם בכ-40 מיליון שקל - הערכת שווי אותה הציג בפני המחזיקים. לכן, לשיטתו ההסדר במתכונתו הנוכחית מאפשר ללבייב לשלם פחות מ-8 מיליון שקל עבור הפטור מהתביעות.

אבנר מסביר לבית המשפט כי הסדר החוב לפי הצעת לפידות מביא תוך זמן קצר למחזיקי איגרות החוב החזר של כ-1.35 מיליון שקל, ויחד עם התמורה של לבייב, התמורה עולה לכ-1.36 מיליון שקל. זאת, בשעה שפירוק יביא בטווח הארוך לתמורה לא ודאית ופחותה יותר של כ-1.3 מיליון שקל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker