טבע מסתבכת? "רק 7 מדינות תומכות בהסדר בפרשת משככי הכאבים, סיכוי קלוש למימושו"

מסקר שערך וושינגטון פוסט בין 50 התובעים הכלליים בארה"ב עולה כי יש תמיכה מועטה בהסכם העקרונות שהושג ■ לפי מומחים שמצטט העיתון, גם הסדר בהיקף של 50 עד 100 מיליארד דולר שישולמו לאורך שנים, לא יכסה ולו חלק קטן מעלות הטיפול במגפה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קאר שולץ, מנכ"ל טבע
יורם גביזון

הסיכוי להגעה בקרוב להסדר של תביעות הענק נגד היצרניות והמפיצות של משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים) בארה"ב קלוש, כך מעריך וושינגטון פוסט בתחקיר על מגפת האופיואידים שגרמה למותם של 400 אלף אמריקאים מ-1999 ועד היום.

הערכה זו מבוססת על סקר של כתבי העיתון בין 50 התובעים הכלליים במדינות ארה"ב ומחוז קולומביה. כתבי העיתון שאלו את התובעים הכלליים אם הם תומכים בהסדר המסגרת שהושג ב-21 באוקטובר בין התובעים הכלליים בארבע מדינות - פנסילבניה, טקסס, צפון קרוליינה וטנסי - לבין שלוש ענקיות הפצת התרופות (מק'קסן, ק'רדינל הלת' ואמריסורסברגן) ושתי יצרניות של אופיואידים: ג'ונסון אנד ג'ונסון וטבע.

על פי הסכם המסגרת שלוש חברות ההפצה ישלמו 18 מיליארד דולר על פני 18 שנים וג'ונסון אנד ג'ונסון תוסיף עוד 4 מיליארד דולר במזומן, בעוד שחברת טבע תשלם עד 250 מיליון דולר במזומן בתקופה של שלוש שנים ותעביר ללא תמורה את הגרסה הגנרית לתרופה Suboxone לטיפול בתופעות של מנת יתר של אופיואידים, בהיקף של 26 מיליארד דולר על פני 10 שנים.

הסקר העלה שמלבד ארבע מדינות אלה רק עוד שלוש מדינות תומכות בהסדר עד כה. וושינגטון פוסט מצטט מומחים שמעריכים כי גם הסדר בהיקף של 50 עד 100 מיליארד דולר שישולם על פני שנים רבות, לא יכסה ולו חלק קטן מעלות הטיפול במגפה.

על פי אומדן של האגודה האמריקאית של אקטוארים, עלות הטיפול במגפת האופיואידים בארבע השנים האחרונות הגיעה ל-631 מיליארד דולר. המועצה הכלכלית של הבית הלבן העריכה את עלות המגפה, כולל ערכם של החיים שאבדו, ב-696 מיליארד דולר ב-2018 בלבד, כלומר 3.4% מהתמ"ג האמריקאי.  

סטיב וויליאמס, ראש עיריית הנטינגטון שבמערב ווירג'יניה, שהופיע בפני השופט דן פולסטר, שאמור היה לנהל את התיק המאוחד של 2,600 תביעות נגד יצרני ומפיצי האופיואידים, אמר: "גם אם יתחולל הנס האולטימטיבי ואף לא טבלייה אחת של אופיואידים תימכר מעתה ואילך, גם אז נתמודד עם תוצאות המגפה עוד ארבעה עשורים לפחות". 

וויליאמס אמר את הדברים בין השאר בהתייחסות לדור של תינוקות שסובל מתופעות של גמילה מהתמכרות לאופיואידים, בשל העובדה שנחשפו בבטן אימם למשככי הכאבים הנרקוטיים, ולאחר מכן או שהוריהם מתו או שנכלאו כתוצאה מההתמכרות להם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker