"דלק קידוחים גוררת רגליים ומעכבת את אישור הסכם הגז בין חברת החשמל לתמר"

ישראמקו ותמר פטרוליום גיבשו באחרונה הסכם רכש גז בין תמר לחברת החשמל, שינגוס בהסכם הגז בין לווייתן לחברה ■ ההסכם כפוף לאישורן של דלק ונובל - שדיווחו הבוקר על התקדמות בהסכם המתחרה ■ דלק: "לא מתייחסים למו"מ בתקשורת"

ערן אזרן
קידוח לווייתן
קידוח לווייתןצילום: אלבטרוס

"דלק קידוחים גוררת רגליים ומעכבת אישור הסכם הגז החדש בין חברת החשמל לתמר. מי שבולמת את ההסכם היא דלק - ולא נובל. בסופו של דבר לדלק יוקצב זמן מסוים – והיא תצטרך לקבל החלטה האם חובת הנאמנות שלה לתמר גוברת על הצורך הכלכלי הברור יותר בלווייתן", כך טען הבוקר מקור בענף הגז בשיחה עם TheMarker.

תמר פטרוליום וישראמקו הגיעו בחודש שעבר להסכמות עם חברת החשמל לאספקת גז ממאגר תמר בין ינואר 2020 לסוף יוני 2021. לפי ההסכמות, חברת החשמל תרכוש מתמר גז בכמות של 1.5-2 מיליארד מ"ק (BCM), לפי מחיר אפקטיבי של כ-4.7 דולרים ליחידת חום. ההסכם הוא למעשה "קניבליזציה" של תמר על חשבון לווייתן – כלומר, תמר תמכור גז לחברת החשמל על חשבון גז מלווייתן.

במארס האחרון זכה לווייתן בחוזה לאספקת גז לחברת החשמל בכמות של 3-4 BCM החל מינואר 2020 ועד ליוני 2021. הגז יימכר במחיר של 4.79 דולרים ליחידת חום, בעלות כוללת של כ-700 מיליון דולר. הבחירה בלווייתן נעשתה במטרה לגוון את מקורות האספקה של חברת החשמל. עם זאת, ההסכם אינו מחייב, כך שחברת החשמל לא מחויבת לממש אותו בפועל.

בתגובה לזכיית לווייתן ובמטרה שלא לאבד הכנסות משמעותיות, ישראמקו ותמר פטרוליום גיבשו חוזה נוסף עם חברת החשמל, שינגוס בחלק מהחוזה של לווייתן. החוזה של ישראמקו ותמר פטרוליום כפוף לאישורן של דלק ונובל – שמחזיקות בתמר ולווייתן במקביל. עם פרסום הסכם חברת החשמל-תמר, דלק הוציאה דיווח למשקיעים שבו הדגישה כי ההסכם "כפוף להסכמתם של כלל שותפי תמר, שאין כל וודאות שתתקבל".

פער האינטרסים התרחב

החל מ-2019 התרחב פער האינטרסים בין תמר פטרוליום, ישראמקו ויתר השותפות ה"קטנות" בתמר לבין דלק ונובל. זאת, בעקבות מתווה הגז - שהכריח את נובל לרדת לאחזקה של 25% בתמר וקבע שדלק תידרש למכור את כלל אחזקותיה עד 2021. המצב החדש הגדיל את ההטיה של דלק ונובל לטובת לווייתן – על חשבון תמר, שממשיך לאבד חוזי מכר בקצב גבוה.

לדלק ולנובל הטיה ברורה למאגר לווייתן: שתי החברות מחזיקות ב-85% מהזכויות בלווייתן, בעוד אחזקותיהן בתמר מסתכמות ב-47%. ההטיה צפויה עוד לגדול החל מ-2021, לאחר שדלק תממש את יתרת אחזקותיה (22%) בתמר, בהתאם למתווה הגז, ואז יתרת האחזקות בתמר תסתכם ב-25% בלבד.

הבוקר (ג') דיווח דלק ונובל כי התקיימו כלל התנאים המתלים בהסכם הגז עם חברת החשמל - כלומר, ההסכם המתחרה לתמר מתקדם לקראת יישומו. מדובר למעשה באישורים רשמיים של רשות התחרות ורשות החשמל להסכם.

לאחר שעבר יותר מחודש מאז פרסום הסכם תמר-חברת החשמל החדש, עדיין לא ברור האם דלק ונובל יאשרו אותו. בתגובה לפניית TheMarker, בדלק ציינו: "איננו נוהגים להתייחס בתקשורת לתהליכים מסחריים או למשאים ומתנים כאלה או אחרים. ככלל, אנו מקפידים ליישם את כל הוראות מתווה הגז כלשונן, ומחויבים לכל ההסכמים עליהם חתמנו הן בתמר והן בלווייתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker