רישיונות חדשים לחיפושי גז ונפט בישראל ניתנו לרציו ואנרג'יאן

הקבוצה שהובילה רציו, בשיתוף שתי חברות בינלאומיות הנסחרות בלונדון - Cairn ו-Pharos Energy plc, קיבלה שמונה רישיונות ■ הקבוצה השנייה, הכוללת את אנרג'יאן והזדמנות ישראלית, קיבלה ארבעה רישיונות ■ במשרד האנרגיה נערכים למכרז הבא - ב-2021 - בתקווה כי יעורר עניין רב יותר

ערן אזרן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
טקס שנערך הבוקר במעמד שר האנרגיה, יובל שטייניץ, ובעלי רציו יגאל לנדאו וליגד רוטלוי
טקס שנערך הבוקר במעמד שר האנרגיה, יובל שטייניץ, ובעלי רציו יגאל לנדאו וליגד רוטלויצילום: שלומי אמסלם/לע"מ

עוד שלב בדרך לחיפוש מאגרי גז ונפט ימיים חדשים: שר האנרגיה, יובל שטייניץ, העניק היום (ב') רישיונות ימיים לחיפוש גז ונפט לשתי קבוצות שניגשו למכרז, לאחר בחינת תנאי הסף ותוכניות העבודה שהגישו החברות. קבוצה אחת כוללת את החברות Cairn ו-Pharos Energy plc שחברו לרציו הישראלית - שקיבלו שמונה רישיונות (בבלוקים 39, 40, 47, 48); הקבוצה השנייה כוללת את אנרג'יאן והזדמנות ישראלית - שקיבלו ארבעה רישיונות (בבלוקים 55, 56, 61, 62).

ההליך התחיל בנובמבר 2018, והתקיים בהמשך להליך התחרותי הראשון שהסתיים בנובמבר 2017, ובמסגרתו הוענקו שישה רישיונות חיפוש לאנרג'יאן וקונסורציום של חברות הודיות. הליך תחרותי נוסף צפוי להתקיים ב-2021.

המכרזים של משרד האנרגיה זוכים להיענות דלה כתוצאה מהחרם הערבי והאסלאמי, שעדיין משפיע על חברות אנרגיה גלובליות הפועלות באיראן ובסוריה, וכן מחסמי היצוא - והעובדה שישראל היא שוק קטן יחסית. על רקע זה, החל משרד האנרגיה לבחון כדאיות כלכלית של הקמת מתקן הנזלה ימי לגז הימי שיתגלה. בד בבד, נבחנת הכדאיות הכלכלית של הנחת צינור גז ימי מישראל לאירופה (איסט-מד). ואולם לפי הערכות בענף, הדבר לא יצא לפועל בשל העלויות הגבוהות הכרוכות בהנחת הצינור.

בענף סבורים כי במקרה של תגלית נפט, ניתן יהיה לשנע אותו במכליות כמקובל בעולם; ובמקרה של תגלית גז - הוא יועבר למתקן הנזלה. אם לא יוקם מתקן הנזלה ישראלי, ניתן יהיה להעביר את הגז בצינור למתקני ההנזלה במצרים. הרישיונות שניתנו היום יוכלו להניב גז בעוד כחמש שנים, אם יתגלה מאגר חדש.

"הרישיונות יובילו להגברת התחרות"

הרישיונות של שותפות החיפושים רציו שבשליטת המשפחות לנדאו ורוטלי, חולקו לשני מקבצים בעלי ארבעה רישיונות - מקבץ A ומקבץ C, הממוקמים על שטחי מירה, אריה ודניאל מערב ההיסטוריים. ב-2012 בוצע קידוח אקפלורציה בשטחי רישיון מירה, אך הקידוח נכשל ואתו אבדו 90 מיליון דולר.

רציו, שעולה במסחר ב-1%, התמודדה במכרז בשיתוף שתי חברות הנסחרות בלונדון - הראשונה היא Cairn מאדינבורו סקוטלנד, שתשמש מפעילת הקידוחים. Cairn מתמחה באקספלורציה באגנים בתוליים ופעילה יותר מ-20 שנה במקסיקו, סנגל, חוף השנהב ומדינות נוספות במרכז אמריקה. השנייה היא חברת Pharos Energy plc, שלה פעילות חיפוש והפקה בווייטנאם ומצרים.

עם קבלת הרישיונות, תתחיל רציו בביצוע ניתוח גיאולוגי ובדיקה טכנית ומסחרית של פוטנציאל המשאבים ברישיונות, לאורך תקופה של שלוש שנים, כמוגדר בתוכנית העבודה. "קבלת הרישיונות מממשת את האסטרטגיה העסקית של רציו להרחבת הפעילות באגן המזרחי של הים התיכון", מסרה רציו, השותפה גם במאגר לווייתן, שאמור להתחיל בהפקת גז ב-2020.

השר שטייניץ אמר: "רישיונות החיפוש החדשים מאפשרים את כניסתם של שחקנים חדשים למשק הגז הטבעי בישראל, שיובילו להגברת התחרות והמשך פירוקו של המונופול. גם הפעם, המרוויחים העיקריים מהכנסות ממסים ומהורדת זיהום האוויר הם כלל אזרחי מדינת ישראל".

יגאל לנדאו, מנכ"ל רציו, מסר: "באגן המזרחי של הים התיכון קיים פוטנציאל רב למציאת מאגרי גז נוספים, ואף פוטנציאל למציאת נפט. קבלת הרישיונות ותחילת הפעילות בשטח משתלבות עם האסטרטגיה העקבית שלנו - להפוך לשחקן מרכזי בחיפוש והפקה של משאבי גז ונפט באגן הלבנט ובמידת האפשר ליצירת סינרגיה עם מאגרים סמוכים אחרים. לאחר קידוחי שרה ומירה, רציו רצתה להצטרף לרישיונות הללו, היות וזיהתה פוטנציאל לתגליות - אך תוקף הרישיונות פקע באותו זמן. כעת, אנו שמחים שנוכל לפעול באותם אזורים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker