משה ברקת: "אם המכרז להפחתת דמי הניהול לגמלאים לא יעבוד - נפעל בנושא"

היום הופיע לראשונה יו"ר רשות שוק ההון בוועדת הכספים: "אנחנו מתכוונים לפתוח בפני חברות הביטוח השקעות אפשריות בסכומים של עד 100 מיליארד שקל בתשתיות ישראליות"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה ברקת
ד"ר משה ברקת, יו"ר רשות שוק ההוןצילום: אוליבייה פיטוסי

היום (ד') הופיע לראשונה משה ברקת, יו"ר רשות שוק ההון, בוועדת הכספים, כדי להציג את תוכנית העבודה של הרשות. בתחילת הדיון התייחס יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), למצב הכלכלי במדינה בהיעדר ממשלה: "נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ככל הנראה יטיל על בני גנץ להקים ממשלה הערב. אם הוא יצליח או לא, אני לא יודע. זה גם מטיל עליו אחריות. יש נושאים חיוניים, כמו חינוך, תחבורה ציבורית ואחרים – וצריך לקבל החלטה: בעד קיצוץ כדי להעביר את הכסף לתחבורה הציבורית, כן או לא?"

גפני המשיך בקו ההתקפי ובחר להתנגח באגף תקציבים: "אנחנו לא בעלי הבית פה, מי שמחליט זה בחור בן 23 מאגף תקציבים, זאת לא דמוקרטיה".

ברקת פתח את דבריו וציין כי רשויות הפועלות באופן דומה לרשות שוק ההון, לדוגמה הרשות לפיקוח על הבנקים, זוכות לתקציב גדול משמעותית: "התקציב שלנו הוא שליש מהתקציב של הפיקוח על הבנקים. תקציבי הפנסיה של האזרחים לא פחות חשובים מתחומים אחרים ויש לתת על זה את הדעת".

במהלך הדיון עלה כי הרשות מעסיקה 178 עובדים. ברקת ציין כי תקציבה מסתכם בכ-60 מיליון שקל, "בעוד התקציב של הגופים המקבילים הוא כ-200 מיליון שקל". ברקת הציג יעדי על שעל שולחן הרשות, ובהם קידום התנהלות הוגנת ושקופה של השחקנים בשוק, הבטחת מוצרים הוגנים, שקופים וזמינים כלפי הציבור, ופיתוח רשות עצמאית ומקצועית.

משה גפני בישיבה של ועדת הכספים
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפניצילום: אמיל סלמן

לאחר מכן ברקת התייחס להשקעות של גופים מוסדיים ואמר: "אנחנו מתכוונים לפתוח בפני חברות הביטוח השקעות אפשריות בסכומים של עד 100 מיליארד שקל בתשתיות ישראליות", והוסיף כי "חלק מההשקעות מוסתות לחו"ל וצריך לעקוב אם תהיה שם נפילה, כי ייתכן שהפנסיונרים יפגעו. מצב כזה שם אותנו בסיכון, לכן נקדם את ההשקעה בתשתיות הישראליות".

ח"כ אורלי לוי אבקסיס (העבודה-גשר) התייחסה לנושא ואף הציעה: "למה שבוועדת הכספים לא נסמן מטרות ציבוריות וניצור מסלול שבו המדינה נותנת רשת ביטחון להשקעה בפרויקטים חברתיים ואז המוסדיים ישקיעו בזה? בכספי הפנסיות יש שערורייה והפקרות - אנחנו לא רואים את התספורות למשקי בית פרטיים".

ברקת טען כי הגופים המפוקחים על ידי הרשות מנהלים נכסים בגובה של 1.77 טריליון שקל: "כשהגעתי לא הבנתי את היעדר התקנים בתחום הזה. אחרי חצי שנה של עבודה מטורפת, אני מקווה שתהיה רגולציה ראויה. צריך להבין שקריסה של גוף מפוקח זאת קטסטרופה לכל הצדדים: למבוטחים, למדינה ולכלכלה. בראש מעייננו הדאגה לאזרחים".

אורלי לוי-אבקסיס
אורלי לוי-אבקסיסצילום: אליהו הרשקוביץ

ברקת הוסיף עוד כי הרשות פועלת לקידום תחומי הסייבר בגופים שתחת פיקוחה, באמצעות רשות הסייבר הלאומית, וכי הרצון הוא לקדם ביטוחי סייבר לא רק בגופים הגדולים אלא גם בגופים קטנים, וכן לקדם פרויקטים כלכליים שמכניסים טכנולוגיה וגופים ישראלים מצטיינים בהם. ברקת ציין עוד כי בכוונת הרשות לקדם הבאת גופים בינלאומיים לשוק המקומי כדי להגביר את התחרות: "ברגע שתהיה תחרות, זה ישתרש בעלויות ונדאג שזה ישתרש גם ללקוח הסופי".

חברי הכנסת ובראשם אורית פרקש כהן (כחול לבן) תהו כיצד ניתן להפחית את דמי הניהול לגמלאים. ברקת השיב: "אנחנו עובדים על פתרונות ועדיף שהפתרון יבוא כפתרון תחרותי שיאפשר ניוד ותחרות. אולם אם זה לא יעבוד נבחן מחדש את הפחתת תקרת דמי הניהול לגמלאים, שכיום עומדת על 0.5% בתוך חצי שנה".

ברקת ציין כי הרשות פועלת לשיפור מצב מימוש ביטוחי הבריאות והסיעוד, בדגש על אוכלוסיות חלשות, והפסקת טרטור האזרחים. ראש הרשות ציין כי בכוונת הרשות לפעול גם בעניין רציפות הפנסיה של צעירי ישראל במעבר בין עבודות, וכן לעניין הפרמיות הגבוהות שמשלמים נהגים צעירים על ביטוחי הרכב.

לעניין סוכני הביטוח ציין ברקת כי הרשות מתכוונת לעגן בחקיקה את תפקידם, כך שיפעלו לטובת הציבור ולא למען תגמול כספי חד פעמי: "אנחנו רואים בסוכן לא כאיש מכירות, אלא כמי שצריך לסייע לצרכן לבחור מוצר. לכן הלכנו על מודל של סוכן אובייקטיבי שיעמוד לצד הצרכן, שלא יהיה מוטה בתקצוב שלו, ולא יונע על ידי תגמול של מכירת ביטוח אלא על תגמול שווה לאורך זמן, או על תגמול מהציבור". עוד ציין ברקת כי הרשות מגבשת טיוטת חוזר לעניין אובדן כושר עבודה: "נפסיק את החקירות האקטיביות מול מבוטחים. אנשים עם אובדן כושר יקבלו את המגיע להם".

לקראת סוף הדיון תהה ח"כ גפני היכן נמצאות התקנות של קופות גמל להשקעה שכן הוא מואשם כמי מעכב את יישום החוק בנושא. ברקת השיב כי התקנות היו אמורות להיות כבר אצל גפני ואם זה לא המצב הרי שזה יקרה במיידי. ברקת הוסיף: "אם התקנות כבר עולות לדיון, אז למה שלא נעלה את תקרת ההשקעה?". לסיכום דרש גפני כי ברקת יעביר לחברי הוועדה בכתב את לוחות הזמנים ואת תוכנית העבודה שהם עתידים לעשות, וכי בעוד כחודשיים ברקת ידווח לוועדה היכן עומדים הדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker