אנלייט במו"מ לגייס 75 מיליון יורו מאור אלוביץ' ושותפיו

חברת האנרגיה המתחדשת תקצה לבנו של שאול אלוביץ' ושותפיו 26% מפרויקט אנרגיה מתחדשת בספרד - בהיקף של 300 מגה-ואט

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלעד יעבץ
מנכ"ל אנלייט, גלעד יעבץצילום: אנלייט
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת האנרגיה המתחדשת אנלייט חתמה על הסכם עם חברת נובאסק שמוחזקת (35%) ע"י אור אלוביץ' - לשעבר יו"ר אנלייט, להשקעה משותפת בפרויקט אנרגיית הרוח Gecama בספרד - שהספקו הכולל 315-300 מגה-ואט .

אור אלוביץ'צילום: עופר וקנין

לפי ההסכם, תשקיע נובאסק 80-75 מיליון יורו מעלות ההקמה הכוללת של הפרויקט שמוערכת ב-330-310 מיליון יורו. ההשקעה של נובאסק תהיה 40% מההון העצמי הנדרש לפרויקט ותקנה לה 26% מהזכויות בפרויקט, כך שההשקעה של אור אלוביץ' תשקף פרמיה של 50% לאנלייט. פרמיה זו צפויה להערכת אנלייט לשפר את התשואה לפרויקט.

אנלייט שמנוהלת על ידי גלעד יעבץ, מעריכה שאם תושלם העסקה שיעור המינוף של הפרויקט בחוב בכיר וללא זכות חזרה ללווים יהיה 30%-50% מעלותו הכוללת של הפרויקט, בעוד שאם עסקת ההשקעה לא תושלם יגיע שיעור החוב הבכיר ל-50%-60% מעלות הפרויקט. אנלייט מעריכה שהורדת המינוף תאפשר לה חופש פעולה רב יותר בבחירת תמהיל מכירת החשמל שתייצר. בשוק החשמל הספרדי שנחשב לאחד המפותחים בעולם.

האב, שאול אלוביץ'צילום: עופר וקנין

"תשואה של 17% על ההון העצמי"

האנרגיה המתחדשת אינה זוכה לסובסידיה בספרד ונמכרת באחת משתי דרכים: במכרז שמתקיים במרווחים של חצי שעה על פני כל שעות היממה או על פי חוזי מכירה ארוכי טווח לגופים פיננסיים. בשנים האחרונות הגופים הפיננסיים שהתחייבו לרכוש אחוזים מייצור החשמל של חברות אנרגיה מתחדשת לטווחים של 12-10 שנה דרשו הנחה של 40%-30% ממחירי השוק.

אנלייט הגיעה למסקנה שאם תקטין את רמת המינוף תוכל לקבל מהבנקים מימון מבלי שתתחייב לקבע את מחיר החשמל שתמכור בחוזים ארוכי טווח עם גופים פיננסיים שבהם תידרש לתת הנחות של עשרות אחוזים. אנלייט מעריכה שהשילוב של פרמיה שתקבל מנובאסק והיכולת להימנע ממתן הנחות גדולות בחוזים ארוכי טווח תפצה אותה על ההון העצמי המוגדל שתשקיע בפרויקט, ותאפשר לה להגיע לתשואה של 17% על ההון העצמי. במקביל למו"מ עם קבוצת המשקיעים של אור אלוביץ' אנלייט מנהלת מו"מ למכור לחברת הביטוח מנורה 25% מהפרויקט ולחברת הביטוח הפניקס 20% מהפרויקט.

פרויקט Gecama נמצא במחוז קסטייה-לה מנצ'ה שסמוך למדריד וצפוי לכלול 80 טורבינות. אנלייט מעריכה שהפעלתו המסחרית תחל ב-2021 ושההכנסות מהפרויקט יגיעו ל-50-40 מיליון יורו לשנה בעשר שנותיו הראשונות. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker