ברגע האחרון: טבע ושלוש חברות הפצה הגיעו להסדר חלקי בפרשת משככי הכאבים

ההיקף הכולל של ההסכם בין ארבע החברות לשני המחוזות באוהיו הוא 260 מיליון דולר, סכום גבוה משמעותית מהסכומים ששולמו עד עכשיו במסגרת הסדרי פשרה קודמים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קאר שולץ, מנכ"ל טבע
יורם גביזון

חברת טבע ושלוש חברות ההפצה הגדולות בארה"ב (מק'קסן, קרדינל הלת' ואמריסורסברגן) הגיעו להסדר של הרגע האחרון עם שני מחוזות באוהיו, Cuyahoga ו-Summit - כך דיווחו וול סטריט ג'ורנל ו-CNBC. ההיקף הכולל של ההסכם הוא 260 מיליון דולר, סכום גבוה משמעותית מהסכומים ששולמו עד עכשיו במסגרת הסדרי פשרה קודמים. כחלק מההסדר תשלם טבע 20 מיליון דולר במזומן ו-25 מיליון דולר באספקה של תרופות לטיפול בנפגעי מנת יתר של אופיואידים כמו התרופה Narcan 3.

חברות ההפצה הגדולות בארה"ב ישלמו 225 מיליון דולר במזומן וחברת ההפצה הקטנה הנרי שיין תשלם 1.25 מיליון דולר בלבד. גיבוש הסדר הפשרה עם שני המחוזות יחסוך לחברות דיונים בבית המשפט, שהיו זוכים לחשיפה עצומה באמצעי התקשורת, ותשלום פיצויים גדולים יותר, במקרה שבו שני המחוזות, שתבעו 8 מיליארד דולר, היו זוכים בתביעה.

קודם להסכם בין טבע ו-3 חברות ההפצה לבין שני המחוזות Cuyahoga ו-Summit נחתמו הסכמים דומים, אולם בסכומים נמוכים יותר בין יצרניות אחרות של אופיואידים כמו אנדו, שהקדימה לחתום ושילמה ב-20 באוגוסט סכום של 15 מיליון דולר; אלרגן ששילמה 5 מיליון דולר בהסכם מסוף אוגוסט; ומלינקרודט היצרנית הגדולה בארה"ב של אופיואידים במונחים כמותיים ששילמה 30 מיליון דולר בסוף ספטמבר 2019 כדי להיחלץ משלבו הראשון של המשפט מול שני המחוזות.

מחאה נגד מגפת האופיואידים, בקונטיקטצילום: Jessica Hill / AP

גם ג'ונסון אנד ג'ונסון, חברה שנוהגת להתיש את התובעים בהתדיינות משפטית ארוכה ככל האפשר, העדיפה לשלם 20 מיליון דולר ב-1 באוקטובר ובלבד שלא תעמוד לחלקו הראשון של המשפט. נראה שהאיום של חשיפה ציבורית רבה בטווח של שעות גרם ל-4 החברות, כולל טבע, לשלם סכום גדול כמעט פי 4 מהסכומים ששילמו 4 החברות שהתפשרו לפניהן.

גיבוש הסכם הפשרה יאפשר לחברות גמישות רבה יותר וזמן לניהול מו"מ לחתימה על הסדר פשרה כולל עם 2,600 התובעים, ניסיון שנכשל ביום שישי שעבר לאחר שהתובעים דרשו להגדיל את הסכום שהסכימו לשלם חמש חברות (טבע, ג'ונסון אנד ג'ונסון, קרדינל הלת', מק'קסן ואמריסורסברגן), 48 מיליארד דולר, 22 מיליארד דולר מהם במזומן.

טבע, מק'קסן, קרדינל הלת', אמריסורסברגן, וולגרינס בוטס והנרי שיין היו היחידות שנותרו בשלב הראשון של המשפט - שבו יידונו התביעות של שני המחוזות נגד היצרניות והמפיצות של משככי הכאבים הנרקוטיים. החברות נתבעות על חלקן בגרימת מגפת האופיואידים שגרמה למותם ממנת יתר של 400 אלף אמריקאים מ-1999.

בעקבות ההסכם יורדת מניית טבע ב-0.4% בלבד במסחר המוקדם בבורסה של ניו יורק, לאחר שקודם לכן ירדה המניה ב-6.7% בשל כישלון המו"מ לגיבוש הסדר פשרה כולל בעניין 2,600 התביעות שהוגשו נגד היצרניות והמפיצות של משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker