פרשת משככי הכאבים: הופסק המו"מ לפשרה - מניית טבע צנחה במסחר המאוחר

השיחות בין נציגי התובעים לשלוש חברות ההפצה הגדולות בארה"ב ולחברת טבע הגיעו למבוי סתום אמש - בין היתר בעקבות חוסר הסכמה על גובה התשלום במזומן, קצב העברת הכספים ואופן חלוקת הכספים ■ מניית טבע ירדה ב-3.5% במסחר וב-7% נוספים במסחר המאוחר

יורם גביזון
פרמדיקים בפרבר של בוסטון מבצעים החייאה בגבר שהתמוטט עקב מנת יתר של אופיואידים, באוגוסט
פרמדיקים בפרבר של בוסטון מבצעים החייאה בגבר שהתמוטט עקב מנת יתר של אופיואידים, באוגוסטצילום: BRIAN SNYDER/רויטרס

המו"מ הרשמי על הסדר פשרה בפרשת משככי הכאבים הנרקוטיים (אופיואידים) הופסק אמש לאחר 11 שעות בעקבות מחלוקות בין נציגי שלוש הקבוצות העיקריות, כך מדווח "וושינגטון פוסט".

נציגי שלוש חברות ההפצה הגדולות בארה"ב (מק'קסן, קרדינל הלת' ואמריסורסברגן) וחברת טבע, נציגי התובעים הכלליים של 48 מדינות בארה"ב ונציגי עיריות ורשויות מקומיות דנו אתמול בקליבלנד אוהיו בפרטי הסכם פשרה שימנע את קיומו של משפט בעניינן של 2,600 תביעות שהוגשו נגד יצרניות ומפיצות האופיואידים. החברות נתבעות על חלקן במגפת האופיואידים שגרמה למותם מהתמכרות של 400 אלף אמריקאים בין השנים 1996 ל-2017 ועדיין גובה את חייהם של מאות אמריקאים על בסיס יומי.

נכון לעכשיו עומד המשפט להתחיל כמתוכנן ביום שני בבוקר. על אף שהצדדים הפסיקו את השיחות הרשמיות נראה ששיחות לא פורמליות יימשכו בין נציגיהם בסוף השבוע במטרה לגשר על הפערים בין עמדותיהם. מניית טבע ירדה ב-3.5% אמש במסחר בבורסה של ניו יורק ובשלב המסחר המאוחר ירדה בעוד 7%. זאת לאחר שעלתה ב-11.8% במסחר ביום חמישי בעקבות תקוות להשלמה מוצלחת של השיחות להשגת הסדר פשרה בפרשת האופיואידים.

 מנכ"ל טבע, קור שולץ
קור שולץ, מנכ"ל טסעצילום: Amir Cohen / REUTERS

השיחות הופסקו על רקע מחלוקות בנוגע לגובה חבילת התשלום, קצב העברת הכספים, גובה התרומה הכספית שתתרום טבע להסדר והאופן שבו יחולקו הכספים בין המדינות, הרשויות המקומיות והערים. פול הנלי, עורך הדין של 2,400 עיריות ורשויות מקומיות, הסביר שלא הושגה התקדמות בשכנוע שלוש חברות ההפצה הגדולות להעלות את הצעתן לשלם במשותף 18 מיליארד דולר לקופת ההסדר בתוך 18 שנים.

גורם נוסף למחלוקת הוא סירובה של טבע לשפר את הצעתה לתרום כמה מאות מיליוני דולרים במזומן להסדר בתוספת אספקה של תרופות לטיפול בהתמכרות ושירותים לוגיסטיים בשווי של 23 מיליארד דולר.

נושא נוסף ששנוי במחלוקת בין נציגי העיריות והרשויות המקומיות לבין התובעים הכלליים של המדינות הוא אופן חלוקת הכספים שישולמו על ידי חברות ההפצה הגדולות בין התובעים השונים. נציגי העיריות והרשויות המקומיות טוענים שהתובעים הכלליים של המדינות מנסים להחליט בינם לבין עצמם כיצד יחולק הכסף. מחלוקת זו מבוססת על התקדים של הסדר הפשרה עם יצרני הסיגריות בשנות ה-90 של המאה הקודמת, שבמסגרתו שילמו חברות הסיגריות 206 מיליארד דולר כדי להימנע ממשפט, אבל רק חלק קטן מהכספים הגיע לעיריות ולרשויות המקומיות שנאבקות בתוצאות העישון ורובו נשאר ברמת המדינות.

מחאה נגד מגפת האופיאודים במסצ'וסטס
מחאה נגד מגפת האופיאודים במסצ'וסטסצילום: Charles Krupa/אי־פי

נציגי העיריות והרשויות המקומיות תיארו בפתיחת יום הדיונים את עוצמת תופעת ההתמכרות לאופיואידים. נציג קהילה במערב ווירג'יניה ציין שהרשויות נאלצו לטפל לאחרונה ב-26 מקרים של מנת יתר בפרק זמן של 5 שעות בלבד. "אנו זקוקים לכסף עכשיו", אמרה מרגרט דון, עורכת הדין של מחוז מילווקי, "והרשויות המקומיות כמו זו  שאני מייצגת צריכות לשלוט בכספים, אנחנו לא רוצים שהניסיון להציל חיי אדם ייפול קורבן לשיקולים פוליטיים".

נושאים נוספים ששנויים עדיין במחלוקת הם האם להותיר את מדינת מערב ווירג'יניה מחוץ להסדר לאחר שהגיעה לפשרה כספית בשווי 73 מיליון דולר עם שלוש חברות ההפצה הגדולות בארה"ב. עוד סלע מחלוקת הוא גובה שכר הטרחה שיקבלו עורכי הדין של התובעים. עורכי הדין ביקשו שכר טירחה של מיליארד דולר בעוד שחלק מהתובעים מבקשים ששכר הטרחה ייקבע על ידי השופט דן פולסטר שאמור לנהל את התיק המאוחד של 2,600 תביעות החל ביום שני בבוקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker