מניית טבע זינקה ב-11.8% על רקע האצת הדיונים בהסכם פשרה

וול סטריט ג'ורנל: "חלקה של טבע בהסכם פשרה בפרשת האופיואידים עלול להגיע ל-29 מיליארד דולר" ■ מנכ"ל טבע קור שולץ ומנכ"לי 3 חברות ההפצה הגדולות בארה"ב זומנו לשופט באוהיו לדון בפרטי הסכם הפשרה

יורם גביזון
קאר שולץ, מנכ"ל טבע
קור שולץ, מנכ"ל טבע צילום: עופר וקנין
יורם גביזון

מניית טבע נסקה אמש ב-11.8% במסחר בבורסה של ניו יורק על רקע האצה בדיונים לקראת הסכם פשרה בפרשת משככי הכאבים הנרקוטיים (אופיואידים).

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה שהמנכ"לים של 3 חברות ההפצה הגדולות בארה"ב - מק'קסן, קרדינל הלת' ואמריסורסברגן' וכן בכירים בטבע - זומנו להופיע בפני השופט הפדרלי דן פולסטר כדי לדון בפרטי ההסכם המתגבש בין חברות ההפצה טבע, חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון ונציגי 2,600 תובעים.

פולסטר אמור לנהל את המשפט שייפתח ביום שני הקרוב בקליבלנד, אוהיו, לדון בתביעות אלו, אם לא יושג הסכם פשרה עד יום שני. וול סטריט ג'ורנל שדיווח גם על האצת הדיונים בהסכם פשרה ציטט הערכות שההסכם שנידון בין 3 חברות ההפצה, טבע וג'ונסון אנד ג'ונסון לבין נציגי התובעים יגיע ל-51 מיליארד דולר ויכלול תשלום במזומן של 22 מיליארד דולר (18 מיליארד דולר על ידי חברות ההפצה ו-4 מיליארד דולר על ידי חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון).

על פי הדיווח, חלקה של טבע בעסקה יגיע להיקף כולל של 29 מיליארד דולר - וישולם בתרופות שתתרום ובשירותים לוגיסטיים שתספק, ככל הנראה על ידי החברה הבת Anda. סכום זה כפול כמעט מההערכות הקודמות בנוגע להיקף התרומה בתרופות ובשירותים שטבע אמורה לספק לקופת ההסכם.

מחאה נגד מגפת האופיאודים במסצ'וסטס
מחאה נגד מגפת האופיאודים במסצ'וסטסצילום: Charles Krupa/אי־פי

על פי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל חלק מהתובעים הכלליים שמייצגים מדינות שתבעו יצרניות ומפיצות של אופיואידים הטילו ספק בגובה תרומתה של טבע להסכם. תרומה זו קשה יותר להערכה משום שטבע, בניגוד למשתתפות האחרות בהסכם, תתרום מוצרים ושירותים שלא ברור כיצד יתומחרו. טבע חריגה בהסכם בשל מצבה הפיננסי החמור שנובע מהצורך שלה להתמודד עם חוב פיננסי נטו של 26.7 מיליארד נטו נכון לסוף יוני 2019.

קושי אחר לגבש הסכם נובע מריבוי התובעים, הבעייתיות של תיאום ביניהם וכן כנראה גם בעיות אגו. וול סטריט ג'ורנל מדווח שהתובעים הכלליים של מדינות טקסס, צפון קרוליינה, טנסי ופנסילבניה מובילים את המו"מ המואץ לפשרה וכתוצאה מכך נוצר מתח בינם לבין תובעים כלליים של מדינות אחרות שחשים שמודרו מהשיחות ושעמדתם לא זוכה לייצוג.

דייב יוסט התובע הכללי של מדינת אוהיו שלח מכתב לתובעים הכלליים של טקסס, צפון קרוליינה, טנסי ופנסילבניה שבו הוא מעלה חששות בנוגע להסכם המתגבש ומפרט את התנאים שבו ההסכם יזכה לתמיכתו. יוסט כתב שהעובדה שהתובעים הכלליים במדינות אלה מנהלים את המו"מ ללא התייעצות בנוגע לתנאי ההסכם עם תובעים כלליים אחרים - מגדילה את הסיכון שעם גיבוש ההסכם הוא ייתקל בהתנגדות דומה לזו שבו נתקל מתווה ההסכם בהיקף של 12-10 מיליארד דולר שגובש עם חברת פרדו (Purdue), היצרנית של משכך הכאבים הנרקוטי Oxycontin. כמחצית מהמדינות בארה"ב מתנגדות להסכם זה שכולל ויתור של משפחת סאקלר על הבעלות בחברה ותרומה של 3 מיליארד דולר במזומן על ידי המשפחה.

קאת'י (משמאל) ואיליין סאקלר
קאת'י (משמאל) ואיליין סאקלרצילום: NYT

המתנגדים להסכם סבורים שתרומתה של משפחת סאקלר נמוכה מדי ואינה משקפת נטילת אחריות לתרומתה לפריצת מגפת האופיואידים. ההתנגדות גברה לאחר שבתצהיר שהוגש לבית משפט לכינוס נכסים בניו יורק נחשף שמשפחת סאקלר משכה דיווידנדים בסכום של 14-13 מיליארד דולר מפרדו, מרווחי העתק שגרפה מייצור ושיווק אוקסיקונטין.

2,600 תביעות נגד היצרניות והמפיצות של אופיואידים הוגשו על ידי מדינות, מחוזות , ערים ורשויות מקומיות בארה"ב. התובעים טוענים שמדיניות השיווק של היצרניות המעיטה בסיכון ההתמכרות לאופיואידים והגזימה בערכם הקליני כדי להגדיל את רווחיהן. 400 אלף אמריקאים מתו מהתמכרות למשככי הכאבים הנרקוטיים בין השנים 1996 ל-2017. התובעים טוענים עוד שהמפיצות של האופיואידים התעלמו מחובתן לנטר הזמנות חשודות בגודלן של האופיואידים שהגיעו מבתי מרקחת ששירתו קהילות קטנות והפכו בפועל לתחנות לממכר סמים משום שהאופיואידים ששיווקו נותבו לסחר בסמים ולצריכתם ולא לייעודם המקורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker