טבע תינצל? "מגעים מתקדמים להסדר ענק בפרשת משככי הכאבים - ב-50 מיליארד דולר"

"ניו יורק טיימס": לפי הסכם המתגבש שכולל את חברת טבע ו-3 חברות ההפצה הגדולות בארה"ב, ישלמו היצרניות והמפיצות של משככי כאבים נרקוטיים 25-20 מיליארד דולר במזומן ועוד 25-30 מיליארד דולר בתרופות ושירותים ■ דו"ח: עלות הטיפול במגפת האופיואידים תגיע ל-188 מיליארד דולר ב-2019

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאה נגד מגפת האופיואידים, בקונטיקט
מחאה נגד מגפת האופיואידים, בקונטיקטצילום: Jessica Hill / AP

שלוש המפיצות הגדולות של תרופות בארה"ב ושתי יצרניות של משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים) מנהלות מגעים מתקדמים לגיבוש הסדר פשרה בהיקף כולל של 50 מיליארד דולר - כך מדווח "ניו יורק טיימס". 

על פי הידיעה, חברות ההפצה שמרכזות את הרכש וההפצה של 90% מהתרופות בארה"ב: אמריקסורסברגן, קרדינל הלת' ומק'קסן וכן שתי יצרניות של אופיואידים - ג'ונסון אנד ג'ונסון וחברת טבע - מנהלות מגעים מואצים לגיבוש הסכם שיפטור אותן מתביעות בתמורה לתשלום כולל של 50 מיליארד דולר. התשלום יורכב מ-25-20 מיליארד דולר במזומן ותרומה של תרופות לטיפול בהתמכרות לאופיואידים, תרופות אחרות ושירותים שונים שיעניקו החברות כולל לוגיסטיקה. 

מניית טבע תחל את המסחר הבוקר בת"א בפער ארביטראז' שלילי של 5.1%. המניה סיימה את המסחר אמש בוול סטריט בירידה של 0.3% לאחר שכבר עלתה ב-8% במהלך המסחר.

קאר שולץ, מנכ"ל טבע
קור שולץ, מנכ"ל טבע צילום: עופר וקנין

המגעים מתנהלים בקצב מואץ כדי לחתום על הסכם עוד בטרם ייפתח ביום שני הקרוב המשפט נגד חמש חברות הפצה וחברת טבע בבית משפט בקליבלנד אוהיו בפני השופט דן פולסטר. 2,600 תביעות הוגשו על ידי מדינות, מחוזות, ערים ורשויות מקומיות ברחבי ארה"ב נגד יצרניות אופיואידים וחברות הפצה שלהם.

התובעים טוענים כי מדיניות השיווק של היצרניות המעיטה בסיכון של התמכרות לאופיואידים וכן כי חברות ההפצה התעלמו מחובתן לנטר הזמנות חשודות בהיקפן שנותבו לסחר בסמים ולצריכתם באמצעות בתי מרקחת בקהילות קטנות שרכשו כמויות עצומות של משככי כאבים נרקוטיים, באופן חסר פרופורציה לגודל האוכלוסייה ששירתו.

על פי הדיווח של "ניו יורק טיימס", פרטים רבים בהסדר המתגבש עדיין לא סוכמו, בין היתר האופן שבו מחשבות היצרניות והמפיצות את ערך התרופות והשירותים שיעניקו. עוד לא ברור אם כל התובעים יסכימו לפשרה המתגבשת - בעיקר על רקע הערכות שהסכומים שישולמו במסגרת הפשרה רחוקים מלכסות את העלות שגרמה מגפת האופיואידים.

מגפה זו גרמה למותם של 400 אלף אמריקאים בין השנים 1996 ל-2017. הקושי לשכנע את התובעים לפשרה המתגבשת יגבר ככל הנראה על רקע דו"ח חדש של איגוד האקטוארים האמריקאי שלפיו עלות הטיפול במגפת האופיואידים כולל הוצאות בריאות, ותוכניות סיוע לילדים ולמשפחות והוצאות אכיפת החוק השונות ואבדן הכנסה כתוצאה מהתמכרות למשככי הכאבים הנרקוטיים - תגיע ל-188 מיליארד דולר ב-2019.

אתמול דווח כי טבע הציעה לשלם 15 מיליארד דולר בתרופות על פני תקופה של 10 שנים כדי לקבל פטור מתביעות. טבע הבהירה שבגלל מצבה הפיננסי הקשה לא תוכל לתרום סכומים משמעותיים במזומן לקופת ההסדר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker