בלומברג: טבע מציעה 15 מיליארד דולר בתרופות כדי להסדיר את תביעת האופיואידים

על פי הדיווח, החברה מציעה לתרום תרופות גנריות על פני עשר שנים - והבהירה כי לא תוכל לתרום סכומי כסף משמעותיים במזומן כדי להסדיר את התביעות ■ פרופסור למשפט באוניברסיטת ג'ורג'יה מעריכה: אם הצעתה של טבע תידחה - היא עלולה להגיע לכינוס נכסים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל טבע
מפעל טבע בכפר סבאצילום: עופר וקנין

טבע מנסה להסדיר את התביעות נגדה בפרשת משככי הכאבים הנרקוטיים - פחות משבוע לפני תחילת המשפט באוהיו. על פי דיווח של סוכנות הידיעות בלומברג, טבע הבהירה לנציגי התובעים שמצבה הפיננסי הקשה אינו מאפשר לה לשלם סכומי כסף משמעותיים במזומן. על כן היא מציעה לשלם 15 מיליארד דולר בתקופה של עשר שנים, באמצעות תרומה של תרופות גנריות, כולל הספריי Narcan שמיועד לטפל במנת יתר של משככי כאבים נרקוטיים. טבע מזנקת ב-8% במסחר בתל אביב.

אליזבט בורץ', פרופסור למשפט באוניברסיטת ג'ורג'יה, העריכה שהצעתה של טבע לשלם באספקת תרופות עבור פטור מתביעות עלולה להיות סימן לכך שאם הצעתה תידחה, היא תעמוד בפני סכנת כינוס נכסים. על פי הדיווח של בלומברג, חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון מוכנה לשלם 4 מיליארד דולר, כחלק מהסדר פשרה שיפטור אותה מתביעות בנוגע למעורבותה בפרשה.

על פי דיווח קודם, שלוש מפיצות גדולות של תרופות : מק'קסן , קרדינל ואמריסורסברגן מנהלות מגעים עם תובעים במדינות ובמחוזות בארה"ב לגיבוש הסדר פשרה בסך 18 מיליארד דולר. אם כל המשאים והמתנים יושלמו בחיוב, צפויה דחייה במשפט שאמור להתחיל ב-21 באוקטובר, יום שני הקרוב, בקליבלנד אוהיו.

במשפט יידונו 2,600 תביעות של מדינות, מחוזות, ערים ורשויות מקומיות כנגד היצרניות והמפיצות של האופיואידים. בתביעות נטען שיצרניות האופיואידים אחראיות להתפרצותה של מגפת האופיואידים, שגרמה למותם של 400 אלף אמריקאים בין השנים 1996 ל-2017.

עוד נטען כי מדיניות השיווק של היצרניות הציגה את הסיכון להתמכרות כתוצאה משימוש במשככי הכאבים הנרקוטיים בצורה כוזבת ומטעה, והגזימה בתועלת הקלינית שלהם כדי להגדיל את רווחיהן. המפיצות של האופיואידים נתבעות על כך שכשלו בניטור הכמויות ששיווקו וסיפקו הזמנות חשודות למרפאות ובתי מרקחת ששירתו קהילות קטנות שצרכו כמויות ענק של אופיואידים, שנותבו לסחר ולצריכת סמים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום