בית המשפט דחה ב-3 שבועות את המשפט נגד יצרנית האופיואידים פרדו

השופט נענה חלקית לבקשתה של חברת פרדו, יצרנית משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין, ובעליה, משפחת סאקלר

מארזים של התרופה אוקסיקוטין, שהונחו במחאה מחוץ למטה בארה"ב של חברת פרדו שבבעלות משפחת סאקלר
מארזים של התרופה אוקסיקוטין, שהונחו במחאה מחוץ למטה בארה"ב של חברת פרדו שבבעלות משפחת סאקלרצילום: Jessica Hill/אי־פי
יורם גביזון

בית המשפט לכינוס נכסים בניו יורק נענה חלקית לבקשתה של חברת פרדו, יצרנית משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין, ובעליה, משפחת סאקלר, ודחה את קיום המשפט נגדם בשלושה שבועות.

השופט רוברט דריין החליט, בצעד חריג, להרחיב את צו העיכוב גם למשפחת סאקלר עצמה - אף שהיא לא הגישה בקשה להגנה מפני נושיה. חברת פרדו הסכימה לספק מידע נרחב יותר בנוגע למצבה הפיננסי של משפחת סאקלר, בהתאם לדרישות התובעים הכלליים במדינות בארה"ב שתבעו את החברה והתנגדו להרחבת צו העיכוב נגד ניהול תביעות גם לבעלי החברה.

פרדו ביקשה צו עיכוב של 180 יום והסבירה כי העיכוב נחוץ כדי להתקדם בגיבוש הסדר חוב עם 2,600 התובעים שהאשימו את החברה כי מסע השיווק האגרסיבי שלה הוא זה שגרם למגפת האופיואידים, שגבתה את חייהם של 400 אלף אמריקאים ב-2017-1996.

קאת'י (משמאל) ואיליין סאקלר
קאת'י (משמאל) ואיליין סאקלרצילום: NYT

משפחת סאקלר טוענת כי ניהול תביעות נגדה יגרור להליך המשפטי גם את החברה וישאב ממנה משאבים כספיים, שבהם שניתן היה להשתמש לטיפול במגפה. התובעים הכלליים של מדינות שהתנגדו לצו העיכוב, כמו קונטיקט וניו יורק, ציטטו תצהירים שהוגשו לבית המשפט שעל פיהם משפחת סאקלר משכה רווחים של 13-12 מיליארד דולר מפרדו, אך עתה היא מוכנה לתרום להסדר החוב 3 מיליארד דולר בלבד.

הסדר החוב המוצע כולל 12-10 מיליארד דולר, ורובו תתבסס על ויתור של משפחת סאקלר על בעלותה בפרדו. החברה תמשיך לייצר תרופות, לרבות אוקסיקונטין, והתמורה תוזרם לקופת הנאמנות שתוקם ותיועד לתשלומים לתובעים עבור נזקי המגפה.

השופט דריין הסביר את החלטתו לכלול את משפחת סאקלר בצו העיכוב בכך שההתעקשות על ניהול הליך משפטי נגד הבעלים יפגע מהותית בחברת פרדו, משום שאם יותר לאחת המדינות להמשיך בתביעתה - גם האחרות יצטרפו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker