המשרד להגנת הסביבה מקדם את הקמת המתקן הראשון לייצור חשמל מפסולת עירונית

ועדה בין משרדית פרסמה הליך מיון מקדים להקמת מתקן שייצר חשמל מפסולת עירונית בסמוך למעלה אדומים בהשקעה של כמיליארד שקל ■ המתקן צפוי לקבל מענק הקמה של 80% והתחייבות של עיריות ירושלים ומעלה אדומים להעביר אליו את הפסולת שלהן

פסולת שהושלכה בשטח פתוח ליד באר שבע
פסולת שהושלכה בשטח פתוח ליד באר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ
יורם גביזון

הוועדה הבין משרדית למתקני טיפול בפסולת, פרסמה היום (ה') את הליך המיון המקדים (PQ) למכרז בינלאומי לתכנון, מימון, הקמה ותפעול של המתקן הראשון בישראל להשבת האנרגיה מפסולת בשיטת PPP (Public Private Partnership) בשטח העיר מעלה אדומים.

בשטח פארק המיחזור השומרוני הטוב ובשיתוף פעולה עם עיריית מעלה אדומים, יוקם מתקן מיון פסולת חדשני ומתקן השבת אנרגיה, שבו תנוצל האנרגיה שבפסולת לייצור חשמל בתנאים סביבתיים מחמירים. המתקן, שיוקם בהשקעה משוערת של מיליארד שקל והפעלתו צפויה בתוך 6 שנים, יבוא במקומה של מטמנה שהקמתה כבר אושרה באתר המיחזור השומרוני הטוב ובכך יימנעו מפגעים סביבתיים. הפרויקט מתוכנן להתבצע בשיתוף חברות בינלאומיות בעלות התמחות בהקמת מתקנים להשבת אנרגיה, אולם ההשתתפות עלולה להיות מושפעת מהגדרת אזור מעלה אדומים כשטח כבוש, על ידי חלק מהחברות.

גיא סמט, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, אמר כי פרסום הליך המיון המקדים הוא הצעד הראשון לסיום עידן הטמנת הפסולת במדינת ישראל. לדבריו, המתקן במעלה אדומים הוא אחד מסדרת מתקנים שעתידים לקום ברחבי הארץ. סמט אמר כי ראוי להקים מתקן דומה לטיפול בפסולת ביתית בדרום, בחיפה, בתל אביב ובגוש דן. סמט ציין כי הקמת המתקן היא חלק ממימוש האסטרטגיה של המשרד להגנת הסביבה להורדת שיעור ההטמנה מכלל האמצעים לטיפול בפסולת מ-80% כיום, ל-26% עד 2030. זאת באמצעות סבסוד ההקמה של שבעה מתקנים להשבת פסולת בהשקעה כוללת של 4 מיליארד שקל, שתמומן במלואה על ידי הקרן לטיפול בפסולת של המשרד להגנת הסביבה, שמקבלת כיום היטל הטמנה של 109 שקל על כל טון שמוטמן.

מנכ"ל המשרד אמר כי המודל הפיננסי של הפרויקט עדיין לא נסגר. ואולם על פי הערכות, המשרד להגנת הסביבה יתחייב לממן 80% מעלות הקמת המתקן, ועיריות ירושלים ומעלה אדומים יתחייבו להעביר למתקן את הפסולת הביתית שלהן. כך שהודות למענק ההקמה, יוכל היזם להתחייב לגבות 180 שקל לטונה פסולת מעיריית ירושלים, שמשלמת כיום 240 שקל לטונה פסולת שהיא מעבירה לאתר המיון וההטמנה גרינט של האחים יעקובי.

הפסולת הביתית בישראל נאמדת ב-5.3 מיליון טונה לשנה וצומחת ב-2% לשנה. 80% מהפסולת מטופלת באמצעות מטמנות, שהגדולה ביניהם היא אפעה במישור רותם שבבעלות המועצה האזורית תמר (75%) וחברת ורידיס (25%), שבשליטת (70%) חברת דלק רכב .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker