רשות ניירות ערך קונסת את רו"ח של טלדור ב-150 אלף שקל

ועדת האכיפה המינהלית אישרה את ההסדרים עם סמנכ"ל הכספים לשעבר בטלדור ועם רואה החשבון המבקר בגין הפרות דיווח ■ על שניהם יחד הוטלו עיצומים כספיים בסך 300 אלף שקל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבניין של חברת טלדור מבחוץ
חברת טלדורצילום: אריאל שליט

רשות ניירות ערך הודיעה היום (ה') כי ועדת האכיפה המינהלית אישרה את הסדרי האכיפה המינהליים עם אייל טוכמן, סמנכ"ל הכספים לשעבר בטלדור, ועופר ארז, רואה החשבון המבקר שלה, שותף במשרד רואי החשבון קוסט פורר גבאי את קסירר, בגין הפרות דיווח.

הוועדה הטילה על טוכמן עיצום כספי בסך 150 אלף שקל ומניעה על תנאי לשנה מכהונה כנושא משרה בכירה בגוף מפוקח. על רואה חשבון ארז הוטל עיצום כספי בסך 150 אלף שקל ועיצום כספי על תנאי באותו סכום. טוכמן ורו"ח ארז הודו במרבית העובדות בהסדר האכיפה, והסכימו ליטול על עצמם סנקציות, אך לא הודו בכך שמעשים אלה יצרו הפרות.

הפרטים המטעים התפרסמו בדו"חות כספיים שהגישה טלדור, החל בדו"ח השנתי ל-2010 עד הדו"ח לרבעון השלישי ל-2013. טלדור היא חברה ציבורית הנסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב, ובתקופה הרלוונטית טלדור איי. טי היתה חברה בבעלות מלאה של טלדור.

ב-2013-2010 הוכללו על ידי רו"ח מרב גת, מנהלת הכספים בחטיבת שירותים מנוהלים בחברת טלדור איי.טי, פרטים מטעים בדו"חות הכספיים. הפרטים התגלו רק בתחילת 2014 וסכום הטעויות בנתוני הדו"ח היה 49 מיליון שקל.

התיק נחקר כתיק פלילי, וממצאי החקירה הראו כי הפרטים המטעים בדו"חות הכספיים של טלדור נגרמו בגלל שינויים שערכה רו"ח גת בפרטי המלאי וסעיפי ההון החוזר בנתונים הכספיים של חטיבת שירותים מנוהלים. רו"ח גת, שפעלה ללא שותפים למעשיה, הורשעה בשש עבירות דיווח ונגזרו עליה, בשל סיבות אישיות וחלוף זמן, שישה חודשי מאסר שהומרו בעבודות שירות. בנוסף, היא נקנסה ב-250 אלף שקל.

התיק הפלילי נגד החברה ונגד הדרגים הניהוליים נסגר, ועניינם הועבר לטיפול במישור המנהלי. הרשות נקטה הליך מנהלי נגד החברה, מנכ"ל החברה דאז, סמנכ"ל הכספים דאז ורואה החשבון המבקר. החברה והמנכ"ל בחרו לא לנהל את ההליך המינהלי וכרתו בתחילתו הסדרי אכיפה עם רשות נירות ערך, שאושרו זה מכבר על ידי הוועדה. טוכמן ורו"ח ארז התקשרו בהסדרי אכיפה עם הרשות במהלך ניהול התיק, שאושרו ב-7 באוקטובר.

לפי רשות נירות ערך, טוכמן, סמנכ"ל החברה בתקופה הרלוונטית, התרשל בכך שלא זיהה מאפיינים במבנה הבקרות בחברה כחולשה בבקרה הפנימית, בין היתר ריכוז הסמכויות אצל רו"ח גת, ששימשה גם סמנכ"לית כספים בחטיבה וגם בקרית על עבודתה שלה כלפי מטה טלדור.

כמו כן, התווספה העובדה שמערכת הנהלת החשבונות של חטיבת שירותים מנוהלים היתה מערכת מידע נפרדת ממערכת המידע שכללה את מטה הקבוצה ואת יתר חברות הקבוצה. בנוסף, טוכמן לא דאג לנהלים מספקים במטרה להתמודד עם הסיכונים העולים ממאפיינים אלה.

כמו כן, טוכמן התרשל בכך שלא ביצע בדיקות מספקות כדי לוודא את נכונות הנתונים שהעבירה רו"ח גת מהחטיבה למטה והיה עליו לבצע בקרות בפועל לתקינות הנתונים בקובץ הנתונים (אקסל ההרכבה) שהיא ניהלה. זאת, בייחוד נוכח מפני שהמסמך של רו"ח גת היה נתון לשינויים באופן ידני. אקסל ההרכבה אף כלל נורות אזהרה כגון ריבוי פקודות נוספות ופקודות חריגות בסכומים גבוהים, אשר לא זוהו ולא נבדקו כראוי.

הרשות התייחסה גם לרו"ח המבקר וציינה כי לדעתה רו"ח ארז התרשל בהכללת פרט מטעה בחוות דעתו בכך שלא פעל להשיג ראיות ביקורת מספקות ולא וידא את רמת הדיוק של המידע ושלמותו, כנדרש בתקני הביקורת החשבונאית. כמו כן, לעמדת הרשות, רו"ח ארז וצוותו לא ביצעו בדיקות מספקות על מנת לבחון את הנתונים באקסל ההרכבה ולא נקטו גישת הספקנות המקצועית המתבקשת לנוכח קיומן של נורות אדומות בדו"חות שהעבירה רו"ח גת.

הוועדה לאכיפה מנהלית התנהלה בראשות השופטת בדימוס ברכה אופיר-תום, וחברות ההרכב היו עו"ד רוני טלמור, ועו"ד שלי אודוין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker