עסקת ענק: אמות רוכשת את המרכז הלוגיסטי של טבע בחצי מיליארד שקל

המרכז יושכר לס.ל.א, חברת ההפצה של טבע, לתקופה של עשר שנים בדמי שכירות צמודי מדד של 22 מיליון שקל ■ השטח הנרכש כולל זכויות בנייה לא מנוצלות בשטח של 41 אלף מ"ר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המרכז הלוגיסטי של טבע בשהםצילום: אי–פי
יורם גביזון

אמות שבשליטת אלוני חץ (56%) ממשיכה להרחיב את פעילותה בתחום הלוגיסטיקה - תוך ניצול המצוקה הפיננסית של טבע. אמות השקעות, שמנוהלת על ידי אבי מוסלר, חתמה על הסכם לרכישת הבעלות במרכז הלוגיסטי (מרלו"ג) של חברת התרופות בשהם תמורת 445 מיליון שקל.

במקביל, נחתם חוזה להשכרת המרכז הלוגיסטי לחברת ס.ל.א, שהיא חברת ההפצה של טבע, לתקופה של עשר שנים בדמי שכירות צמודי מדד של 22 מיליון שקל - שמשקפים תשואה של 4.9%.

ס.ל.א קיבלה אופציות להארכת תקופת השכירות עד ל-24 שנים ו-11 חודשים בדמי שכירות שייקבעו בהתאם למחיר השוק בכל חידוש. ס.ל.א תתחזק ותנהל את המרלו"ג וטבע תערוב לכל התחייבויותיה.

המרלו"ג מוקם על שטח של 77 דונם, כולל מרכז לוגיסטי בנוי בשטח של 50 אלף מ"ר - וחלק מהשטח הבנוי משמש מרכז לוגיסטי לאחסנה אוטומטית בגובה של עד 42 מטר. השטח הנרכש כולל זכויות בנייה לא מנוצלות בהיקף של 41 אלף מ"ר.

המרכז הלוגיסטי של טבע הוא אחד הגדולים בעולם לאחסון ושינוע תרופות, חומרי גלם לתעשיית התרופות וציוד רפואי ונעשה בו שימוש בטכנולוגיות חדישות מתקדמות .גורמים המקורבים לעסקה אמרו שהנכס מושכר לטבע בשכר דירה חודשי של 36 שקל למ"ר שנמוך ממחיר השוק - 50 שקל למ"ר. לדבריהם, זכויות הבנייה הלא מנוצלות במתחם שוות 1,500 עד 3,000 שקל למ"ר מעלות את התשואה של העסקה ל-5.5%-6.0%.

מקורבים לעסקה הזכירו כי לאחרונה נקבע במכרז של רשות מקרקעי ישראל מחיר של 4.5 מיליון שקל לדונם - כך ש-78% מעלות העסקה משקפת את שווי הקרקע בלבד, למרות שבמרכז הלוגיסטי הותקן ציוד יקר ומתקדם שמשרת גם חברות תרופות זרות. לדבריהם , הסיכון של טבע בא לידי ביטוי בעובדה ששכר הדירה נמוך יחסית - כך שניתן יהיה להחליף את טבע כשוכר, כשבנוסף יש התחייבויות של המדינה לשימוש במרכז הלוגיסטי בשעת חירום.

אמות השקיעה בשנתיים האחרונות 900 מיליון שקל בתחום המרכזים הלוגיסטיים. כיום החברה משקיעה 400 מיליון שקל בהקמת מרכז לוגיסטי על שטח של 45 אלף מ"ר, ומשרדים של 10,000 מ"ר עבור חברת הפעילות של המכירות המקוונות של שופרסל.

טבע מממשת נדל"ן בישראל מאז שהחלה תוכנית הארגון מחדש של החברה בדצמבר 2017, שמטרתה להוריד את הוצאותיה של החברה ב-3 מיליארד דולר לשנה, ולהורידן עד 16 מיליארד דולר בשנה עד לסוף 2019. טבע מכרה את הקרקע של מפעל מדיקל באשדוד תמורת 109 מיליון שקל לחברת חירון בינואר 2019. טבע גם מכרה את הקרקע למפעל המשאפים שלה בירושלים לחברת ויתניה במארס 2019, תמורת 107 מיליון שקל ואת אתר הייצור של מפעל הטבליות בהר חוצבים בירושלים לקבוצת לווינשטיין תמורת 171 מיליון שקל. טבע מתמודדת עם חוב פיננסי של 26.7 מיליארד דולר נכון לסוף יוני 2019.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker