במידרוג מזהירים: "ללא יצוא משמעותי מלווייתן - דלק קידוחים תספוג הורדת דירוג"

שותפות דלק קידוחים פירסמה לפני יום כיפור דו"ח דירוג עדכני של מידרוג, שכלל הפחתת תחזית הדירוג מ"יציבה" ל"שלילית" ■ האנליסט מוטי ציטרין: "יש שחיקה ביחסי המינוף של דלק קידוחים ובשווי אחזקותיה במאגר תמר"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח לווייתן
קידוח לווייתןצילום: אלבטרוס

לפני יום הכיפורים, בסמוך ל-23:00, שותפות דלק קידוחים פירסמה דו"ח דירוג, שכלל הפחתת תחזית הדירוג מ"יציבה" ל"שלילית" על ידי חברת דירוג האשראי מידרוג. הדירוג נותר ברמה זהה של A1 (בינונית-גבוהה) – אך המשמעות היא כי תיתכן הפחתת דירוג בחודשים הקרובים.

במידרוג נימקו את ההחלטה לשנות את תחזית הדירוג ל"שלילית" בהגדלת החוב הפיננסי של דלק קידוחים, בין היתר, לצורך השלמת עסקת EMG וחלוקת רווחים, לצד תנודתיות ושחיקה בשווי מאגר תמר – שמשליכים על "המינוף הפיננסי של השותפות, יחסי הכיסוי והגמישות הפיננסית".

יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים – שבשליטתו העקיפה של יצחק תשובה – ירדו בשלוש השנים האחרונות ב-20%, ושווי השותפות מסתכם בכ-10 מיליארד שקל. גם איגרות החוב של השותפות סבלו מלחץ, והן נסחרות כעת בתשואה לפדיון של 6.6%.

יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: Ahikam Seri / Bloomberg

במידרוג מציינים כי הפחתת תחזית הדירוג נובעת, בין היתר, מהלוואה חדשה של 300 מיליון דולר שנטלה דלק קידוחים ולא שוקללה בתרחיש הבסיס של מידרוג. במידרוג הדגישו כי נטילת ההלוואה וחלוקת הרווחים שוחקים את האיזון הקיים בין בעלי החוב לבעלי ההון של החברה.

דלק לוותה עד כה כ-200 מיליון דולר מסך ההלוואה, כך ש-150 מיליון דולר שימשו לחלוקת דיווידנד לבעלי היחידות, בהם בעלת השליטה, קבוצת דלק, שמקדמת את עסקת שברון בים הצפוני בשווי של כ-2.3 מיליארד דולר. היתרה שימשה לצורך רכישת EMG – המחזיקה בצינור שאמור להעביר גז מישראל למצרים.

האנליסט מוטי ציטרין ממידרוג וישי טריגר, סמנכ"ל ראש תחום מימון מובנה, פרויקטים ותשתיות, ציינו כי "קיימת שחיקה ביחסי המינוף של דלק קידוחים ובשווי אחזקותיה במאגר תמר, שנובעת, בין היתר, מהגברת התחרות במשק הגז, וספציפית מהחוזים החדשים שעליהם חתמו בעלי כריש ולווייתן על חשבון מאגר תמר".

במידרוג סייגו וציינו כי התקדמות בפיתוח מאגר לווייתן, לצד חתימה על הסכמים חדשים לאספקת גז טבעי לשוק המקומי או ליצוא, יובילו לגידול בשווי החזקות השותפות בלווייתן. "להערכתנו, אלה צפויים להתבטא באופן משמעותי יותר לאחר הפעלתו המסחרית של לווייתן ויצוא גז טבעי בהיקפים מהותיים", נכתב.

במידרוג הדגישו שיורידו את הדירוג אם לא יתקיים יצוא גז מלווייתן בכמויות משמעותיות בטווח הקצר. ההסכם המעודכן שנחתם עם הלקוח המצרי מדבר על יצוא של 2.1 מיליארד מ"ק (BCM) בחצי השנה הראשונה, החל מ-2020; בשנתיים שלאחר מכן - BCM 3.6 לשנה; ובין יולי 2022 ועד סוף 2034 — BCM 4.7 לשנה.

בנוסף לכמויות היצוא מלווייתן, במידרוג ציינו כי הדירוג יושפע ממדיניותה הפיננסית של דלק קידוחים - ובכלל זאת, מחזור החוב הפרויקטלי ששימש לפיתוח השלב הראשון בלווייתן, בדגש על מבנה החוב (יחסי המינוף); או בתרחיש של חלוקות רווחים נוספות - טרם ייצוב תזרימי המזומנים מלווייתן.

בחברת הדירוג הדגישו כי "ככל שפרויקט לווייתן יסתיים בהתאם ללוחות הזמנים והתקציב שהוגדרו לו, ותיווצר ודאות גבוהה יותר בקשר עם היקפי יצוא משמעותיים ויציבים למצרים וירדן, לרבות record track של יצוא בפועל - מידרוג תשוב ותבחן את ייצוב האופק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker