ההסתבכות של טבע בארה"ב: אריזונה פורשת מההסדר - ומעמידה את כולו בסכנה

שבוע לאחר הגילוי שמשפחת סאקלר משכה דיווידנדים בסכום של 13 מיליארד דולר מחברת פרדו, הודיעה אריזונה שהיא חוזרה בת מהסכמתה להסדר פשרה עם פרדו ■ אריזונה תובעת ממשפחת סאקלר לשאת באחריותה למשבר האופיואידים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארזים של התרופה אוקסיקונטין
מארזים של התרופה אוקסיקונטיןצילום: Jessica Hill/אי־פי

הניסיון להגיע להסדר פשרה בפרשת האופיואידים בארה"ב הולך ומסתבך. התובע הכללי של מדינת אריזונה הודיע שהמדינה חוזרת בה מתמיכתה בהסדר פשרה שהתגבש בין חברת פרדו, היצרנית של משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין, לבין 24 מדינות בארה"ב שתבעו אותה, יחד עם יצרניות ומפיצות של אופיואידים כמו טבע, ג'ונסון אנד ג'ונסון אנדו ומק'קסן.

על פי מתווה ההסדר שהיקפו המוערך 12-10 מיליארד דולר וגובש בספטמבר 2019, משפת סאקלר, בעליה של פרדו, תתרום 3 מיליארד דולר להסדר בעיקר ממכירת חברת Mundipharma - שהיא חברה בת של פרדו. המשפחה תוותר על כל מניותיה בפרדו וכל הכנסותיה העתידיות של פרדו ממכירת אופיואידים ותרופות אחרות שבצנרת הפיתוחים של החברה, יועברו לקופת נאמנות שתשלם את הכסף שיצטבר בה ל-2,600 התובעים את פרדו.

טבע ויצרניות ומפיצות אחרות של משככי הכאבים הנרקוטיים נתבעו בטענה שמדיניות השיווק האגרסיבית שלהם גרמה למגפת האופיואידים שהביאה למותם של 400 אלף אמריקאים בין השנים 1996 ל-2017. על פי הנטען, היצרניות המעיטו בסיכון ההתמכרות שכרוך בשימוש באופיואידים והגזימו בערכם הקליני, בניסיון להגדיל את השוק הפוטנציאלי למוצרים אלו ואת מכירותיהם.

מייק ברנוביץ', התובע הכללי של אריזונה, ציין במסמך שהופקד בבית המשפט לכינוס נכסים בניו יורק שעל משפחת סאקלר לשאת באחריות לתפקיד שמילאה במשבר האופיואידים. בעקבות השינוי בעמדתה של אריזונה, מספר המדינות שמתנגדות להסדר הפשרה שגובש עם משפחת סאקלר ופרדו הוא כרגע 25 מדינות, לאחר שאוקלהומה וקנטקי כבר הגיעו להסדר פשרה נפרד עם החברה.

הנסיגה של אריזונה ואולי מדינות נוספות בעתיד, היתה צפויה לאור חשיפת סכום העתק של 13 מיליארד דולר שמשפחת סאקלר משכה כדיווידנד מפרדו - סכום שהיה גבוה משמעותית מהערכות מוקדמות. החלטתה של אריזונה התקבלה שלושה ימים לפני ששופט בית המשפט בניו יורק יפסוק אם להיענות לבקשתה של פרדו להוציא צו עיכוב שיידחה את ניהול התביעות נגדה ב-9 חודשים, כדי לנסות להגיע להסדר עם יתר התובעים. 

נסיגה של מדינות נוספות מהסדר הפשרה עם פרדו עלולה לסכל ניסיון להגיע להסדר כולל של התביעות נגד יצרניות ומפיצות האופיואידים על בסיס הסדר הפשרה של פרדו. על פי מגעים ראשונים שנוהלו לקידום הרעיון, היצרניות והמפיצות יתרמו לקופת הנאמנות של פרדו בתמורה לשחרורן מהתביעות, וזאת למרות שמלבד פרדו לא הגישה אף לא חברת אחת בקשה לכינוס נכסים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker