ההתלבטות של האוצר: על מי להטיל את הפיקוח על שירותי התשלום הדיגיטליים?

אתמול נערכה ישיבה בנושא במשרד האוצר, בהשתתפות יו"ר רשות שוק ההון, המפקחת על הבנקים וראש רשות נירות ערך ■ סגן שר האוצר החליט כי תוקם ועדה בהשתתפות נציגי אגף תקציבים ונציגי הרגולטורים שתבחן על מי יוטל הפיקוח

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
משה ברקת
משה ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי
אסא ששון

ישיבה רבת משתתפים התקיימה אתמול (א') במשרד האוצר, ברשות סגן שר האוצר איציק כהן. בישיבה דנו מי יהיה הרגולטור שיפקח על שני רכיבים שקשורים לעולם הפיננסי החוץ-בנקאי: שירותי תשלום דיגיטליים (PSD) - דוגמת וויצט פיי ופייפל - ועולם המחוללים הפיננסיים (APE). המחולים הפיננסיים אמורים להמליץ על מי שמעניק את השירות הפיננסי העדיף ביותר - בדומה לפעילות וואבי בתחום הביטוח. בשני הענפים לא הוגדר מראש מי יפקח עליהם.

בישיבה שבה נכחו שלושת הרגולטורים: יו"ר רשות שוק ההון משה ברקת, המפקחת על הבנקים חדוה בר וראש רשות נירות ערך ענת גואטה, דנו בסמכויות הפיקוח. סגן השר החליט כי תוקם ועדה בהשתתפות נציגי אגף תקציבים ונציגי הרגולטורים שתבחן על מי יוטל בסופו של דבר הפיקוח על שני תחומים אלה. מי שיקבל את ההחלטה הסופית אמור להיות שר האוצר, אבל עדיין לא ברור מי הוא יהיה. אם סמכויות הפיקוח יילקחו מידי רשות שוק ההון, הדבר יחייב חקיקה מחדש.

ברשות שוק ההון לא ממש אהבו את ההתערבות בסמכויותיה ומסרו: "רשות שוק ההון מצרה על כל צעד שתוצאתו עלולה להיות עיכוב התחרות ופיתוח שוק שרותי התשלום בישראל. רשות שוק ההון קיבלה על עצמה אחריות על כלל השירותים הפיננסיים החוץ בנקאים, ובהם חברות המעמידות אשראי בהיקפי פעילות ניכרים, חברות פינטק ובלוקצ'יין כגון קריפטו, P2P, שרותי תשלום (PSD) והשוואת עלויות (API). על מנת לקדם את הפיתוח והתחרות נדרשת הקצאת משאבים ראויים. על אף היעדר משאבים מהותי, הרשות מטפלת ומקדמת באופן אינטנסיבי את כל הנושאים בתחומי פעילותה. במסגרת זו, הרשות הפיצה, כפי שסוכם וכפי שהתחייבה, את עמדתה לגורמים שעסקו בנושא שירותי התשלום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום