בנק ישראל מזהיר: חוסר הוודאות הפוליטי עלול לפגוע בכלכלה הישראלית

בנק ישראל הותיר את הריבית ברמה של 0.25% ■ לפי הבנק, האינפלציה השנתית צפויה לרדת בחודשים הקרובים ■ הכלכלנים הורידו את תחזית הצמיחה

חגי עמית
אבי וקסמן
שתפו בפייסבוק
נגיד בנק ישראל אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, אמיר ירוןצילום: אמיל סלמן

בנק ישראל הותיר את הריבית במשק על כנה ברמה של 0.25%. הוועדה המוניטרית, שקיבלה את ההחלטה בנושא, ציינה שיהיה צורך להותיר את הריבית ברמתה למשך זמן ממושך או להפחיתה - על מנת לתמוך בתהליך שבסופו האינפלציה תתייצב בסביבת מרכז תחום היעד, והמשק ימשיך לצמוח.

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, אמר היום כי "ההחלטה בנוגע לריבית לא היתה קלה, ולא התקבלה פה אחד. התמונה הכלכלית, הנוכחית והעתידית, שהוצגה לוועדה במהלך הדיונים היא מורכבת".

ירון הוסיף כי "עד כה המשק הישראלי הוא יחסית חסין להאטה העולמית ולאי-וודאות שנוצרה בישראל. עם זאת, חל גידול מסוים בשיעור היצואנים המדווחים על שחיקה ברווחיות היצוא, וניתן להעריך שבמידה וההאטה העולמית תגיע אל ענפי הטכנולוגיה היא תשפיע גם על ההיי-טק הישראלי. חוסר הבהירות הפוליטי לא משפיע עד כה  לרעה על הפעילות הריאלית או על השווקים הפיננסיים בישראל. ענפי המשק ממשיכים לצמוח, וגם בענף הבניה, שבו למדיניות הממשלתית יש השפעה משמעותית, לא ניכרת האטה.

"עם זאת, העיכוב בהקמת הממשלה דוחה את הטיפול בבעיות ארוכות הטווח של המשק, עליהן הצביע בנק ישראל בדוח המיוחד בנושא הפריון; והוא דוחה את נקיטת הצעדים הדחופים הנדרשים כדי להחזיר את הגירעון ואת יחס החוב תוצר לתוואי בר קיימא. האי-וודאות לגבי העוצמה ולגבי התפריט של הצעדים בהם הממשלה תנקוט מקשה עלינו להעריך בשלב הזה איזו השפעה תהיה להם על ההתפתחויות בשנה הקרובה".

ירון הוסיף כי "כל ממשלה שתוקם צריכה לחשוב מייד על תוואי אמין להתמודדות עם הגרעון. זה אתגר. יש למשק צרכים ויש השקעות ארוכות טווח לעשות כפי שדוח הפריון שלנו מעיד. תיעשה בחינה  כלכלית. כשמגיעים לתקציב ויש לעשות אותו מהר זה קשה יותר. לזמן יש ערך נוכחי – 'טיים איז מאני' ברור שעדיף לטפל בבעיות המשק מוקדם ככל האפשר".

בנק ישראל הותיר את הריבית על כנה למרות שמאז החלטת הריבית האחרונה, שהתקבלה ב-28 באוגוסט, פורסם מדד המחירים לצרכן שהעלה את האינפלציה בפועל (האינפלציה בפועל ב-12 החודשים האחרונים) ל-0.6%, לעומת 0.5% באוגוסט. בחודשים האחרונים מצויה האינפלציה בפועל מתחת לטווח היעד של בנק ישראל - 1%-3% בשנה.

בתחזית הקודמת, שפורסמה לפני שלושה חודשים, העריכו כלכלני חטיבת המחקר כי המשק יצמח ב-3.1% השנה (לעומת 3.2% בתחזית מאפריל ו-3.4% בתחזית מינואר). בכל התחזיות שפורסמו השנה העריכו בבנק ישראל כי ב-2020 יצמח המשק ב-3.5% .לפי התחזית הרשמית האחרונה של משרד האוצר, המשק יצמח השנה ב-3.1% וב-3.2% ב-2020.

התחזית של חטיבת המחקר לצמיחה ביצוא ב-2019 עודכנה ביולי כלפי מטה ב-0.5 נקודת אחוז, ל-3.5% - על רקע מצבו של הסחר העולמי. התחזית לגידול בצריכה הפרטית השנה נותרה ללא שינוי - 3%. התחזית לשיעור האבטלה הופחתה - מ-3.7% ל-3.4% השנה, ומ-3.7% ל-3.3% בשנה הבאה. תחזית האינפלציה ל-2019 עודכנה מעט כלפי מעלה, מ-1.5% ל-1.6% (לפי המדד הממוצע בשלושת החודשים האחרונים של השנה לעומת מקביליהם ב-2018).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker