מעלות מעלה את דירוג הפניקס אחזקות; "תיתכן העלאה נוספת בשנה הקרובה"

בחברת הדירוג ציינו כי מקורותיה של הפניקס אחזקות הפנויים לשרת את החוב שלה גדלו - וכתוצאה מכך חלה ירידה בתלות שלה בתזרים הדיווידנדים מהפניקס ביטוח

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מ"מ מנכ"ל הפניקס, אייל בן סימון
מ"מ מנכ"ל הפניקס, אייל בן סימוןצילום: אסנת קרסנסקי

מעלות מעלה את הדירוג של הפניקס אחזקות, החברה האם של הפניקס ביטוח, בדרגה אחת - לרמה של AA מינוס. הדירוג הקודם של הפניקס היה A פלוס עם תחזית דירוג יציבה.

במעלות מציינים כי "העלאת דירוג הפניקס אחזקות משקפת את הערכתנו כי חל שיפור ביכולתה לשרת את החוב שלה, בעיקר בתוצאה מהשינוי המבני שביצעה, שכלל את העברת 'עד 120' מהפניקס אחזקות לפניקס ביטוח, ולאחר מכן את העברת הפניקס סוכנויות מהפניקס ביטוח לפניקס אחזקות. אנו סבורים כי בעקבות זאת, חל גידול במקורותיה של הפניקס אחזקות הפנויים לשרת את החוב שלה, וכתוצאה מכך חלה ירידה בתלות שלה בתזרים הדיווידנדים מהפניקס ביטוח".

בשינוי הדירוג הובא בחשבון תזרים דיווידנדים ממקורות שאינם נתונים לפיקוח רגולטורי, בעיקר הפניקס סוכנויות ואקסלנס, אל מול צורכי המזומן של הפניקס אחזקות - כגון הוצאות הנהלה שוטפות ותשלומי קרן וריבית על איגרות החוב שהנפיקה.

במעלות כתבו: "ההסכם המחייב שנחתם בין קבוצת דלק למכירת 5.32% ממניות הפניקס אחזקות ל-Point Gallatin Capital ו-Partner Centerbridge אינו משפיע בשלב זה על הערכת איכות האשראי של קבוצת הפניקס. עם זאת, עשויה להיות לו השפעה על הערכתנו בעתיד, לאחר שתהיה לנו ודאות לגבי עמדת רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון בנוגע למתן היתר שליטה בפניקס ביטוח לרוכשים, המהווה תנאי להשלמת העסקה וכן לגבי הכיוון האסטרטגי עליו תחליט החברה תחת הבעלות החדשה".

במעלות התייחסו גם לחברת הביטוח הפניקס. "אנו מעריכים כי מעמדה העסקי של הפניקס ביטוח מתחזק בשנים האחרונות, במידה רבה בזכות רווחיותה הגבוהה וביצועיה התפעוליים הטובים. הפניקס ביטוח מציגה רווחיות חיתומית גבוהה בהשוואה למתחרותיה המקומיות בעסקי הליבה שלה, בעיקר בתחום הביטוח הכללי. זאת, בזכות התמקדות החברה בשיפור תהליכי החיתום ומהתייעלות ערוצי ההפצה, הבאה לידי ביטוי בהתחזקות ערוץ ההפצה הישיר ושילוב חדשנות, בעיקר במוצרי הביטוח הכללי, לצד פעילות ההפצה המסורתית באמצעות סוכני הביטוח".

ה-Net Ratio Combined (יחס בין סך התביעות הביטוחיות וההוצאות בהשוואה לפרמיות) של החברה בתחום הביטוח הכללי בחמש השנים האחרונות היה 92% בממוצע, נמוך משמעותית מהממוצע בענף (ככל שהיחס נמוך, הוא משקף רווחיות גבוהה יותר).

בנוסף, הכנסות החברה מהשקעות בשנים האחרונות תומכות ברווחיותה בכלל וברווחיות תחום ביטוח החיים שלה בפרט, ומסייעות לצמצם את התנודתיות בעתודות ביטוח החיים, הנובעת בעיקר מסביבת הריבית הנמוכה ומאירועים חד-פעמיים בשל הוראות רגולטוריות, כגון הוראות הפיקוח בשל התארכות תוחלת החיים שעודכנו ביולי. כתוצאה מכך, התשואה הממוצעת על ההון בחמש השנים האחרונות היתה גבוהה - 12%, לעומת ממוצע 8% של המתחרות המקומיות.

הזכייה במכרז הביטוח הסיעודי של קופת החולים מכבי הגדילה משמעותית את היקף הפרמיות של הפניקס בתחום ביטוחי הבריאות. סך הפרמיות השנתי ברוטו המיוחס לחוזה הוא כ-800 מיליון שקל, במעלות כותבים: "להערכתנו, הרווחיות הצפויה ממנו נמוכה יחסית. בנוסף, נוכח שיעורי החדירה הנמוכים בהשוואה לענפי הביטוח האחרים, אנו מעריכים כי בתחום זה תמשיך הפניקס ביטוח להציג שיעורי צמיחה גבוהים של 7% לשנה ותתמקד בצמיחת פעילות ביטוחי הפרט הרווחיים".

במעלות מציינים כי אם תהיה התחזקות נוספת בהערכת ההון של החברה, שתלווה בקביעת מדיניות דיווידנד ברורה לצד מדיניות ההון שקבעה, בשנה-שנה וחצי הקרובות הדירוג של החברה עשוי לעלות שוב. ואולם בחברה מציינים כי אם יימשך החוסר בהירות לגבי מדיניות הדיווידנד או אם יחולק דיווידנד משמעותי, הם ישקלו הורדת דירוג.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker