ניסו להטעות את רשות ניירות ערך - וקיבלו קנס של 650 אלף שקל

הקנס הוטל על קבוצת MHR1 ובעליה - צח יצחק חרמון ויגיל מנוביץ' - במסגרת הסדר אכיפה מינהלית ■ ועדת האכיפה התייחסה בחומרה לכך שההפרות חוזרות ונשנות, ונעשו במשך שנים ובמספר רב של פרויקטים

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

ביום חמישי אושר הסדר אכיפה מינהלי בין רשות ניירות ערך וקבוצת MHR1, העוסקת במיזמי נדל"ן בגרמניה. במסגרת ההסדר, הוטל על הקבוצה עיצום כספי בגובה 350 אלף שקל. עיצום כספי נוסף בגובה 150 אלף שקל הוטל על כל אחד מהבעלים של הקבוצה, צח יצחק חרמון ויגיל מנוביץ', המשמשים בה גם מנכ"לים משותפים ודירקטורים.

חוק ניירות ערך אוסר על הצעה או מכירה של ניירות ערך לציבור (קבוצה של יותר מ-35 משקיעים) ללא פרסום תשקיף שאושר על ידי רשות ניירות ערך. במסגרת ההסדר, הודו הקבוצה ובעליה בשלוש עבירות של הצעה ומכירה לציבור של ניירות ערך שלא על פי תשקיף ובהטעיית הרשות, בכך שציינו שחדלו מהפעילות ולא עשו זאת.

ב-2017-2016 הציעה קבוצת MHR1 לציבור להשקיע בניירות ערך באמצעות פרסומות באינטרנט ובעיתונות הכלכלית, שבהן נכללו הבטחות לגבי התשואה הצפויה מההשקעה - בגובה של 10% - עם תיאור מיקום הנכס ופרטים נוספים. אנשי מכירות מטעם החברה נהגו לבצע שיחות שיווקיות ללקוחות פוטנציאלים בנוסח שהוכתב מראש על ידי המנכ"לים המשותפים, ובהן הציעו לרכוש נכסים בגרמניה תמורת השקעה מינימלית של 250 אלף שקל.

בנוסף, צברה הקבוצה מאגר פונים בעקבות הפרסומים, שמנה במועד הבירור המינהלי של הרשות כ-6,000 שמות. עם כל פרויקט חדש, שלחה החברה לרשימה זו הצעה להשקיע בפרויקט יחד עם התשואה הצפויה. את פעילותה בנדל"ן ביצעה הקבוצה באמצעות שותפויות ייעודיות, שאותן היא מיקמה בגרמניה לצורך רכישת נדל"ן ובשתיים מהשותפויות מכרה החברה ניירות ערך ליותר מ-35 משקיעים ב-12 חודשים רצופים. בנוסף, ביצעו המשיבים הפרה של הטעיית רשות בכך שבשלושה מכתבים ששלחה הקבוצה היא התחייבה לחדול מהפעילות האסורה ולהסיר את הפרסומים, אך לא עמדה בהתחייבות זו.

ועדת האכיפה המינהלית, בראשות השופטת בדימוס ברכה אופיר-תום, וחברי הוועדה עו"ד טל אבן זהב עו"ד שלי אודוין – אהרוני, אישרה את ההסדר. הוועדה הדגישה את החשיבות של התשקיף ככלי לגילוי נאות ואת חומרת ההפרה שבהטעיית הרשות. הוועדה התייחסה בחומרה לכך שמדובר בהפרות חוזרות ונשנות, שנעשו במשך כמה שנים ובמספר רב של פרויקטים.

אל מול חומרת ההפרה הביאה הוועדה בחשבון שיקולים נוספים, ובראשם העובדה כי המשיבים הודו באופן מלא, נטלו אחריות לכל המחדלים ושיתפו פעולה באופן מלא עם הרשות. התיק טופל ברשות ניירות ערך על ידי עוה"ד עופרה רובינפלד-הוך וורד סלומון ממחלקת האכיפה המינהלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker