האקזיט שעשה מהפך בצמרת התשואות של קרנות ההשתלמות וקופות הגמל

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות הניבו תשואה נאה בספמטבר — 1.25% בממוצע ■ לפי הערכות ראשוניות, המובילות הן הפניקס, שנהנתה ממכירת חברת הנדל"ן איי.די.או ב–2.8 מיליארד שקל לאדלר הגרמנית, וילין לפידות ■ בתחתית הטבלה התמקמה חברת הביטוח הראל

ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין הפניקסצילום: דן קינן
ג'ניה וולינסקי

המובילים בתשואות של קרנות ההשתלמות וקופות הגמל בספטמבר היו הפניקס וילין לפידות, בעוד אלטשולר שחם, המככב לרוב בראש הטבלה, הגיע למקום השלישי — כך עולה מהערכות ראשוניות. בשל החגים, משרד האוצר דחה את המועד הרשמי של פרסום התשואות.

ספטמבר הניב תשואות נאות, והתשואה הממוצעת של קרנות ההשתלמות וקופות הגמל במסלול הכללי היתה 1.25%. בספטמבר נרשמו עליות בשוקי המניות, בעיקר באירופה, בשווקים המתעוררים וביפן. גם בבורסת תל אביב נרשמו עליות נאות של 3.5%. עליות נרשמו גם בשוקי האג"ח הקונצרניות וגם באג"ח הממשלתיו — אך הן היו מתונות לעומת אוגוסט.

דב ילין ויאיר לפידותצילום: אייל טואג

לפי ההערכות, הפניקס התמקמה בראש טבלת התשואות בספטמבר עם תשואה של 1.55%. ביום חמישי האחרון פורסם כי מנהל ההשקעות הראשי של החברה, רועי יקיר, פורש מתפקידו לטובת תפקיד המשנה למנכ"ל בשיכון ובינוי. התשואה של ילין לפידות, שהתמקם במקום השני החודש, היתה 1.45%. אלטשולר שחם השיג תשואה של 1.3%, בדומה לפסגות ומנורה מבטחים, שהיתה בתחתית הטבלה באוגוסט.

מה שסייע לגופים שהניבו תשואות גבוהות יותר בספטמבר היה חשיפה גדולה יותר לשווקים האירופיים, המתפתחים והשוק היפני. זאת, יחד עם גידור החשיפה למט"ח, לאור התחזקות השקל גם בספטמבר. גם מי שהיה מוטה לשוק המקומי על פני השוק האמריקאי זכה לתשואה עודפת.

הגופים שחשיפתם למגזר הנדל"ן היתה גבוהה יחסית נהנו מתשואות גבוהות. מנגד, גם חשיפת חסר למגזר הנפט והגז תרמה לביצועים. זאת, לאחר שמגזר הנפט והגז ירד בספטמבר ב–7%.

הסיבה המרכזית לתשואה הגבוהה של הפניקס בספטמבר היתה מכירתה של חברת איי.די.או לחברת אדלר הגרמנית ב–2.8 מיליארד שקל — מחיר הגבוה ב–83% מזה שבו נסחרה המניה. להפניקס היתה אחזקה משמעותית באיי.די.או.

מגדל אחרונה בטווח של שלוש שנים

בראייה שנתית, אין שינוי במיקום של הגופים המובילים בתשואות. אלטשולר שחם נשאר במקום הראשון עם תשואה של 11.76%. אחריו ממוקם אנליסט עם תשואה של 9.71%, ובמקום השלישי נמצא ילין לפידות עם תשואה של 9.09%. בתחתית הטבלה נמצאות חברות הביטוח מגדל והראל, עם תשואות של 8.04% ו–7.95% בהתאמה.

גם בטווח של שלוש שנים, אלטשולר שחם מוביל בתשואות עם תשואה של 23.82%. הפניקס נמצאת במקום השני עם תשואה של 18.25%. במקום השלישי נמצא אנליסט עם תשואה של 18.13%. בתחתית הרשימה בטווח של שלוש השנים האחרונות נמצאת מגדל עם תשואה של 16.11% בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker