משפחת סאקלר, בעליה של פרדו, משכה ממנה רווחים ב-12 מיליארד דולר

הגילוי, שנחשף במסמכים שהוגשו לבית משפט, עלול לחזק את ההתנגדות להצעה של משפחת סאקלר להגיע להסדר חוב של 12-10 מיליארד דולר, אליו עשויות להצטרף יצרניות אופיואידים אחרות כמו טבע

יורם גביזון
שריל ג'ואייר ממסצ'וסטס עומדת מעל קברה של בנה קורי מריל, שמת ממנת יתר של אופיואידים במרשם
שריל ג'ואייר ממסצ'וסטס עומדת מעל קברה של בנה קורי מריל, שמת ממנת יתר של אופיואידים במרשםצילום: Steven Senne/אי־פי

משפחת סאקלר, בעליה של חברת פרדו (Purdue) יצרנית משכך הכאבים הנרקוטי Oxycontin, משכה מהחברה רווחים של 13-12 מיליארד דולר. כך עולה מדיווח של וול סטריט ג'ורנל המבוסס על מסמכים שהוגשו בסוף השבוע לבית המשפט שבו נדונה בקשתה של פרדו לכינוס נכסים.

על פי הערכות קודמות, סכום הדיווידנדים שחולק למשפחת סאקלר היה נמוך משמעותית, והגילוי החדש עלול לחזק את ההתנגדות להסדר החוב שהתגבש בין משפחת סאקלר, פרדו, ותובעים מעשרות מדינות, מחוזות וערים. על פי מתווה ההסדר, חברת פרדו תפורק ומשפחת סאקלר תתרום 3 מיליארד דולר במזומן, בעיקר מהתמורה ממכירת חברת Mundipharma, שהיא חברה בת של פרדו.

כחלק מההסדר תוקם נאמנות שאליה יועברו הרווחים מפעילותה של פרדו בייצור משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים) וכן התמורה ממכירת תרופות שנמצאות בצנרת הפיתוח של פרדו. הסכום הכולל של ההסדר הוערך ב-10 עד 12 מיליארד דולר. ההצעה זכתה לתמיכתן של עשרות מדינות בארה"ב שתבעו את פרדו, אך חלק מהמדינות כמו ניו יורק ומסצ'וסטס, התנגדו לה נחרצות, בטענה שהתרומה של משפחת סאקלר להסדר נמוכה מדי. עמדה זו, שנתמכת על ידי הגילוי החדש בדבר היקף הרווחים ממכירת אופיואידים שהועבר לבעליה של פרדו, צפויה להכביד על השלמת ההסדר.

מגפת האופיואידים גרמה למותם ממנות יתר כתוצאה מהתמכרות של 400 אלף אמריקאים בין השנים 1996 ל-2017 והביאה לגל של תביעות נגד יצרניות האופיואידים ובהן חברות כמו פרדו, ג'ונסון אנד ג'ונסון, טבע, אנדו ואלרגן, כמו גם נגד חברות ההפצה הגדולות בארה"ב ובהן מק'קסן ואמריסורסברגן. 2,350 תביעות שהוגשו נגד היצרניות והמפיצות של אופיואידים אוחדו לתיק אחד שיידון החל ב-21 באוקטובר בבית משפט בקליבלנד, אוהיו. השופט דן פולסטר לוחץ מזה תקופה ממושכת על הצדדים להגיע לפשרה כדי למנוע בזבוז זמן ממושך שיעכב את הטיפול במגפה.

הסדר חוב של פרדו, כולל הסרת התביעות נגד משפחת סאקלר, עשוי היה להיות עוגן להסדר כולל של התביעות - אם הנתבעות האחרות כמו ג'ונסון אנד ג'ונסון טבע ואחרות היו מצטרפות אליו ותורמות לקופת הנאמנות שתוקם מהכספים שתתרום משפחת סאקלר ומרווחיה העתידיים של פרדו. זאת כדי לסייע בטיפול הרפואי, ולספוג את העלויות הכבדות שגרמה מגפת האופיואידים לשירותי הרווחה, הבריאות ואכיפת החוק בארה"ב.

קאת'י (משמאל) ואיליין סאקלר
קאת'י (משמאל) ואיליין סאקלרצילום: NYT

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker