ההשקעה ירדה לטמיון: פרויקט נוסף של הגשמה לא יחזיר כסף למשקיעים

משקיעי קרן הגשמה בפרויקט בקולורדו קיבלו הודעה כי בעקבות כינוס נכסים, רובו המכריע של סכום ההשקעה בפרויקט נמחק ■ הגשמה: "לצערנו, הסכום שייוותר לחלוקה נמוך - ולא יספיק להחזר מרבית ההשקעה"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חנן שמש, שותף מייסד בהגשמה
חנן שמש, שותף מייסד בהגשמהצילום: עופר וקנין

בתחילת ספטמבר עוכבו לחקירה על ידי רשות ניירות ערך שניים ממנהליה הבכירים של קרן הגשמה: היו"ר והשותף חנן שמש, והמנכ"ל רון ברקוביץ'. השניים עוכבו בחשד כי לא הגישו דו"ח מיידי בזמן, וכן כי כללו פרטים מטעים בדיווחים מיידיים ובדו"חות תקופתיים. בנוסף, נאסר עליהם ליצור קשר עם משרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן. עיקר החקירה נסבה סביב קשרי הקרן עם היזם גרי דרגול, בעל חברה בשם GDA המתמחה ברכישה, ניהול, השבחה ומכירה של נדל"ן מסחרי מניב.

בסוף השבוע שעבר קיבלו משקיעי קרן הגשמה בפרויקט האפי קניון (Happy Canyon) בדנוור קולורדו - פרויקט נוסף של הגשמה יחד עם דרגול - הודעה כי בעקבות כינוס הנכסים לדרגול בשל החקירה הפלילית נגדו ולמרות מאמצי החברה - רובו המכריע של סכום ההשקעה בפרויקט ירד לטמיון. כלומר, הכסף של המשקיעים בפרויקט זה נמחק.

בדיווח למשקיעים ציינו בהגשמה כי "הנכס נרכש בפברואר 2017 יחד עם דרגול. החל ממועד רכישת הנכס פעל היזם (דרגול) לאיתור שוכרים פוטנציאלים ולגיבוש תוכנית אדריכלית. במהלך התקופה שמאז רכישת הנכס נחתמו מראש חוזי שכירות לגבי 80% משטח הנכס. במהלך החודשים הראשונים של 2018 התקבלו היתרי הריסה והיתר עבודות חשמל וצנרת".

בעקבות הסתבכותו של דרגול, מונה לנכס מנהל מיוחד. בהגשמה ציינו עוד כי "עקב עצירת התקדמות העבודות בשל מינוי של מנהל מיוחד, נוצר עיכוב משמעותי בצפי במסירת השטחים לשוכרים. כמו כן, בעקבות עצירת העבודות הטילו אדריכל הפרויקט והקבלן המבצע שעבודים נגד הנכס בגין חובות שנצברו כלפיהם". בהגשמה מוסיפים כי "כתוצאה מהאמור לעיל ומהעובדה שלא ניתן היה לעמוד בתשלומי הריבית לגורם המממן, ההלוואה היתה בהפרה והגורם המממן עמד לעקל את הנכס".

לבסוף, מגיע הפאנץ': "לצערנו, הסכום אשר ייוותר לחלוקה ככל שיהיה הינו נמוך ולא יספיק להחזר רובו של סכום השקעת המשקיעים בפרויקט".

דנוור, קולורדו
דנוור, קולורדוצילום: David Zalubowski/אי־פי

קרן הגשמה היא חברה פרטית המחזיקה בחברת הגשמה ניהול השקעות ועיקר עיסוקה בגיוס כספים עבור השקעות נדל"ן בארץ ובחו"ל. נכון לספטמבר 2018, הקרן גייסה 2.8 מיליארד שקל מכ-6,000 משקיעים. רק בשנתיים האחרונות הותנו הגיוסים שלה בפרסום תשקיף. קודם לכן, בוצעו הגיוסים באופן פרטי ולא מפוקח על ידי רשות ניירות ערך. בנוסף, להון שהחברה גייסה היא גם לוקחת הלוואות מבנקים בהיקפים גבוהים כדי לבצע את השקעותיה בנדל"ן, כך שסך השקעותיה מסתכם בכ-13.5 מיליארד שקל.

מהגשמה נמסר בתגובה: "יש לציין כי יזם הפרויקט עמד בראש חברת נדל"ן ותיקה, אשר פעלה בארה"ב בכ-20 מדינות, רכשה יותר מ-150 נכסים, וצברה לעצמה מוניטין בשוק הנדל"ן האמריקאי כולו. הגשמה פעלה בפרויקט המדובר ללא לאות מול כל הגורמים המעורבים, במטרה לוודא כי כלל זכויות שותפות המשקיעים נשמרות ומבוצעות על פי תנאי ההסכמים. הודות לפעולות מאומצות וממושכות אלה, ותוך השקעת משאבים ניכרים, נמצא יזם חדש, והבשילו התנאים להעברת ניהול הנכס לידיו. החברה ממשיכה לפעול למען מקסום זכויות משקיעיה, והגישה תביעה נגד המנהל המיוחד בגין ההפסדים שנגרמו.

"הגשמה השלימה עד היום אקזיטים ביותר מ-100 פרויקטים, אשר הניבו למשקיעיה ממוצע תשואות גבוה בהשוואה לאפיקי ההשקעה האחרים. עם זאת, על אף מאמציה הרבים והממושכים, החברה אינה חסינה מפני השפעות של גורמים חיצוניים שאינם בשליטתה. הגשמה פועלת בשקיפות, ורואה עצמה מחויבת למשקיעיה, ובהתאם בחרה בקוד האתי שלפיו בפרויקט שבו יש חשש לפגיעה בהון העצמי של משקיע, תוותר החברה על רווחיה בעסקות אחרות שבהן הוא מעורב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker