מגפת משככי הכאבים: טבע עלולה להיות היצרנית היחידה שתתייצב למשפט

ג'ונסון אנד ג'ונסון תשלם 20 מיליון דולר לשני מחוזות באוהיו, ותצטרף בכך לארבע יצרניות אחרות של משככי כאבים נרקוטיים שהתחמקו בדרך זו מחלקו הראשון של המשפט

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אוקסיקונטין
אוקסיקונטיןצילום: Jessica Hill/אי־פי

חברת טבע עלולה להפוך ליצרנית העיקרית היחידה של משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים) שתשב על ספסל הנאשמים בבית המשפט בקליבלנד אוהיו ב-21 באוקטובר.

חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון חתמה על הסכם לפיו תשלם 20 מיליון דולר לשני מחוזות באוהיו - Cuyahoga ו-Summit - כדי להסדיר תביעות שהגישו נגדה בעניין מעורבותה במגפת האופיואידים שהביאה למותם של 400 אלף אמריקאים בין 1996 ל-2017.

ג'ונסון אנד ג'ונסון, שלא תודה באשמה, תהיה פטורה בעקבות ההסכם מהצורך להשיב על חלקה הראשון של התביעה שבמסגרתה יידונו 2,400 תביעות שהוגשו על ידי מדינות, מחוזות, ערים ורשויות מקומיות בארה"ב. יצרניות של משככי כאבים נרקוטיים הואשמו בכך שהמעיטו בסכנות הכרוכות בשימוש באופיואידים, הגזימו בערכן הטיפולי ותרמו בכך למגפת האופיואידים.

ג'ונסון אנד ג'ונסון סירבה עד כה להסדיר תביעות תמורת תשלום כספי, ובסוף אוגוסט 2019 נפסק נגדה סכום של 572 מיליון דולר כפיצוי למדינת אוקלהומה על הנטל הכספי שנגרם למערכות הבריאות, הרווחה ואכיפת החוק כתוצאה מהצורך לטפל בתוצאות הלוואי של מגפת האופיואידים.

קור שולץ, מנכ"ל טבע צילום: עופר וקנין

קודם לג'ונסון אנד ג'ונסון, חתמו על הסכמים עם שני המחוזות באוהיו יצרניות האופיואידים מלינקרודט (שייצרה 38% מהאופיואידים ששווקו בארה"ב ב-2012-2006 ), אנדו ואלרגן. במסגרת ההסדרים הסכימו החברות לשלם 30,10, ו-5 מיליון דולר בהתאמה, ובתמורה שוחררו מהצורך להשיב על חלקה הראשון של התביעה.

בשלב זה של המשפט יתבררו סוגיות מהותיות שיחולו גם על הנתבעים בחלקים המתקדמים יותר של ניהולו. יצרניות האופיואידים מעוניינות לחמוק מהשלב הראשון של המשפט כדי שיוכלו להעריך את ההכרעות בו ולגבש את המדיניות שלהן.

לפי הערכות, יצרניות משככי הכאבים הנרקוטיים בוחנות הסדר כולל של התביעות. זאת כחלק מהסדר כינוס הנכסים של חברת פרדו (Purdue), היצרנית של משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין (Oxycontin) - כך דיווח "וול סטריט ג'ורנל". לפי הדיווח, חמש יצרניות אופיואידים - אנדו, ג'ונסון אנד ג'ונסון, טבע, אלרגן ומלינקרודט - בודקות את האפשרות להסדר כולל של 2,400 התביעות שהוגשו נגדן כחלק מבקשת ההגנה מפני נושים שהגישה פרדו.

על פי המתווה של ההסדר הנבחן על ידי החברות, הן יתרמו כספים לנאמנות שתוקם כחלק מהסדר הנושים של פרדו, בתמורה לפטור מלא מהתביעות שהוגשו נגדן. הדיונים בתוכנית זו נמצאים, על פי "וול סטריט ג'ורנל", בשלבים ראשוניים ועדיין לא גובשו הצעות בנוגע לסכומים שישולמו על ידי החברות לקופת הנאמנות.

לפי הערכות, טבע, שייצרה 35% מהאופיואידים בין 2006 ל-2012, תעדיף להגיע להסדר כולל של התביעות כדי להתחמק מחלקו הראשון של המשפט, אולם ייתכן שאם הניסיון להסדר כולל יתברר כלא מעשי, היא תעדיף להיכנס להסדר עם המחוזות Cuyahoga ו-Summit, כפי שעשו ארבע יצרניות אופיואידים לפניה, וכפי שהיא עצמה עשתה כאשר נתבעה על ידי מדינת אוקלהומה במאי 2019. יומיים לפני התחלת המשפט הסכימה לשלם 85 מיליון דולר מבלי להודות באשמה.

טבע מסרה בתגובה: "החברה ממשיכה להיערך להגן על עצמה בנחישות במשפט, בעוד שאנו ממשיכים להאמין כי בית המשפט איננו המקום הראוי לפתרון משבר זה. אנו מוכנים לעבוד על פתרונות ראויים, ולא נגיב באופן כללי או פרטני לניסיונות להגעה להסדר מקיף על ידי מי מהנתבעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker