5 יצרניות של אופיואידים, כולל טבע, שוקלות להשתלב בהסדר הנושים הענק של פרדו

על פי המתווה הנבחן, יצרניות של משככי כאבים נרקוטיים יתרמו לקופת הכינוס של פרדו בתמורה לשחרור מלא מתביעות ■ היקפו המשוער של ההסדר של פרדו הוא 12-10 מיליארד דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
תושבת פלורידה לצד תמונה של בתה שמתה בגיל 17 בעקבות מנת יתר של משכך כאבים
תושבת פלורידה לצד תמונה של בתה שמתה בגיל 17 בעקבות מנת יתר של משכך כאביםצילום: ניו-יורק טיימס

יצרניות התרופות שמעורבות בפרשת האופיואידים בוחנות הסדר כולל של התביעות כחלק מהסדר כינוס הנכסים של חברת פרדו (Purdue) - היצרנית של משכך הכאבים הנרקוטי Oxycontin - כך מדווח וול סטריט ג'ורנל.

על פי הדיווח 5 יצרניות של אופיואידים - אנדו, ג'ונסון אנד ג'ונסון, טבע, אלרגן ומלינקרודט בודקות את האפשרות להסדר כולל של 2,400 התביעות שהוגשו נגדן כחלק מבקשת ההגנה מפני הנושים שהגישה חברת פרדו.

על פי המתווה של ההסדר הנבחן על ידי החברות המעורבות בייצור משככי הכאבים, הן יתרמו כספים לנאמנות שתוקם כחלק מהסדר הנושים של פרדו - בתמורה לפטור מלא מהתביעות שהוגשו נגדן. הדיונים בתוכנית זו נמצאים על פי וול סטריט ג'ורנל בשלבים ראשוניים ועדיין לא גובשו הצעות בנוגע לסכומים שישולמו על ידי החברות לקופת הנאמנות.

מארזים של התרופה אוקסיקונטיןצילום: Jessica Hill/אי־פי

מתווה ההסדר ידרוש את הסכמתה של משפחת סאקלר, בעליה של חברה פרדו וכן את הסכמתן של רוב משמעותי מבין 48 המדינות, המחוזות והערים שהגישו תביעות נגד יצרניות התרופות בטענה שמדיניות השיווק שלהן גרמה למגפת האופיואידים. מגפה זו הביאה למותם של 400 אלף אמריקאים בין השנים 1996 ל-2017.

גם השופט שדן בבקשה של פרדו להסדר נושים יידרש לקבוע שיש בסמכותו לכלול  חברות אחרות בהסדר של פרדו, שהיקפו המשוער 12-10 מיליארד דולר, על אף שהן לא הגישו בקשה לכינוס נכסים. דן פולסטר, השופט שאמור לדון בתיק המאוחד של 2,300 תביעות בבית משפט בקליבלנד, אוהיו, בעוד 3 שבועות, לוחץ על המעורבים בתביעה להגיע להסדר במקום לבזבז זמן בהתדיינות משפטית ממושכת.

מבנה ההסדר הכולל הנבחן נדיר אך יש לו תקדים: כאשר יצרניות רכב שנתבעו לצידה של חברת טקטה (Takata) על פגמים בכריות אוויר, הן קיבלו אופציה לתרום כסף לקופת הנושים של טקטה ולהסדיר בכך את התביעה נגדן - ואולם רק חברת הונדה הצטרפה להסדר. תוכנית דומה שיחררה ב-2014 גם את חברת וול מארט כחלק מהסדר בסכום של 162 מיליון דולר. ההסדר סיים תביעה שהוגשה נגד חברת Blitz, שייצרה מיכלי דלק מסוכנים מפלסטיק, ששווקו על ידי וול מארט, והגיעה בעקבות התביעה לכינוס נכסים.

מטבע נמסר: "החברה ממשיכה בהיערכות להתגונן על עצמה בנחישות במשפט. בעוד שאנו ממשיכים להאמין כי בית המשפט איננו המקום הראוי לפתרון משבר זה, ואנו מוכנים לעבוד על פתרונות ראויים, אנו לא נגיב באופן כללי או פרטני לנסיונות להגעה להסדר מקיף על ידי מי מהנתבעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker