הרעב לתשואה הביא את המוסדיים להזרים ביקוש כפול להנפקת האג"ח של כלל ביטוח

כלל ביטוח רצתה לגייס אג"ח בהיקף של 500 מיליון שקל, והגיעה לביקושים של מיליארד שקל ■ בעקבות הביקושים הגבוהים, נקבע שיעור הריבית על האג"ח ל-2.6% לתשע שנים

אסא ששון
יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח
יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוחצילום: דן קינן

חברת הביטוח כלל ביטוח צריכה השלמות הון כדי לעמוד בדרישות ההון של סולבנסי 2. לפיכך, החברה יצאה בגיוס חוב, כאשר יעד הגיוס שנקבע היה 500 מיליון שקל.

אתמול (ב') נסגר המכרז הן לציבור והן למוסדיים, והתברר כי הביקושים לאג"ח של החברה מסתכמים במיליארד שקל. בשלב המוסדי, הגיעו הביקושים ל-904 מיליון שקל. בעקבות הביקושים הגבוהים, נקבע שיעור הריבית על האג"ח ל-2.64% לתשע שנים. זאת, בזמן שהאג"ח הממשלתיות המקבילות נסחרות בתשואה של 0.9%.

החברה ניצלה את ההזדמנות כדי להגדיל את גיוס ההון, וגייסה 830 מיליון שקל. גיוס זה מצטרף לחוב של 3.2 מיליארד שקל, שכבר יש לחברה באג"ח.

כלל ביטוח סיכמה את הרבעון השני של 2019 עם הפסד כולל של 17 מיליון שקל, שנבע מהפרשות נטו של 270 מיליון שקל בגין הירידה בריבית חסרת הסיכון; שינוי הנחות התמותה; ולאחר הקטנת התחייבויותיה בגין המלצות ועדת וינוגרד.

הכנסות החברה מפרמיות שהורווחו ברוטו, דמי הגמולים שנתקבלו מעסקי הפנסיה והגמל והתקבולים בגין חוזי השקעה הסתכמו ברבעון השני של 2019 ב-4.6 מיליארד שקל, לעומת 4.4 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד - גידול של  4%.

דמי הגמולים במגזר הגמל ותקבולים בגין חוזי השקעה עלו בתקופת הדו"ח ב-28% ו-64%, בהתאמה, לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, כחלק מחזרתה של החברה לתחום הפיננסים והגברת פעילותה בענף.

הפרמיות בביטוח חיים עלו בתקופת הדו"ח ב-7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. דמי גמולים במגזר הפנסיה עלו ברבעון השני ב-5% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בנטרול הפרמיות שהתקבלו אשתקד בעסקת מכבי לביטוח סיעודי קבוצתי, הכנסות החברה מפרמיות שהורווחו ברוטו, דמי הגמולים שנתקבלו מעסקי פנסיה וגמל ותקבולים בגין חוזי השקעה צמחו במחצית הראשונה של 2019 ב-8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. 

הכנסות החברה מדמי ניהול משתנים במחצית הראשונה של 2019 היו 206 מיליון שקל, לעומת 15 מיליון שקל בלבד בתקופה המקבילה ב-2018. התשואה להון במחצית הראשונה של 2019 היתה 7.8%.

ערן צ'רנינסקי, המשנה למנכ"ל ומנהל החטיבה הפיננסית בכלל, ציין: "הצלחת ההנפקה, הריבית הנמוכה שהושגה וביקושי היתר מעידים על האמון הגבוה שרוחש שוק ההון לכלל ביטוח ופיננסים. החברה ממשיכה במלוא העוצמה בהוצאה לפועל של תוכניות העבודה שלה, כחברה מובילה בענף בישראל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker