110 מיליון שקל: יינות ביתן מוכרת לפרשמרקט 7 סניפים בגוש דן

הסניפים הנמכרים במיקומים מובחרים בעיקר בתל אביב, והניבו מכירות של 240 מיליון שקל ב-12 החודשים האחרונים ■ הלחץ הפיננסי מאפיין את יינות ביתן מאז שזכתה ביולי 2016 במכרז לרכישת מגה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחום ביתן, לשעבר בעל השליטה ביינות ביתןצילום: פבל טולצ'ינסקי

נחום ביתן, בעל השליטה ברשת הסופרמרקטים יינות ביתן, נאלץ לממש נכסים במיקומים מובחרים באזור תל אביב כדי להקטין את הלחץ הפיננסי על החברה.

יינות ביתן מכרה לחברת פרשמרקט שבשליטת יוסף ושלמה אמיר (37.5% לכל אחד) שבעה סופרמרקטים שממוקמים באזור תל אביב ובערים הסמוכות, בשטח מכירה כולל של 7,000 מ"ר - תמורת 110 מיליון שקל.

הסניפים שכוללים את מרום נווה ברמת גן, מיקדו תל ברוך צפון, דיזינגוף סנטר, מגדלי תל אביב, בבלי, כורזין בגבעתיים וסניף רבין בחולון, הניבו מכירות של 240 מיליון שקל ב-12 החודשים שהסתיימו בסוף אוגוסט 2019. כלומר, רמת מכירות גבוהה יחסית של 8,517 שקל למ"ר לרבעון. רכישת סניפים אלה תואמת את האסטרטגיה של חברת פרשמרקט להרחיב את פעילותה באזור תל אביב וגוש דן.

חברת יינות ביתן זקוקה להזרמת כספים כדי להבטיח את יכולתה להצטייד במלאי לקראת חגי תשרי. הרשת שכוללת 188 סופרמרקטים במותגים יינות ביתן, מגה בעיר ושוק מהדרין, ומייצרת מחזור מכירות שנתי של 5.5 מיליארד שקל, סובלת בשבועות האחרונים מירידה דו-ספרתית במכירות בסניפי יינות ביתן, וירידה קלה יחסית במכירות בסניפי מגה בעיר.

הירידה במכירות גורמת להתכווצות של תזרים המזומנים ומקשה עוד יותר לחברה לממן את ההון החוזר הדרוש לה להתמודד בתחרות העזה בשוק קמעונאות המזון, ובתוך כך לפרוע במועד את התחייבויותיה לנאמני מגה. הירידה במכירות ובתזרים המזומנים גרמה לחברות ביטוח האשראי כמו בסס"ח וכלל ביטוח אשראי להקטין את האשראי שהיא מבטחת עבור ספקי הרשת בגין הסחורה שהם מוכרים ליינות ביתן.

הלחץ הפיננסי מאפיין את יינות ביתן מאז זכתה ביולי 2016 במכרז לרכישת מגה, שערכו נאמני הרשת שקרסה לאחר שהתחייבה לשלם 495 מיליון שקל עד 2021. יתרת החוב שרשת יינות ביתן חייבת לנאמני מגה עד 2021 היא 150 מיליון שקל. יינות ביתן התחייבה גם להסכם עבודה קיבוצי, שהבטיח לעובדי החברה תנאים טובים מאלה שניתנים לעובדי רשתות מתחרות.

פירעון החוב לנאמני מגה יאפשר ליינות ביתן לשעבד את מניותיה כדי לקבל אשראי בנקאי חדש, שיאפשר לה לממן את ההון החוזר והשקעות בשיפוץ סניפים. החוב לנאמני מגה אינו היחיד של יינות ביתן, שמימנה את התרחבותה ב-13 השנים האחרונות באשראי בנקאי, כולל רכישת 4 סניפים של היפר רמה תמורת 250 מיליון שקל ב-2006, רכישת 3 סניפים של רשת יד יצחק ב-2007 תמורת 121 מיליון שקל ורכישת חברת כמעט חינם שכללה 35 סניפים תמורת 350 מיליון שקל ב-2012.

נחום ביתן דחה עד כה את ההצעות לרכישת סניפים ובעיקר את ההצעות שקיבל להכניס שותפים אסטרטגיים או למכור את השליטה בחברה, למשל לחברת פז.

מקבוצת יינות ביתן נמסר כי היא "פועלת על פי תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח שתתמוך בהמשך פיתוחה וצמיחתה, תוך השקעה בטכנולוגיה, הון אנושי, פיתוח תשתיות וסניפים ובניית מנועי צמיחה נוספים. מכירת הסניפים היא מהלך משמעותי נוסף שמחזק את הקבוצה ויאפשר לה להמשיך ולממש את יעדיה ותוכניותיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker