קיצוץ דרמטי בחברת סלקום: עד 1,000 עובדים יפוטרו

מדובר בשליש מעובדי החברה ■ סלקום תנסה לגייס הון בקרוב ככל הנראה באמצעות הנפקת זכויות ■ מצבה הוא הגרוע בענף התקשורת מבחינת החוב שלה שעומד על 3.4 מיליארד שקל מול מזומן של 1.3 מיליארד שקל

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר שטרן
ניר שטרן, מנכ"ל סלקוםצילום: עופר וקנין

סלקום צפויה לצאת בתוכנית התייעלות דרמטית שתכלול פיטורים של עד כ-1,000 עובדים. המשמעות היא שהחברה תפטר כשליש מעובדיה. מצבת כוח האדם של החברה כיום היא כ-3,100 עובדים. תוכנית ההתייעלות נידונה באחרונה בדירקטוריון החברה האם דסק"ש.

בנוסף, החברה תנסה לגייס הון בקרוב ככל הנראה באמצעות הנפקת זכויות. בעלי השליטה בחברה, קבוצת אי.די.בי שבשליטת אדוארדו אלשטיין, ייאלצו להזרים מחצית מסכום הגיוס אם ירצו לשמור על אחזקותיהם. דסק"ש מחקה ברבעון השני של 2019 כחצי מיליארד שקל לאור הירידה בערך המוניטין של סלקום

מצבה הוא הגרוע בענף התקשורת מבחינת החוב שלה: לסלקום יש כיום חוב של 3.4 מיליארד שקל מול מזומן של 1.3 מיליארד שקל. באחרונה הורידה מעלות S&P את דירוג סלקום ל-A עם אופק שלילי לאור התגברות התחרות בענף.

סלקום יוצאת למהלך הקיצוצים הדרמטי לאור ההידרדרות בענף התקשורת וההפסדים הגבוהים של החברה. רק במאי הגיעה סלקום להסכם קיבוצי עם העובדים, שבמסגרתו סוכם כי לא יפוטרו עובדים אלא יבוטלו העלאות השכר ויופחת תקציב הרווחה של  העובדים. כעת נאלצת סלקום לצאת למהלך אגרסיבי של קיצוצים בחברה.

סלקום סובלת בשנים האחרונות מהידרדרות חמורה בהכנסות וברווחיות לאור התגברות התחרות בענף התקשורת.

אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

במקביל, גם חברת פרטנר נמצאת במשבר בכל הקשור למבנה הבעלות, וזאת לאחר שהחברה הודיעה היום (שני) כי בעלי השליטה בה, חיים סבן, לא הצליח להגיע להבנות עם חברת האצ'יסון בנוגע להלוואה של 1.1 מיליארד שקל שהוא מחויב להחזיר לה. החברה דיווחה כי אין סיכוי סביר שהצדדים יגיעו להסכם והמשמעות המעשית היא שסבן מוותר על אחזקותיו בפרטנר המשועבדות להאצ'יסון.

כך או כך, הסיכוי שהרגולטור - רשות התחרות ומשרד התקשורת - יאשרו מיזוג בין שתי קבוצות תקשורת נראה בשלב זה נמוך מאוד. מיזוג כזה יפחית מתחרה במספר גדול של קטגורויות בשוק - טלוויזיה, אינטרנט, טלפוניה וסלולר. עם זאת, ברשות התחרות אמרו היום ל-TheMarker כי טרם בחנו את הנושא ולא יביעו את עמדתם לפני שיבדקו את השוק.

סלקום רשמה ברבעון השני של 2019 הפסד נקי של 35 מיליון שקל, וזאת בהמשך להפסד נקי של 16 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה. הכנסות החברה המשיכו להתכווץ ברבעונים האחרונים והגיעו ל-920 מיליון שקל ברבעון השני של 2019.

מסלקום נמסר: "סלקום היא חברה ציבורית וככל שיהיה מה לדווח - נדווח לבורסה". 

בעקבות הפרסומים על הפיטורים המתוכננים, הפיצה מיה יניב, יו״ר ועד סלקום לעובדי החברה הודעת הבהרה דחופה: "מבדיקה שלנו מול הנהלת החברה עולה כי הפרסומים בתקשורת מהשעות האחרונות אינם נכונים.

חשוב לנו להבהיר שאין כל כוונה שידועה לוועד העובדים על התייעלות בכלל, או התייעלות במתווה שפורסם, והנהלת החברה לא פנתה אלינו בהקשר הזה.

כחלק מזה נדגיש כי נכון לנקודת הזמן הזו, לא מתנהלים כל מגעים מול ועד העובדים בנושא התייעלות בעובדים או בנושאים דומים".

בהמשך ציינה יניב: "נבהיר כבר עכשיו כי כל פנייה אלינו להתייעלות תיענה בהתנגדות קשה, מהקשות ביותר שידעה החברה.

ערב השנה החדשה אני קוראת למנכ"ל החברה ניר שטרן להבהיר מייד בהודעה חד משמעית, כי הפרסום נעשה שלא על דעת החברה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker