חיים סבן יוותר על פרטנר? "אין סיכוי שהוא והאצ'יסון יגיעו להסכמות"

באיחור של יומיים, פרטנר מודה כי אין כמעט סיכוי לפתרון משבר השליטה בחברה. כעת נותר לראות האם האצ'יסון שכבר עשור תקועה עם מניות השליטה בפרטנר ללא יכולת מכירה - תידרש למכור אותן בבורסה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בעל השליטה בפרטנר חיים סבן
בעל השליטה בפרטנר חיים סבןצילום: עופר וקנין

יומיים לאחר שדווח כי חיים סבן עומד להחזיר את מניות השליטה בפרטנר למלווים -  חברת האצ'יסון ההונג קונגית לה הוא חייב 1.1 מיליארד שקל – פרטנר מודה כי "אין כל סבירות שהצדדים יגיעו לידי הסכמות ביניהם".

בדיווח למשקיעים הסבירה החברה שבהמשך לדיווחים הקודמים על המשא ומתן שנפתח בין בעל השליטה למלווים נכון לשעה זו אין כל סבירות שהצדדים יגיעו לידי הסכמות. בעולם שבו "מנת פלאפל עולה יותר ממנוי סלולרי חודשי" (כפי שאמר באחרונה בכיר בשוק), נראה שסבן החליט כי עדיף לו לקבע הפסד של 175 מיליון דולר על פרטנר מאשר להמשיך להחזיק בחברה.

עד 2009 נשלטה פרטנר בידי חברת האצ'יסון הסינית. באותה עת אילן בן דב רכש אותה באמצעות סקיילקס, שבה שלט באותה תקופה. מכיוון שבידיו לא היו מספיק אמצעים לממן את העסקה, הוא לקח הלוואת מוכר ענקית בהיקף של מיליארד שקל מחברה שבבעלות האצ'יסון. קריסתה של סקיילקס הובילה לכך שבן דב איבד את השליטה בפרטנר.

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר
איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנרצילום: עופר וקנין

את השליטה בחברה רכש סבן, שלקח על עצמו התחייבות לפרוע את יתרת הלוואת המוכר שאותה נתנה האצ'יסון לבן דב. החוב מסתכם כיום ב-1.1 מיליארד שקל, בעוד שווי מניות פרטנר המשועבדות להבטחת החוב הוא כ-750 מיליון שקל. 

כעת נותר לראות האם האצ'יסון, שתקועה עם מכירת פרטנר כבר מעל 10 שנים, תידרש לפזר את מניות השליטה (30%) בבורסה או שתצליח לקבל בחזרה אישור משרד התקשורת לשלוט בחברה.

"תמריץ כלכלי שלא לפרוע את החוב"

"הפער בין גובה החוב לבין שווי מניות פרטנר שברשותו עלול להוות לחיים סבן תמריץ כלכלי שלא לפרוע את החוב, ובכך לוותר על בעלותו במניות המשועבדות", כך כתב השופט חגי ברנר מבית המשפט המחוזי בתל אביב בהחלטתו בשבוע שעבר בתיק המריבה בין המחזיקים באג"ח י' של סקיילקס לבין המחזיקים באג"ח י"ג של החברה.

עו"ד עדי פיגל, שמונה לכונס של הנכסים ששועבדו בידי סקיילקס לטובת מחזיקי איגרות החוב מסדרה י' — שלהם חייבת החברה 22 מיליון שקל — הגיע למסקנה שהסיכוי לקבל דיווידנד מותנה מהחברה ואת סכום החוב הוא נמוך.

לכן, להערכתו, היה עדיף למחזיקי האג"ח לוותר על הדיווידנד והחוב בהסכם פשרה עם סבן, בתמורה לכך שהוא ישלם לקופת הכונס 1.75 מיליון דולר. פיגל פנה לבית המשפט כדי שיאפשר לו להחליף את השעבוד על הדיווידנד המותנה בתמורה לתשלום של 1.75 מיליון דולר.

על אף שמחזיקי איגרות החוב מסדרה י"ג ניסו לעצור את העסקה, בית המשפט לא השתכנע. ברנר החליט לאפשר לבעלי אג"ח י' לממש את השעבוד, ובתמורה הם יוותרו כל תביעה בנוגע לשעבוד שניתן להם.

בין היתר בעקבות החלטת בית המשפט, בשוק ההון מעריכים שעלה הסיכוי שסבן יוותר סופית על השליטה בפרטנר. סבן לא עמד בשני המועדים האחרונים של תשלומי הריבית להאצ'יסון — והוא אמור לפרוע בינואר 2020 את קרן החוב. 

בית המשפט ציין בהחלטתו כי בסביבה התחרותית שבה פועלת פרטנר צריך לקרות נס כדי שהיא תחלק אחרי שבע שנים דיווידנד, וגם אם זה יקרה האצ'יסון מיד תודיע על אירוע הפרה. בית המשפט הסביר לבעלי החוב מסדרה י"ג, כי ההערכה שלהם שהזכות המובטחת שווה 115 מיליון שקל, או 74 מיליון שקל במקרה הגרוע, לטענתם, אינה ריאלית.

השופט היה ער לפער בין גובה החוב לשווי המניות שברשות סבן, והגיע למסקנה שמצב זה עשוי לתמרץ אותו לא לפרוע את החוב — ובכך לוותר על בעלותו במניות המשועבדות — מה שכמובן יוביל לאובדן הזכות לקבלת הדיווידנד המיוחד. השופט הזכיר לצדדים שסבן מפגר באופן שיטתי בתשלומי הריבית.

הריבית שהיתה אמורה להיות משולמת על ידיו באוקטבר 2018 שולמה באיחור של חודשים, ואילו הריבית שהיה אמורה להיות משולמת באפריל 2019 בסכום של 10 מיליון שקל טרם שולמה. בנסיבות אלה עלולה האצ'יסון בכל רגע נתון להודיע על אירוע הפרה — ולהעמיד את החוב כולו לפירעון מיידי עוד לפני ינואר 2020. בכך מתבטלת למעשה זכותם של מחזיקי איגרות החוב מסדרה י' לקבל את כספם בחזרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker