פשיטת הרגל של תומאס קוק: מניית כנפיים של משפחת בורוביץ' מאבדת גובה

לפי הדיווח של כנפיים לבורסה, החברה זכאית לדמי חכירה עתידיים של 9.4 מיליון דולר על מטוס שהחכירה לתומס קוק, לאחר ניכוי חלק החברה בפיקדונות המוחזקים כבטוחה ■ יתרת העלות של המטוס רשומה בספרי כנפיים לפי שווי של כ-9.2 מיליון דולר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איזי בורוביץ'
איזי בורוביץ'צילום: אייל טואג

קבוצת גלובל כנפיים, בשליטתה העקיפה של משפחת בורוביץ', תושפע מפשיטת הרגל של חברת התעופה הבריטית תומאס קוק (Thomas Cook). גלובל כנפיים דיווחה למשקיעים כי החברה זכאית לדמי חכירה עתידיים של 9.4 מיליון דולר מחברת התעופה פושטת הרגל, לאחר ניכוי חלקה בפיקדונות המוחזקים כבטוחה. מניית גלובל כנפיים יורדת בכ-5%.

גלובל כנפיים, שנסחרת לפי שווי של כ-235 מיליון שקל, עוסקת ברכישה, החכרה ומכירת מטוסי נוסעים ומטען. כנפיים מחכירה לתומאס קוק מטוס איירבוס 330-300. מדובר בחכירה משותפת – כנפיים היא בעלת הזכויות בגוף המטוס, ואילו השותף הוא בעל הזכויות במנועי המטוס. נכון לסוף יוני, יתרת עלותו המופחתת של גוף המטוס בספרי כנפיים היא כ-9.2 מיליון דולר. לחברה אין חוב לגורם מממן בגין המטוס.

בהתאם להסכם הקיים, המטוס מוחכר לתומס קוק עד לרבעון השלישי של 2025. כנפיים ציינה בדיווח כי "יתרת דמי החכירה העתידיים להם זכאית החברה, בהתאם להסכם עם החוכר ובהתאם לחלוקה בינה לבין השותף, עומדת נכון למועד זה על סך של כ-9.4 מיליון דולר" - וזאת בניכוי חלקה בפיקדונות המוחזקים כבטוחה, כאמור.

הבוקר הודיעה תומאס קוק כי הגישה בקשה לפשיטת רגל, לאחר שמשא ומתן בן 11 שעות לגיוס הון נוסף למימון החברה - נכשל. כל ההזמנות של טיסות וחופשות בוטלו ועוררו היסטריה בקרב לקוחות החברה. ממשלת בריטניה מסרה כי תפעל להחזיר את כל הנוסעים בשבועיים הקרובים. בהתאם להודעה של תומאס קוק, בית המשפט נענה לבקשה ומינה לחברה האם מנהל מיוחד.

מטוס של חברת תומאס קוק
מטוס של חברת תומאס קוקצילום: בלומברג

"נכון למועד זה מוקדם לקבוע מה יהיו השלכות הליכי פשיטת הרגל על פעילות החוכר וכנפיים בוחנת, במשותף עם השותף שהינו בעל הזכויות במנועי המטוס, את ההליכים ואת האפשרויות העומדות בפניה", מסרה כנפיים בדיווח לבורסה.

משרד של חברת תומאס קוק
משרד של חברת תומאס קוקצילום: בלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker