ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

רשות שוק ההון מציעה לקבוע כי מסלול ברירת המחדל עבור כל ילד יהיה זה שבו מנוהל החיסכון של הילד הצעיר שנולד להורים לפניו - כלומר, לא בהכרח המסלול בסיכון מועט שהוא ברירת המחדל. המטרה: לפשט את הביורוקרטיה.

תוכנית חיסכון לכל ילד החלה את דרכה בתחילת 2017. במסגרת התוכנית מפקידה המדינה מדי חודש 50 שקל לכל ילד לחשבון חיסכון וההורים יכולים להפקיד 50 שקל נוספים מקצבת הילדים החודשית. במצב שבו ההורים לא החליטו במשך חצי שנה לגבי תוכנית ההשקעה, מופעלת ברירת המחדל שנקבעה על ידי המדינה.

לאחר מכרז לבחירת הגופים הפיננסיים שיפעילו את התוכנית, נבחרו 12 קופות גמל ותשעה בנקים. קופות הגמל, שנמצאות תחת פיקוחה של רשות שוק ההון, מציעות חמישה מסלולי חיסכון: מסלול לחוסכים המעדיפים סיכון מועט; מסלול עם סיכון בינוני; מסלול עם סיכון מוגבר; מסלול הלכה ומסלול שריעה.

ברירת המחדל בקופות הגמל - אם ההורים לא בוחרים במסלול עבור ילדם - היא מסלול עם סיכון מועט. במצב הנוכחי, נדרשים ההורים לבחור מסלול השקעה עבור כל אחד מהילדים בנפרד. לפי ההצעה החדשה של הרשות, אם ההורים בחרו במסלול עם סיכון מוגבר עבור הילד הראשון, הוא יחול באופן אוטומטי גם על הילד השני והלאה, בלי שהם יצטרכו לנקוט פעולה נוספת. אם ההורים ירצו להוסיף 50 שקל מתוך קצבת הילדים, עדיין יצטרכו למלא טפסים בהקשר זה.

מאז תחילת התוכנית, שיעור ההורים שבוחרים במסלול - ולא מופנים למסלולי ברירת המחדל - ירד וב-2018 רק 67% מהם בחרו במסלול השקעה, כפי שעולה מנתוני המוסד לביטוח הלאומי. עבור ילידי 2018, שיעור הבחירה היה נמוך יותר ועמד על 62% בלבד.

מחקר שפירסם המוסד לביטוח לאומי בחודש יולי השנה גילה שחוסר האקטיביות של ההורים עולה לילדיהם ביוקר והתוכנית, שנועדה לצמצם את אי השוויון, רק מעמיקה את הפערים בדורות הבאים. כך, משפחות ממעמד כלכלי גבוה יותר צוברות חיסכון רב יותר עבור ילדיהם - משום שהן בוחרות להוסיף 50 שקל ומשקיעות במסלול בסיכון גבוה יותר שמניב תשואה גבוהה יותר בטווח השקעה ארוך. 

כך אמרו עם פרסום המחקר בביטוח הלאומי: "תוצאות המחקר מלמדות כי לילדים שעבורם יופקדו הפקדות מלאות במשך 18 שנה צפוי להצטבר חיסכון ממוצע של 24 אלף שקל. הפקדה של 50 שקל נוספים מדי חודש על ידי המשפחה, צפויה להכפיל את הסכום לפחות, והפקדה במסלול חיסכון עם סיכון, שמניב בטווח הארוך תשואה גבוהה יותר, עשויה לשלש את הסכום, בהשוואה למסלול הבנקאי ללא סיכון".

ואכן אחת ההצעות של עורכי המחקר, ד"ר אופיר פינטו ופרופ' דניאל גוטליב, היתה לשנות את כללי ברירת המחדל, כך שעד גיל 15 ברירת המחדל תהיה מסלול השקעה עם סיכון גבוה. לדבריהם, "שינוי כזה עשוי לבטל את הגידול הצפוי באי־שוויון הכלכלי, שנובע מיישום תוכנית החיסכון במתכונתה הנוכחית". זאת בדומה למודל הצ'יליאני בפנסיה, שמתחיל בסיכון גבוה אך ככל שגיל המשקיע עולה, הסיכון הולך ויורד. אף על פי כן, במדינה חוששים לקבוע מסלול סיכון מוגבר כברירת מחדל, מתוך חשש לקבל אחריות על הפסדים שעלולים לקרות בשנים של משבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker