100 מיליון דולר: הצעת השקעה שקיבלו קבוצת דלק ותשובה

דלק דיווחה כי קיבלה הצעה חתומה מחברת סחר בינלאומית לביצוע השקעה בחברה האם שמחזיקה במלוא הזכויות של איתקה, לפי שווי חברה של 2.5 מיליארד דולר

ערן אזרן
בכירי דלק בבורסה: משנה למנכ"ל דלק קידוחים, יוסי גבורה, יו"ר דירקטוריון קבוצת דלק, גבי לסט, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר, גדעון תדמור, מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, בעל השליטה, יצחק תשובה, מנכ"ל הבורסה, יוסי ביינארט ושי אדלר, יועץ פיננסי לדלק
בכירי דלק בבורסה: משנה למנכ"ל דלק קידוחים, יוסי גבורה, יו"ר דירקטוריון קבוצת דלק, גבי לסט, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר, גדעון תדמור, מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, בעל השליטה, יצחק תשובה, מנכ"ל הבורסה, יוסי ביינארט ושי אדלר, יועץ פיננסי לדלקצילום: ישראל מלובני

קבוצת דלק, שבשליטתו של יצחק תשובה, דיווחה היום (א') כי קיבלה אצלה הצעה חתומה מחברת סחר בינלאומית. מדובר בהצעה לביצוע השקעה הונית באיתקה, כנגד הקצאת מניות בכורה, בחברה האם שמחזיקה במלוא הזכויות של איתקה לפי שווי חברה של 2.5 מיליארד דולר (Equity Value). מניית דלק עברה בתגובה מירידה של 3% לעלייה של 0.5%.

על פי ההצעה שהועברה לקבוצה, יוקצו למשקיע מניות בכורה באיתקה בתמורה להשקעה של 100 מיליון דולר. המניות יומרו במועד ביצוע ההנפקה העתידית של איתקה להון מניות בשיעור של 4%, לפי שווי חברה של 2.5 מיליארד דולר. ההצעה החתומה כוללת מנגנון התאמה בהתאם למחיר ההנפקה בפועל.

בנוסף, כוללת ההצעה גם התקשרות של המשקיע בהסכמי שיווק של נפט וגז, למשך חמש שנים בתמורה לסכום נוסף של עד ל-150 מיליון דולר. דלק הודיעה שמלבד הבחינה של ההצעה החתומה שהתקבלה, היא ממשיכה לקיים מו"מ עם משקיעים פוטנציאלים. 

דלק פועלת בימים אלה להשלמת רכישת נכסיה של חברת שברון בים הצפוני – בעסקה בשווי 2.3 מיליארד דולר. עד כה גייסה דלק – באמצעות החברה הבת איתקה - 1.1 מיליארד דולר למימון העסקה באמצעות הלוואה כנגד עתודות הנפט (RBL) ועוד 500 מיליון דולר באג"ח ללא בטוחות. דלק נדרשת להעמיד כ-650 מיליון דולר נוספים ממקורותיה למימון העסקה, לצד 200 מיליון דולר שכבר הזרימה.

דלק פועלת בימים אלה לגיוס 300 מיליון דולר באמצעות הכנסת משקיע לאיתקה (הגיוס הנוכחי הינו רק לשליש מהסכום), וכן לגיוס של 150 מיליון דולר מחברות סחר בינלאומיות, כמקדמה על ההון החוזר. שני המהלכים אמורים לסייע בהקטנת ההון העצמי שדלק תעמיד לעסקה. ככל שההסכם עם חברת הסחר יצא אל הפועל – דלק תידרש להעמיד בעסקה עוד 400 מיליון דולר, בנוסף ל-200 מיליון דולר שכבר הזרימה – ובסך הכול 600 מיליון דולר ממקורותיה העצמאיים.

במסגרת עסקת שברון אמורה דלק לרכוש עשרה נכסי גז ונפט מפיקים בים הצפוני, עם עתודות מוכחות של כ-131 מיליון חביות נפט, רישיונות לקידוח בשטחים חדשים, אסדות, תשתיות וכוח אדם של שברון, שיצטרף למצבת העובדים וההנהלה של איתקה.

העסקה שהשלמתה צפויה בנובמבר, תגדיל משמעותית את יכולת ההפקה היומית של איתקה בכ-300%, מהיקף של כ-20 אלף חביות ליום, להיקף הפקה של מעל ל-80 אלף חביות ליום וכן להגדיל בכ-150% את כמות הרזרבות המוכחות של החברה (2P)  לכ-225 מיליון חביות שווה ערך נפט. איתקה צפויה לשמש כמפעיל (Operator) בארבעה נכסים מתוך עשרת הנכסים הנרכשים.

על פי הנתונים שמצויים בידי החברה, המאגרים הנרכשים במסגרת העסקה צפויים לייצר לאיתקה EBIDTA (מוערכת) של כ-3 מיליארד דולר בשלוש השנים הקרובות. מאחר ולאיתקה קיים נכס מס, היא תנצל באופן מואץ כנגד התזרים מהמאגרים. לפי תחזית דלק, איתקה צפויה ליהנות לאחר השלמת העסקה מתזרים של מאות מיליוני דולרים בשנה, שיאפשר לה במהלך השנים הקרובות פירעון מואץ של מסגרות המימון שגוייסו לטובת ביצוע העסקה (RBL ואג"ח), כמו גם חלוקת דיבידנד לקבוצת דלק.

כחלק מהעסקה, דלק ביצעה עסקות גידור למחירי הנפט לכ-32 מיליון חביות, לפי מחיר חבית ממוצע של כ-65 דולר לחבית לשלוש השנים הקרובות. לפי דלק, גם אם מחירי הנפט ירדו מתחת למחיר ממוצע של 65 דולר לחבית, לאיתקה עדיין מובטחת הכנסה, במהלך התקופה המדוברת של מעל ל-2 מיליארד דולר. ככול שמחיר חבית הנפט יהיה גבוה מ-65 דולר איתקה תקבל את הפרמיה העודפת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker