אלקטריאון דיווחה על הצלחה בניסוי להסעת רכב על כביש חשמלי

הניסוי התבצע במתחם של החברה על כביש חשמלי שאורכו 20 מטר ■ ניסוי דומה בוצע בינואר, אך הפעם הסליל היה מוטמן בתוך הכביש ■ בתגובה מזנקת המניה בכ-19%

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של כביש חשמלי של אלקטריאון
הדמיה של כביש חשמלי של אלקטריאוןצילום: סמדר ניר

אלקטריאון הודיעה היום (א') על הצלחה בניסוי להטמנת מערכת כביש חשמלי מלאה, מכוסה באספלט, לאורך 20 מטר בכביש הניסויים החיצוני במתחם החברה. בתגובה, מזנקת מניית החברה בכ-19% במסחר בת"א. כרגע, נסחרת החברה בשווי של כ-706 מיליון שקל, לאחר שהגיעה לשיא של 825 מיליון שקל ביוני השנה.

אלקטריאון מפתחת כביש בעל יכולת טעינה אלחוטית, שנועד למזער את הצורך בסוללות ובתחנות טעינה עבור כלי רכב חשמליים. בפברואר השנה הכריזה החברה על שיתוף פעולה עם עיריית ת"א-יפו, שבמסגרתו יבוצע פיילוט הכולל הפעלת אוטובוס חשמלי של חברת דן על התשתית של אלקטריאון. בתחילת אפריל זכתה אלקטריאון במכרז לבניית קטע כביש חשמלי באורך של 1.6 ק"מ בשוודיה

במסגרת הניסוי, שהושלם בחמישי בערב ועליו דיווחה החברה לבורסה הבוקר, בוצעה בהצלחה טעינה של רנו זואי חשמלית תוך כדי נסיעה. העברת האנרגיה היתה בעוצמה של‎8.5 KW ‎‏ בנצילות של מעל 91%, כשהתכנון של החברה הוא להגיע בהדרגה לעוצמה של 25-20 קילו ואט. הסלילים החשמליים שהוטמנו, התקבלו מפס הייצור של חברת האטצ'נסון בצורתם הסופית, כפי שישמשו בפרויקטים של החברה בת"א ובשוודיה.

התקנה זו מהווה, לפי החברה, אבן דרך מרכזית לקראת ההתקנה הצפויה בשוודיה, שתתבצע בתחילת נובמבר 2019. אז יותקן מקטע של 100-50 מטר בחלק מקטע הכביש שמוביל משדה התעופה באי גוטלנד למרכז העיר. לקראת ההתקנה בשוודיה, תקיים החברה בישראל בתחילת אוקטובר מפגש הדרכה והדגמה עם השותפים הטכניים של החברה משוודיה, ותבוצע התקנה משותפת של מקטע כביש נוסף, באורך של כ-50 מטר במתחם החברה. 

בנוסף, עדכנה אלקטריאון כי היא החלה בהתקנת מקלטים פרי פיתוחה על גבי שני אוטובוסים ‏חשמליים ומשאית חשמלית כבדה.‏ ההתקנה על המשאית צפויה להסתיים במהלך דצמבר 2019, לקראת הדגמה על הכביש החשמלי ‏בשוודיה ברבעון הראשון של 2020. האוטובוסים צפויים להיות מוכנים לקראת פברואר 2020 ‏ובמהלך אפריל 2020 צפויה החברה לבצע נסיעה וטעינה שלהם בשוודיה ובתל אביב.‏

בתל אביב, קטע הכביש שנבחר לצורך הפיילוט הוא בין תחנת רכבת האוניברסיטה ואוניברסיטת תל אביב, דרך רח' קלאוזנר. מערכת הכביש החשמלי תטעין אוטובוס של חברת דן שישמש כשאטל להסעת סטודנטים. תחילת התקנת התשתית במסגרת ‏הפרויקט צפויה לרבעון השני של 2020. החברה מעריכה כי מרגע קבלת האישורים הרגולטוריים, הליך הסלילה עצמו ייקח רק ימים בודדים. ועדת ההיגוי להדגמת הכביש החשמלי בתל אביב מורכבת מנציגי אלקטריאון, עיריית תל אביב, נתיבי איילון וחברת דן.  

אורן עזר, מנכ"ל חברת אלקטריאון אמר: "הטמנת הסלילים מתחת לכביש, הינו שלב חשוב לקראת הכשרת הצוותים להטמעת מקטעי כביש חשמלי, בשוודיה ובתל אביב. אנו מברכים על שיתופי הפעולה שנוצרו עם שותפים בישראל ומחוצה לה, שסייעו בהפיכת חזון הכביש החשמלי למציאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker