לא מגייסים עם חמאה על הראש

לפני שאתם חושפים עצמכם לעינו הפקוחה של שוק ההון, תלמדו לקח ממה שאירע ל-WeWork ופייסבוק ■ תקפידו על הליך של ביקורת פנימית, ותבצעו את התיקונים הנדרשים, גם אם הם כואבים

עמירם גיל
עמירם גיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם נוימן
עמירם גיל
עמירם גיל

באחרונה פורסם כי חברת המשרדים השיתופיים WeWork שבשליטת אדם נוימן, צפויה לדחות את הנפקת המניות שתיכננה לסוף השנה. זאת, נוכח צניחה בהערכת השווי של החברה (מ-47 מיליארד דולר לכ-10 מיליארד דולר); ובעקבות סימני שאלה שהעלו משקיעים ואנליסטים סביב המודל העסקי והממשל התאגידי בחברה.

הדיון לגבי עתידה של WeWork מגיע זמן קצר אחרי שפייסבוק ספגה אף היא מכה סביב מיזם המטבע הדיגיטלי שלה, ליברה, בעקבות פרסומים שלפיהם חלק מהמשקיעים שגייסה פייסבוק כשותפים במיזם השאפתני שוקלים מחדש את השקעתם; וכי חברי קונגרס בארה"ב, שאמורים לאשר את המהלך, מתנגדים לו בתוקף.

חללי העבודה של WeWork ומטבע הקריפטו של פייסבוק הם כה חדשניים, שברור היה כי ייתקלו בספקנות מצד משקיעים ורגולטורים. אלא שהתגובות בשוק חרגו מספקנות בריאה, ונהפכו ביקורת נוקבת, העשויה להוביל לביטול המהלכים. בין היתר, נמתחה ביקורת קשה על התרבות הניהולית ב-WeWork - החל מהשליטה המלאה שמתכנן נוימן בזכויות ההצבעה, דרך עסקות בעלי עניין ומינוי בני משפחה לתפקידים בחברה, וכלה במניות שמימש בהיקף חריג, לכאורה, של מאות מיליוני דולרים. 

אצל פייסבוק, לפחות שני משקיעים מרכזיים בליברה דיווחו כי הם שוקלים לבטל את השקעתם עקב ההתנגדות העזה למיזם בקרב רגולטורים ומחוקקים. גם אם עורכי הדין של WeWork ושל פייסבוק ימצאו נוסחאות שייתנו מענה לביקורת (WeWork כבר הודיעה על תיקונים בממשל התאגידי ועל השבת חלק מהסכומים שהעבירה לנוימן, ופייסבוק הביעה תמיכה ברגולציה על הפרטיות) - יש בסיפור הזה לקח חשוב לחברות וליזמים השוקלים לצאת להנפקה, לגיוס הון פרטי או להשקה של מוצר או שירות חדש.

הלקח הזה הוא פשוט: אל תצאו לשמש הקופחת של שוק ההון עם חמאה על ראשכם. הרי השאלות לגבי הממשל התאגידי ב-WeWork עלו עוד לפני ההנפקה. אפילו ההכרזה הסמלית על מינוי אישה ראשונה לדירקטוריון WeWork נעשתה באיחור.
גוש החמאה שעל ראשה של פייסבוק גדול עוד יותר, וקוראים לו קיימברידג' אנליטיקה.

מארק צוקרברגצילום: JOSHUA ROBERTS/רויטרס

חרף מיליארדי הדולרים ששילמה בקנסות, ולמרות הופעותיו הבטוחות של מייסד החברה, מארק צוקרברג, בקונגרס, פייסבוק לא הצליחה להסיר את העננה לגבי שיתוף הפעולה שלה עם חברת הייעוץ שהשתמשה במידע אישי של מיליוני גולשים בבחירות 2016. המחוקקים בארה"ב איתנים בדעתם לא לאשר את מיזם ליברה. מכאן, שלפני שהשיקה מיזם כה שאפתני, היה על פייסבוק לצאת מגדרה כדי לשכנע את הקונגרס ששינתה את דרכה - אך זה לא קרה.

המסקנה היא שלפני שאתם חושפים את עצמכם לעינו הפקוחה של שוק ההון, למדו ממה ש-WeWork ופייסבוק חוו על בשרן. ככל שהמוצר או שהמודל העסקי שלכם חדשני ופורץ דרך, או ככל שהחברה שלכם ייחודית במבנה התאגידי שלה - אל תסתפקו בתהליך החיתום המסורתי. הקפידו לערוך תהליך מסודר של ניהול סיכונים וביקורת פנימית, כולל בנושאי ציות וממשל תאגידי, ולבצע את התיקונים הנדרשים, גם אם הם כואבים.

הכותב הוא מנכ"ל חברת דיווידנד שוקי הון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker